Jeszcze nie jestem najwytrawniejszym sushi masterem, choć przed laty dość często robiłam domową wersję sushi. W ostatnich latach decydowałam się na jedzenie sushi poza domem, dzięki czemu mamy możliwość spróbowania wielu różnych rodzai i zjedzenia bardziej skomplikowanych w przygotowaniu nigiri.
Na początek mam dla Was trochę wiedzy związanej z rodzajami sushi i ich nazewnictwem, a na koniec garść moich porad związanych z robieniem sushi w domu. Jestem pewna że z nimi wyjdzie Ci idealne domowe sushi!
RODZAJE SUSHI
- maki – rolady z ryżem w środku i nori z zewnątrz. Rozróżniamy ich kilka rodzaji – hosomaki zwykle zawierają jeden składnik w środku i są najmniejsze (widzisz je na zdjęciu z łososiem i ogórkiem), futomaki składają się już z kilku elementów w środku – np z ogórka, rzepy i ryby, california maki to największy kaliber spośród maków, często z dodatkiem serka typu Philadelphia oraz kilkoma dodatkami i sałatą. Najczęsciej dodaje się do nich łososia, tuńczyka, ogórka, awokado lub żółtą rzepę, ale masz tu nieograniczone pole do popisu.
- ikura gunkan – sushi zawinięte w nori, którego spód wypełniony jest ryżem, a wierzch pokrywa kawior.
- nigiri – kulki z ryżu przykryte plasterkiem świeżej ryby lub innym dodatkiem typu japoński omlet, pieczona ryba, etc. Według mnie są najtrudniejsze do zrobienia w warunkach domowych, ale znajomy sushi master potwierdził, że potrzebny jest długi trening przy ich przygotowaniu. Do „przylepienia” ryby używa się także odrobiny pasty wasabi.
- temaki – stożki z nori nadziewane ryżem i dodatkami. Zawija się je nieco inaczej niż tradycyjne rolki i są większe.
- sashimi – to po prostu świeża ryba pokrojona w niewielkie plastry „na raz”. Jeśli macie świeżą rybę warto część właśnie tak pokroić.
GARŚĆ PORAD JAK ZROBIĆ DOMOWE SUSHI
- Sprzęt do robienia sushi – do przygotowania domowego sushi potrzebujesz kilku sprzętów. W pierwszej kolejności musisz zrobić ryż do sushi, do czego potrzebujesz garnka, sitka i właściwie tyle. Jeśli chcesz sklejać rolki maków, niezbędna będzie mata do sushi (bambusowa mata), a dodatkowo może przydać Ci się przeźroczysta folia spożywcza. Musisz mieć także pod ręką duży ostry nóż i szklankę z wodą aby nóż czasami zwilżyć.
- Przygotowanie ryżu – opisuję dokładnie ten proces we wpisie ryż do sushi.
- Składniki niezbędne do zrobienia domowego sushi – poniżej lista niezbędnych i opcjonalnych składników, które musisz mieć do przygotowania domowego sushi: płaty nori do zawijania, świeża ryba: łosoś, krewetka, tuńczyk, inne, opcjonalnie jeśli nie masz możliwości kupienia naprawdę świeżej ryby z pewnego źródła postaw na wędzoną rybę np łosoś. Inne dodatki: ogórek, rzepa, awokado, mango, paluszki krabowe, serek Philadelphia, sałata, inne. Dodatkowo potrzebujesz także: sos sojowy, opcjonalnie sos teryaki, wasabi, marynowany imbir do sushi.
- Krojenie składników – do przygotowania rolek maków pokrój rybę w długie cienkie paski, ogórka długiego szklarniowego przekrój na 3 części, a następnie albo pokrój w cienkie plastry a te w kolejne cienkie paseczki (zobacz u mnie na zdjęciu), lub możesz wybrać inną technikę, z obieraniem ogórka aż do samej części z pestkami (tworzysz cienką obierkę z całego kawałka), a następnie z krojeniem „obierki” w cienkie paseczki.
- Zawijanie maków – to proces dość skomplikowany i wymagający wprawy. Jeśli robisz najmniejsze hosomaki z ogórkirm lub innym dodatkiem, przekrój płaty nori na pół, będą wystarczające. Na macie połóż nori, na nori w 4/5 ułóż ryż (zostaw pasek od góry), a następnie z pomocą maty zawijaj i lekko dociskaj. Pozostały pasek norii od góry możesz posmarować lekko wodą za pomocą dłoni, łatwiej się sklei. Do przygotowania większych rolek wykorzystaj całe nori, a proces przygotowania jest identyczny. Jeśli chcesz, możesz także przygotować odwrócone sushi z ryżem na wierzchu. Wtedy po nałożeniu ryżu i posypaniu go na przykład sezamem, połóż na macie kawałek folii spożywczej, odwróć nori z ryżem i postępuj tak jak wcześniej. zawijaj z pomocą folii, dzięki temu mata będzie czysta.
- Moja rekomendacja – przygotuj każdą rolkę innego rodzaju, dzięki temu Twój talerz będzie piękny, kolorowy i zachęcający.
- Krojenie rolek – rolkę krój najpierw na pół, a następnie na 3 lub 4 części każdą z połówek. Grubość maków zależy od Twoich preferencji ale także od wielkości samych maków które przygotowujesz (hosomaki kroję na 8 części a już california maki na 6)
- Nigiri – wilgotnymi rękoma nabieraj porcje ryżu, wielkości mniej więcej dużej łyżki. Ugniataj ryż tworząc z nich owalne kształty nigiri, ale uważając aby zbytnio nie zgniatać ryżu. Tu potrzebne jest doświadczenie, zbyt słabe ugniecenie spowoduje, że ryż może się rozpadać, a zbyt mocne powoduje twardość. Przygotuj filet ryby grubości mniej więcej 2-3 cm i szerokości 6-7 cm. Filet krój bardzo ostrym nożem w cienkie plasterki. Na porcje ryżu na górę nałóż odrobinę wasabi, następnie plasterek ryby. Technikę przygotowania i moją naukę możecie podpatrzeć w moim filmie na Instagramie: video nigiri.
- Podanie sushi i przechowywanie – Wybierz jedną dużą deskę lub talerz na przygotowanie sushi. Na desce ułóż sahimi jeśli je podajesz, nigiri, a następnie krój maki i układaj je w różnych miejscach, np w dwóch grupach – połowa rolki w jednym miejscu, połowa w skrajnie oddalonym. Tak rób ze wszystkimi kawałkami. Na koniec wolne przestrzenie wypełnij pastą wasabi oraz marynowanym imbirem. Możesz ułożyć też kiełki lub jadalne kwiaty, reszta zależy od Ciebie. Sushi podawaj z sosem sojowym, a dodatkowo możesz podać sos terijaki.
SMACZNEGO!
Zrób też:
Blog nietylkopasta.pl to nie tylko najlepsze przepisy dla Ciebie i Twojej rodziny, ale także piękne i funkcjonalne produkty oraz książki kulinarne. Zajrzyj do zakładki sklep i znajdź coś dla siebie!
Lubisz moje przepisy? Kup jedyny taki e-book z 100 super przepisami na kolacje.
e-book Kolacje, przepisy do 40 minut
Pamiętaj o obserwowaniu mnie na Facebooku i Instagramie
FACEBOOK I INSTAGRAM
2 comments
W ostatnim akapicie wpisu zabrakło informacji o przechowywaniu sushi… rozumiem że był to specjalny zabieg gdyż podajemy tylko i wyłącznie świeżo przygotowane kawałki tego dania. NIE przechowujemy w lodówce zjadamy zaraz po zrobieniu gdyż potrawa traci na smaku a rolka może się rozpadać. Świetny artykuł.
Uwielbiam sushi. Kiedyś robiłam domowe, ale tyle z tym czasu zeszło, że już więcej nie próbowałam. Ale może jeszcze kiedyś podejmę rękawicę i akurat się uda 😉