Jeśli miałabym zrobić listę 20 najczęściej wykorzystywanych w mojej kuchni produktów, w ścisłej czołówce znalazłby się w niej czosnek, warzywo z którego korzystam nawet częściej niż z cebuli. Właśnie od dodania czosnku rozpoczynam przygotowanie większości sosów do makaronów, pojawia się w marynatach, zupach, daniach kuchni polskiej, włoskiej czy azjatyckiej. W zimie jemy go jeszcze więcej doceniając jego wpływ na odporność naszego organizmu.
Wybierając czosnek podczas zakupów spożywczych dużą wagę przykładam do kraju pochodzenia i odmiany. Staram się kupować tylko czosnek pochodzący z polskich, lokalnych upraw wiem bowiem, że dzięki temu produkt będzie bardziej aromatyczny i pikantny, a nie słodki jak te odmiany produkowane choćby w Chinach. Wolę odmiany o większych główkach i dużych ząbkach, do których zalicza się bardzo ciekawa odmiana jaką jest czosnek galicyjski.
Czosnek galicyjski to produkowany w Polsce produkt, który otrzymał prestiżowe unijne oznaczenie. Od sierpnia 2018 roku „czosnek galicyjski” staje się polskim produktem zarejestrowanym w unijnym systemie chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych oraz gwarantowanych tradycyjnych specjalności.
W przypadku czosnku galicyjskiego jego nazwa związana jest z obszarem geograficznym dawnej Galicji, do którego część ziem polskich należała w latach 1774-1918 do zaboru austriackiego. Obecnie obszar geograficzny wytwarzania czosnku galicyjskiego to część województwa małopolskiego, precyzyjniej to gminy Słomniki i Radziemice oraz sołectwa w gminie Koniusza: Niegardów, Niegardów Kolonia, Piotrkowice Wielkie, Budziejowice i Muniaczkowice. Na tym obszarze musi się odbywać cały proces uprawy zbioru i suszenia tego produktu. Nazwa czosnek galicyjski może być używana dla odmian Harnaś i Arkus spełniających wymagane kryteria, produkowanych zgodnie z ustaloną metodyką oraz pochodzących z odpowiedniego obszaru.
Jak rozpoznać czosnek galicyjski? Ma on fioletowo-różowe lub fioletowe zabarwienie łuski okrywającej, a jego główki są duże (minimalna średnica to 50 mm) i kuliste. Liczbą ząbków w każdej główce jest stosunkowo niska, zwykle to 6-9 sztuk, przez co ząbki także mają dużą wielkość.
Najlepszym sposobem na zatrzymanie w domu świeżych warzyw jest ich przetwarzanie w formie marynowania, mrożenia, przygotowania przetworów. Mam dziś dla Was pomysł na pyszny, lekko pikantny czosnek marynowany, który będzie idealnym dodatkiem do Wielu Waszych dań, sałatek, kanapek. Zobaczcie jak prosto go zrobić.
CZOSNEK MARYNOWANY
Przygotowanie: 2 h
Składniki:
- 6 główek czosnku (najlepiej czosnku galicyjskiego)
- 1 szklanka wody
- pól szklanki octu jabłkowego lub winnego
- 1 czubata łyżeczka soli
- 1 płaska łyżeczka cukru
- 1 łyżeczka płatków chilli
- 1 łyżeczka gorczycy
- 1 łyżeczka czarnego pieprzu w ziarnach
PRZYGOTOWANIE:
- Czosnek obierz z łupin i włóż do czystego słoja.
- Do czosnku dodaj sól oraz cukier, zamknij słój i potrząśnij nim aby przyprawy pokryły ząbki czosnku. Odstaw na 2h aż ząbki poszczą odrobinę „soku”.
- W garnku zagotuj wodę oraz ocet. Po zagotowaniu zestaw zalewę z ognia i odstaw do wystygnięcia.
- Do słoika z czosnkiem dodaj płatki chilli, ziarna pieprzu lekko zgniecione w moździerzu, ziarna gorczycy. Zalej ząbki całkowicie przestudzoną zalewą (powinna mieć temperaturę pokojową) i zamknij słoik.
- Po 2-4 tygodniach czosnek będzie gotowy. Po otwarciu słoika trzymaj przetwory w lodówce.
- UWAGA: Możesz zalać czosnek gorącą zalewą, wtedy czosnek będzie miękki po zamarynowaniu. Przy chłodnej zalewie czosnek będzie bardziej chrupiący. Wybierz taką formę jaka odpowiada Ci bardziej!
Czosnek marynowany możesz wykorzystywać w wielu daniach kuchni polskiej i międzynarodowej. Jest doskonałym dodatkiem do kanapek, sałatek oraz dań głównych. Bardzo często spotyka się go także w daniach kuchni azjatyckiej, podając łącznie z pikantną pastą z ostrej papryki.
Dziś mam dla Ciebie prosty przepis na sałatkę z pieczonym batatem oraz buraczkiem, które słodycz warzyw przełamałam właśnie pikantnymi ząbkami marynowanego czosnku. Jeśli masz pod ręką marakuję dodaj ją jako dodatek do sosu lub samodzielnie, będzie dawała ciekawy smak i kwaśny posmak. Sałatkę polej sosem vinegret, idealnym do tego typu sałatek.
„Moc Polskich Warzyw” to kampania, która powstała z inicjatywy Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej. Obok ZPPRP, które koordynuje program, udział w kampanii biorą: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami, Stowarzyszenie Malinowy Król, Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych oraz Stowarzyszenie Czosnek Galicyjski. Kluczowym celem kampanii „Moc Polskich Warzyw” jest edukacja konsumentów na temat różnorodności polskich warzyw, ich właściwości zdrowotnych i odżywczych oraz roli w codziennej diecie. Kampania jest organizowana dzięki wsparciu ze środków finansowych Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
3 comments
Witam.
Co zrobić by czosnek nie siwiał w połączeniu z octem?
To naturalna reakcja czosnku, zawsze zajdzie przy połączeniu z kwasem. Pewnie można zneutralizować, ale to już chemiczna zabawa.
Nie trzeba pasteryzować słoiczków?