Kuchnia jest królestwem każdej blogerki kulinarnej, ale także Ci w Was którzy zaglądają na blogi w poszukiwaniu nowych inspiracji kulinarnych spędzają tam zapewne dużo czasu. Dobór sprzętu do kuchni jest niezwykle istotny, dla mnie ma znaczenie nie tylko design ale przede wszystkim parametry oraz funkcje sprzętów AGD. Jestem zdania, że na tych sprzętach nie należy oszczędzać, bo w praktyce może nam to ułatwić albo bardzo utrudnić życie.
Dziś biorę pod lupę okapy, zapewne dlatego że jeszcze miesiąc temu sama stanęłam przez wyborem nowego sprzętu. Mam dla Was kilka wskazówek przydatnych przy wyborze nowego sprzętu.
RODZAJE OKAPÓW
Rodzaj Okapu warunkuje plan waszej kuchni oraz sprzęty które się w niej znajdują. Z podstawowych rodzajów znajdziecie:
- Okapy przyścienne
- Okapy do zabudowy
- Okapy podszafkowe
- Okapy wyspowe
Ze względu na to, że moim marzeniem zawsze była otwarta kuchnia i wyspa kuchenna(właściwie wyszedł półwysep), mój okap to wersja wyspowa. Podczas tworzenia kuchni mój wybór padł na mało wygodny okap z dużą taflą szkła naokoło. Okap spełniał swoją funkcję ale okazał się być mało wygodny ze względu na mój wzrost. Tafla szkła kończyła się na wysokości mojego czoła co czasem przeszkadzało podczas gotowania i powodowało że musiałam bardzo uważać aby nie wyjść z kuchni z guzem 😉
Przyszedł czas na wymianę okapu i stanęłam w pierwszej kolejności przed wyborem: okap czy pochłaniacz.
OKAP CZY POCHŁANIACZ
Pochłaniacz od okapu odróżnia obieg – okap działa w obiegu otwartym, a pochłaniacz zamkniętym. Pochłaniacz jedynie filtruje powietrze i wraca z nim do naszego pomieszczenia, okap prawidłowo podłączony do instalacji wentylacyjnej wywiewa powietrze na zewnątrz budynku. Z pewnością okap sprawdzi się lepiej, będzie miał większą moc i skuteczność. Jeśli jednak nie macie prawidłowo działającej instalacji wentylacyjnej wybierzcie pochłaniacz. Są one zwykle zdecydowanie lżejsze, bardziej ażurowe, często na linkach. Okap musi być montowany do sufitu lub ściany z której wychodzi rura wentylacyjna.
W moim domu przygotowaliśmy specjalny podwieszany sufit mający ukryć przewody wentylacyjne i umożliwiający montaż okapu.
WYDAJNOŚĆ OKAPU
Podstawowym parametrem dla okapu istotnym przy jego wyborze jest wydajność. Determinuje ją wielkość pomieszczenia, w którym zamontujecie okap. Specjaliści zalecają, aby okap miał możliwość 10-20-krotnej wymiany powietrza w pomieszczeniu w ciągu godziny. Jak ją wyliczyć? Powierzchnię podłogi pomnóżcie przez wysokość pomieszczenia i dodatkowo pomnóżcie przez 10. Najmocniejsze okapy mają wydajność ponad 800 m³/h, zachęcam do wyboru takiego z nieco większą mocą niż wyjdzie Wam z wcześniejszego rachunku.
GŁOŚNOŚĆ OKAPU
To kolejny parametr na który zwracałam szczególną uwagę, szczególnie że moja kuchnia jest otwarta na salon. Głośność określana jest w dB (decybele), przeciętny poziom głośności okapów ma wartość 55 dB. Zachęcam do wyboru okapu z jak najniższymi parametrami.
DODATKOWE FUNKCJE
Kilka dodatkowych funkcji czy rozwiązań opiszę Wam na przykładzie aktualnej oferty firmy Gorenje. Posiadają oni bogatą gamę okapów z każdej z wskazanych przeze mnie kategorii. Zobaczcie jakie rozwiązania proponują oprócz fantastycznego designu i wysokiej jakości sprzętu.
OŚWIETLENIE LED: Najnowsze modele okapów Gorenje posiadają wbudowane oświetlenie LED. Diody LED są bardzo ekonomiczne i żywotne. Ich światło jest barwą bardzo zbliżone do naturalnego.
ŁATWE CZYSZCZENIE FILTRÓW – Wbrew pozorom bardzo ważna funkcja. Metalowe filtry przeciwtłuszczowe instalowane w okapach Gorenje można bardzo łatwo wyjąć i umyć w zmywarce lub ręcznie. Jeśli okap posiada filtry akrylowe lub papierowe wystarczy zamienić je na nowe.
SYSTEM P.A.S. – Nowoczesny system zasysania powietrza, przekierowuje powietrze z centralnej części do zewnętrznych krawędzi okapu. Optymalizuje to zużycie energii, zmniejsza hałas i sprawia, że okap jest znacznie bardziej efektywny.
AdaptTech – to fantastyczny system który umożliwia czujnikowi wykrycie poziomu zanieczyszczenia, pary i gazów. Okap włącza się automatycznie i dostosowuje prędkość wentylatora lub nawet całkowicie wyłącza wentylator gdy nie jest już potrzebna.
Powłoka TouchFree – nowoczesna powierzchnia ze stali nierdzewnej pokryta specjalną powłoką TouchFree zapobiegającą pozostawianiu odcisków palców, dzięki czemu powierzchnia jest zawsze błyszcząca i łatwiejsza w czyszczeniu. To coś idealnego dla mnie bo wyczyszczenie palców z okapu zawsze mnie…wkurza 😉
Technologia AdaptAir – to unikalna technologia Gorenje, która pozwala na pobierania powietrza z nad całej powierzchni strefy gotowania. Jest to możliwe dzięki budowie filtra, składającego się ze specjalnej pianki i klap, które otwierają się i zamykają w zależności od mocy zasysania powietrza. W ten sposób powietrze jest wolne od zapachów, pary i zanieczyszczeń.
DESIGN OKAPÓW – KILKA PROPOZYCJI
Wpis powstał we współpracy z Gorenje Polska.
Po więcej szczegółów zapraszam na stronę www.gorenje.pl
9 comments
Kiedy przeprowadziliśmy się do nowego mieszkania pierwsze co zauważyłam to brak okapu. Niestety wszystko osadza się na ścianach to nie jest najprzyjemniejszym widokiem :/. Po tych doświadczeniach już wiem jak waży jest ten sprzęt w mojej kuchni i kiedyś jak już będziemy na swoim to na pewno go nie zabraknie 😉
I ściany na tym cierpią i powietrze w domu, szczególnie jak gotuje się coś o niekoniecznie pięknym zapach, a przecież i tak bywa. Bo są takie przesmaczne potrawy które wręcz śmierdzą podczas przygotowania 🙂
A u nas w domu niestety stary okap, już nie spełnia swojej funkcji. Myślę, że czas na nowy, te zaprezentowane tutaj są idealnie do nowoczesnej kuchni.
Jak nie spełnia oczekiwań to na pewno trzeba go wymienić. A teraz jest taki fantastyczny wybór 🙂
JA polecam okapy do do zabudowy. Żeby zamontować taki okap należy wyciąć od spodu szafki odpowiednią wnękę albo wkomponowac w indywidualną zabudowę. ….(reklama firmy usunięta przez właściciela bloga)
Ależ okapy do zabudowy nie pasują do każdej kuchni. Ja przykładowo mam wyspę i okap do zabudowy byłby jakimś kuriozalnym pomysłem.
Zdecydowanie polecamy najpierw wymierzyć kuchnię, a dokładnie określić jej kubaturę – wtedy idealnie dobierzemy okap idealny, a raczej – idealnie wydajny. Wygląd jest wtórny, aczkolwiek okap jako gadżet to też nie jest zła myśl 😉
My niestety mamy okap bo nie mamy systemu wentylacji w dobrym miejscu i trzeba by sporo pracy żeby to dobrze podłaczyć i zdecydowaliśmy się na okap.
Okap to świetna sprawa jeśli chodzi o ten osadzający się tłuszcz bo jednak daje dużo te filtry się wymienia regularnie i mamy czystą nie tłustą kuchnie to jest fajne.