Urządzanie nowej kuchni to zawsze niesamowite wyzwanie, do którego zaliczamy także zakup niezbędnego sprzętu i akcesoriów do przygotowywania posiłków. W tym wpisie, który przygotowałam dla Was wraz z Salonami Agata, pokażę listę niezastąpionych rzeczy i przekażę ważne informacje pomagające w ich najlepszym wyborze. Jeśli macie już wyposażoną kuchnię sprawdźcie, czy zaopatrzyliście się we wszystko, co niezbędne. Natomiast jeśli planujecie remont lub przeprowadzkę, będzie to dla Was przydatny wpis dotyczący niezbędników dla każdego, kto lubi gotować! Zdjęcia przygotowałam w mojej nowej kuchni w Pucku, w mieszkaniu, które opisywałam Wam już wcześniej przy okazji projektu łazienki. Niewielkie mieszkanie i mała kuchnia muszą być dla mnie w pełni funkcjonalne i pozwalać mi na ugotowanie wszystkiego, co robię też w swoim domu.
ZACZYNAMY OD PLANOWANIA
Planowanie zakupów i przygotowanie listy produktów to niezwykle istotny element. Ułatwi to sprawny wybór i dobranie odpowiedniej ilości sprzętów do kuchni. Co przede wszystkim powinniśmy brać pod uwagę? Ilość domowników i nasze potrzeby oraz fakt, czy w kuchni wolimy zmywarkę czy też klasyczny zlew. Dlaczego zmywarka jest tak istotna? Zwykle mija chwila, zanim zapełnimy ją do końca, w tym czasie z pewnością będziemy potrzebowali kolejnych talerzy czy sztućców. W takiej sytuacji warto więc zakupić ich nieco więcej.
Komplety talerzy czy sztućców dostępne w sklepach najczęściej występują jako zestawy dla 6 osób, co oznacza, że w komplecie znajdziesz 6 talerzy czy 6 par sztućców danego rodzaju. Taki komplet idealny będzie dla 2 osób do codziennego użytku, ale przy większej rodzinie lub kiedy często miewasz gości, warto kupić dwa identyczne komplety. Zaopatrując się od razu w dwa zestawy, nie ryzykujesz, że Twój wzór w przyszłości zniknie ze sklepowej półki, a w Twojej szafce znajdą się dwa różne rodzaje talerzy czy sztućców. Jeśli masz możliwość i chęć, zaplanuj zakup talerzy czy sztućców do użytku codziennego oraz dodatkowe nakrycia na specjalne okazje. Takie zestawy „dla gości” posiadała niegdyś każda pani domu, mama i babcia . Dziś nie jest to tak popularne rozwiązanie, ponieważ też rzadziej organizujemy w domach tak duże uroczystości jak dawniej.
Wybierając garnki, warto postawić na zestaw 3 lub 4 garnków o zróżnicowanej wielkości. Wśród mniejszych świetnie sprawdza się rondelek z dłuższą rączką. Warto mieć też jeden duży garnek, w którym możemy ugotować rosół czy gołąbki . Podobnie jak przy talerzach, dobierz je do swoich potrzeb i ilości domowników, wtedy łatwiej będzie Ci zdecydować się na gotowy zestaw lub kilka pojedynczych sztuk o odpowiednich wymiarach. Ten, który ja wybrałam, jest idealny do niewielkiej kuchni i w zupełności wystarczy dla 2 osób. Garnki Sander mają dodatkowo niesamowicie przydatny system durszlaka w pokrywkach, ułatwiający odlewanie wody z warzyw czy makaronu. Tak niewielka rzecz, a okazuje się niezwykle przydatna.
Wybierając naczynia do gotowania czy pieczenia zwróć uwagę na materiał, z którego są wykonane oraz możliwość użytkowania na różnego rodzaju palnikach/w piekarniku. Zaważyłam, że większość z Was, podobnie jak ja, wybiera kuchenki indukcyjne, niezwykle praktyczne oraz bardzo łatwe w sprzątaniu. Trzeba czasu, aby do nich przywyknąć, gotowanie odrobinę różni się od gotowania na kuchence gazowej, ale łatwość utrzymania czystości jest dla mnie niezwykle istotna.
Producenci coraz częściej dostosowują garnki, patelnie czy czajniki do indukcji. Na większości produktów jest to ładnie oznaczone spiralnym znaczkiem kuchni indukcyjnej. Jeśli jednak nie masz pewności, czy dany garnek nadaje się do Twojej płyty indukcyjnej, wystarczy, że sprawdzisz dno naczynia za pomocą magnesu. Jeśli magnes działa i przyciąga dno garnka, nadaje się on na indukcję i będzie doskonale przewodził ciepło. Do sklepu chodzę z bransoletami 😉 z zapięciem z magnesem, co ułatwia mi szukanie odpowiednich sprzętów.
Ważna jest też ergonomia i styl zero waste w kuchni, dobranie sprzętów i wyposażenia tak, aby umożliwiały przygotowanie posiłku w odpowiedniej ilości oraz jego późniejsze przechowywanie. Moje złote zasady, którymi kieruję się, planując zakupy to:
• Garnki i patelnie powinny wchodzić jedne w drugie, ułatwia to przechowywanie wielu rzeczy na małej powierzchni.
• W szafkach kuchennych mam zawsze pudełka do przechowywania żywności. Wybieram zestawy plastikowych pojemników idealnych do przechowywania tego, co zostało z obiadu oraz podczas zakupów. Zamiast brać kolejną torebkę zrywkę, weź ze sobą na zakupy plastikowe pudełka, w większości miejsc jest możliwość tarowania wagi i nałożenia wybranych produktów do pudełek przez sprzedawcę.
• Dodatkowo kupuję kilka szklanych naczyń z pokrywkami. Szkło ułatwia przechowywanie świeżych mięs i ryb w lodówce, a niektóre z pojemników mają także możliwość wykorzystywania ich w piekarniku czy kuchenkach mikrofalowych. Dzięki temu mamy kilka bardzo funkcjonalnych szklanych naczyń zamiast kilkunastu.
• Do przechowywania sypkich produktów takich jak mąka, kasze, ryż, cukier czy bułka tarta wybieram szklane zamykane pojemniki lub słoje. Ułatwiają trzymanie produktów w szafkach, ale także najlepiej zabezpieczają przed ewentualnymi molami, które często możemy przynieść do domu wraz z kupowaną żywnością.
• Sam temat niemarnowania żywności i dalszego przetwarzania składników, które Wam zostały, jest bardzo szeroki, z pewnością niejednokrotnie będzie pojawiał się na blogu w przepisach kulinarnych i pomysłach na wykorzystanie tego co zostaje nam w kuchni 🙂
Wiem, że jesteście już ciekawi tego, co wybrałam do mojej nowej kuchni w Pucku. Zrobiłam dla Was mnóstwo zdjęć i przy każdym oznaczyłam kupione przeze mnie produkty wraz z bezpośrednimi linkami do produktów na www.agatameble.pl.
LISTA NIEZBĘDNEGO WYPOSAŻENIA
- Garnki
- Czajnik na kuchenkę lub elektryczny
- Talerze
- Patelnie (1 duża, 1 mała)
- Sztućce
- Komplet noży
- Deska do krojenia
- Łopatki do gorącego
- Chochla
- Formy do zapiekania w piekarniku – minimum 2 sztuki
- Tortownica
- Forma na muffiny
- Filiżanki
- Kubki
- Szklanki
- Kieliszki
- Salaterki i miseczki
- Patera do tortu lub sernika
- Kosz na owoce
- Wałek
- Trzepaczka
- Tłuczek
- Pędzel kuchenny silikonowy
- Podstawki do gorącego
- Tarka z dużymi i małymi oczkami
- Tarka mini
- Dzbanek na płynne i suche składniki z miarką (ułatwia odmierzać składniki podczas gotowania)
- Waga kuchenna
- Taca
- Obieraczka do warzyw
- Moździerz
- Młynki do soli i pieprzu
- Durszlak
- Dzbanek do herbaty
- Ściereczki kuchenne
- Stojak na ręcznik papierowy
ZAKUPY ONLINE
Jeśli planujesz zakupy wielu produktów, możesz skorzystać z opcji zakupów online. Ja na stronie www.agatameble.pl znalazłam wszystkie sprzęty, które znalazły się w mojej kuchni oraz kupiłam te, które ważyły najwięcej, na przykład garnki czy zestaw noży. Na stronie internetowej Salonów Agata znajdziecie także mnóstwo inspiracji związanych z wykończeniem wnętrz i wyposażeniem kuchni. Warto je przejrzeć, zanim podejmiecie decyzję odnośnie wszystkich zakupów.
ZAKUPY W SKLEPIE
Salony Agata to istny raj dla osób planujących zakupy do kuchni i jadalni. Ogromny wybór szkła, ceramiki, garnków, sztućców oraz akcesoriów kuchennych, gdzie możecie przebierać w kolorach i materiałach, wybierać wzory bardziej klasyczne lub tradycyjne. Jeśli wolicie najpierw dotknąć wszystkiego, a dopiero później kupować online, wybierzcie się do sklepu stacjonarnego. Zobaczcie też moją relację na Insta Stories z zakupów w Salonie Agata w Redzie, gdzie pokazuję Wam dużo więcej sprzętów niż te, które finalnie wybrałam.
TALERZE, SZKLANKI, KIELISZKI
Ta część wyposażenia w kuchni jest dla mnie niezwykle istotna, a co najważniejsze, jest to również dekoracja na moich zdjęciach kulinarnych. Miałam wiele przygód z kolorowymi czy wzorzystymi talerzami, które nie do końca się sprawdziły. Uwielbiam też pojedyncze miski czy talerze wytwarzane przez lokalnych rzemieślników, często takie perełki wyszukuję sama. W kuchni stawiam na klasyczny zestaw białych lub jednokolorowych jasnych talerzy, ponieważ na jasnych naczyniach potrawy prezentują się najlepiej oraz są neutralnym tłem do fotografowania dań. Wybrałam te, które mają zdobienie w formie wytłoczenia w kolorze talerza, co jest bardzo delikatne i dodaje uroku, ale nie odwraca uwagi od leżącej na talerzu potrawy. Jeśli zależy Ci, aby potrawy prezentowały się apetycznie i aby talerz nadawał się do sesji kulinarnych, wybierz talerze albo gładkie, albo z takim właśnie wytłoczeniem. Do talerzy dobierz szklanki, filiżanki, kubki i kieliszki. Idealnym rozwiązaniem jest zbliżona kolorystyka i forma, aby pięknie się prezentowały. Możesz łączyć ze sobą kolory lub kształty, ale pamiętaj, aby wszystko tworzyło ze sobą spójną całość.
Pamiętaj, aby wszystkie sprzęty dokładnie umyć przed pierwszym użyciem, najlepiej w zmywarce, jeśli ją posiadasz. Na naczyniach często znajdziesz naklejki, których nie da się tak łatwo usunąć. Wystarczy jednak włożyć je na kilkanaście minut do zlewu. Po namoczeniu z łatwością usuniesz naklejki. Koniecznie zrób to przed włożeniem wszystkiego do zmywarki.
Naczynia w szafkach kuchennych ustaw tak, aby mieć do nich jak najlepszy dostęp. Szklanki, kubki i filiżanki postaw na górnych szafkach lub specjalnym kredensie kuchennym, zaś na niższych półkach te, których używasz najczęściej. Jeśli masz przeszkolone szafki górne, pamiętaj o porządku i estetyce w środku.
Jeśli tak jak ja lubisz dobrej jakości sypane herbaty, kup sobie piękny przeźroczysty czajnik z rozparzaczem lub kubek ze specjalnym sitkiem ułatwiającym zaparzanie. W zimę będą najczęściej wykorzystywanymi naczyniami w Twojej kuchni.
GARNKI, CZAJNIK, NACZYNIA DO ZAPIEKANIA
Mając niewiele miejsca do przechowywania, wybierz garnki i sprzęty, które możesz włożyć jeden w drugi, tak aby zajęły, jak najmniej miejsca. Idealnie sprawdzi się tutaj komplet garnków, złożony z elementów w różnych rozmiarach. Nie bez znaczenia jest także ich funkcjonalność. Ja wybrałam komplet garnków z niesamowicie wygodnym systemem umożliwiającym odcedzanie potraw poprzez specjalne pokrywki z dziurkami. Niezastąpionymi podczas gotowania pomocnikami w kuchni okażą się różnego rodzaju podkładki pod gorące naczynia – możesz wybrać spośród wykonanych z bambusa czy sylikonu.
NOŻE, SZTUĆCE, ELEMENTY WYPOSAŻENIA
Od dobrej jakości noży zaczyna się każde gotowanie. Potrafią one ułatwić albo bardzo utrudnić pracę w kuchni, dlatego wybierz takie, które nie tylko elegancko wyglądają, ale są też poręczne, a praca nimi będzie przyjemnością. Mój komplet noży ma poręczny stojak, ostrzałkę i małą deskę, która z pewnością przyda się w kuchni.
A na koniec mam dla Was masę zdjęć z naczyniami w akcji, czyli z pysznymi potrawami na nich. Przy każdym zdjęciu znajdziecie opis sprzętu i linki do sklepu agatameble.pl
*Wpis powstał we współpracy z Salonami Agata
4 comments
Pani Aniu, co do garnków, to mam małą uwagę. Może będzie pomocna dla innych, którzy czytają ten wpis i akurat planują taki zakup. Garnki Sander ładnie wyglądają, funkcja durszlaka w pokrywce faktycznie wydaje się pomocna i muszę przyznać, że sama się zastanawiałam nad ich zakupem. Mam małe dzieci, dużo gotuję więc zgłębiłam temat i doszłam do wniosku, że nie chcę mieć chińskich garnków. Trzeba brać pod uwagę, że być może do produkcji tych garnków została użyta zwykła stal z różnymi szkodliwymi domieszkami (brak atestu, informacji o zgodności z normą, ba nawet brak informacji o proporcjach chromu do niklu). Co najbardziej dało mi do myślenia, to informacja od producenta, aby nie przechowywać w tych garnkach żywności dłużej niż 1 dzień. Czyżby ta stal miała wchodzić w reakcje z jedzeniem? No cudnie! To chyba przecież o to chodzi, żeby np. zupa czy cokolwiek innego mogło postać w lodówce 2-3 dni bez konieczności przekładania do pojemników. Nie ufam tym garnkom i uważam, że jeśli ktoś troszczy się o zdrowie, to nie powinien się na nie decydować. I naprawdę, żeby mieć bezpieczne garnki wcale nie trzeba wydawać fortuny na Bóg wie jakie powłoki. Pozdrawiam i dziękuję za mnóstwo pysznych przepisów.
Jakby tak kupować wszystko na raz, zbierze się na patrwdę niezła suma. Ja do tej pory kupuję pojedynczo niektore elementy.
Całkowicie się zgadzam ze stwierdzeniem, że fajnie w domu jest mieć dodatkowy komplet sztućców i talerzy. I polecam wszystkim takie rozwiązanie! Te komplety, które są w ciągłym użytku zaraz mają jakieś zarysowania i niedoskonałości, a mając dodatkowy komplet mamy zawsze idealną, „nową” zastawę 🙂
PS. Bardzo pomocny wpis dla kogoś kto planuje remont, dzięki!
Świetny artykuł, masa cennej wiedzy. Dziekuję za lekturę.