Naszą podróż do Wenecji połączyliśmy w maju z wypadem na narty do Austrii (jeśli jeździcie na nartach polecam Wam majówkę właśnie w takiej postaci) oraz jednodniowym zwiedzaniem Werony. Na zwiedzanie Wenecji zaplanowaliśmy sobie 1-2 dni – właściwie mieliśmy tu dowolność, a nasze plany uzależniliśmy od pogody. Wybierając hotel nad morzem planowaliśmy jeden dzień spędzić na plaży, jednak pogoda w maju nawet we Włoszech może nie być taka o jakiej myślimy. Dlatego drugiego dnia kiedy poranek zaskoczył nas chmurami, zdecydowaliśmy się na poświęcenie drugiego dnia na zwiedzanie. Drugiego dnia zobaczyliśmy także wyspę Burano, przeczytaj także o tym co zwiedzać na wyspie Burano.
Z góry przepraszam Was za tak dużą ilość zdjęć w tym poście, ale naprawdę nie potrafiłam się ograniczyć. Podczas mojego pierwszego pobytu w Wenecji (było to bardzo dawno temu, bodajże w roku 1996) przewodniczka powiedziała, że w Wenecji nie da się zrobić słabego zdjęcia, bo jest przepiękna. Coś w tym jest, pierwsze 3-4 h chodzisz i robisz zdjęcia wszystkim mostkom, budynkom etc. Dopiero pod koniec dnia uznałam że mam już mnóstwo mostków, przesmyków i pięknych gondoli 😉
Na końcu wpisu zapraszam Was na moje video. Pozostawia trochę do życzenia, o ile bowiem fotografię opanowałam już nie najgorzej, to z nagrywaniem wideo mam sporo problemów i czeka mnie sporo nauki. Nie nauczę się jednak nie robiąc nic, a Wiem że dla wielu z Was to własnie video jest ciekawszą formą. Jeśli mam więcej nagrywać dajcie mi suba na YouTube, na pewno będą one motywacją 🙂
DOJAZD
Jeśli do Wenecji wybierzecie się samochodem, musicie zaplanować sposób dojazdu oraz parking. Będzie to także uzależnione od tego czy w Wenecję zwiedzać będziecie przez 1 dzień czy dłużej. Nasz 2-dniowy wyjazd połączyliśmy z noclegiem w miejscowości nad morzem Lido Di Jesolo, położonej na wschód od Wenecji. To typowo nadmorska miejscowość, w której znajdziecie wiele hoteli w cenach niższych niż w Wenecji oraz często o wyższym standardzie.
Najbardziej popularne parkingi dla samochodów znajdują się na Piazzale Roma, czyli w komunikacyjnym centrum Wenecji. Znajdują się tu parkingi dla samochodów osobowych, dworzec autobusowy, przystanki komunikacji miejskiej i tramwajów wodnych. Kilkaset metrów stąd jest główny dworzec kolejowy Venezia S. Lucia. Pamiętajcie, że parkowanie w tym miejscu samochodu to koszt ok 25-30 euro na dzień, ale parkując tu macie łatwe dojście do Placu św. Marka, które zajmie około 30 minut.
Jeśli jednak ceny te wydają Wam się zbyt wygórowane, polecam Wam inne rozwiązanie. Na półwyspie na którym leży Lido Di Jesolo, na jego końcu znajdziecie miejscowość Punta Sabbioni. Tam znajdziecie kilka dużych parkingów oraz wybrzeże z którego odchodzą tramwaje wodne. Jeśli i tak planujecie pływanie po Grande Canale lub zwiedzanie innych wysp, kupicie bilet na tramwaje wodne na 1 lub 2 dni i skorzystacie z parkingu który kosztuje 5-6 Euro. Podróż z Punta Sabbioni zajmuje 30-35 minut, to akurat czas na przejrzenie przewodnika i zaplanowanie zwiedzanych atrakcji.
tramwaje wodne – vaporetto
Najlepszym sposobem na przemieszczanie się po Wenecji są tramwaje wodne – vaporetto. Linie ACTV (linie miejskie) to takie tutejsze metro, kursujące bardzo często, mające kilkanaście różnych linii. Tramwajami dotrzecie także na inne wyspy Wenecji, choćby na Burano czy Murano. Główne przystanki vaporetto to: dworzec kolejowy Venezia S. Lucia i zabytki: most Rialto, Salute, Plac św. Marka.
Vaporetto kursuje zwykle co 10-20 minut, chyba że mówimy o liniach łączących Wenecję z innymi wyspami czy Punta Sabbioni. Tam częstotliwość kursowania to 30-60 minut. Rozkłady i czas oczekiwania znajduje się na każdym przystanku, łatwo jest odnaleźć się nawet bez znajomości języka.
W 2017 r. na vaporetto ACTV to:
7,50 euro – bilet ważny przez 75 minut (można się przesiadać)
13 euro – bilet na linię 14 lub 15 powożącą Turystow z miejscowości nadmorskich, takich jak Punta Sabbioni – bilet w jedną stronę
20 euro – bilet ważny 1 dzień
30 euro – bilet ważny 2 dni
40 euro – bilet ważny 3 dni
60 euro – bilet ważny 7 dni
ceny i bilety całodzienne nie obowiązują na trasach z/na lotnisko Marco Polo w Wenecji. Wszystkie informacje szczegółowe na stronie ACTV
plac świętego marka
Bazylika św. Marka położona na Placu św. Marka to jeden z symboli Wenecji. Dlatego to na ten plac ciągną wszyscy turyści, jest tam bardzo tłoczno i głośno. To właśnie na tym placu podziwiać możecie bogactwo miasta na przestrzeni wieków. Nad placem góruje wieża Campanile z dzwonnicą na szczycie. Plac dodatkowo otaczają kolumnowe fasady budynków, wewnątrz których znajdują się kawiarnie i restauracje – na pewno jedne z najdroższych w Wenecji. Na placu zobaczycie także mnóstwo gołębi, które na stałe wpisały się już w tutejszy krajobraz.
Dla turystów Plac Świętego Marka to zwykle pierwszy lub ostatni przystanek zwiedzania Wenecji. Jeśli podróżujecie promami, większość z ich dopływa właśnie tutaj. Wtedy warto zajrzeć na plac już z rana i stad rozpocząć wycieczkę. Jeśli zaparkowaliście na jednym z parkingów na Pizzale Roma, będzie to prawdopodobnie jeden z najdalej oddalonych punktów jeśli postanowiliście zwiedzać tylko na pieszo. Można zostawić go na koniec dnia a dzień zakończyć wycieczką promem po Grande Canale w drodze powrotnej do parkingu samochodowego.
grande canale
Wielki kanał Grande Canale to najszerszy i główny szlak w Wenecji, przy którym znajdziecie większość atrakcji turystycznych. Otoczony jest on wspaniałymi i często najstarszymi budynkami, placami oraz pałacami bogatych rodzin. Nadal po wielkim kanale można pływać gondolą jak za dawnych czasów, choć ich ilość spadła a ruch na Grande Kanale jest bardzo zmotoryzowany.
Najtańszym sposobem poruszania się po wielkim kanale jest prom. Kursuje tam kilka linii a przystanki są rozmieszczone dość gęsto po obu stronach kanału. Zachęcam Was do kupienia biletów całodniowych, wtedy bez ograniczeń możecie poruszać się promami w obrębie całej Wenecji, oprócz dojazdu do lotniska który płatny jest dodatkowo.
most rialto i dzielnica san polo
Dzielnica San Polo, jest najmniejszą i najstarszą dzielnicą Wenecji. W jej obrębie znajduje się jeden z najsłynniejszych mostów Rialto, pobliski targ oraz jeden z większych placów Wenecji Compo San Polo i kościół San Giacomo di Rialto.
Sam most i jego najbliższe otoczenie jest zawsze pełne ludzi. Most to obecnie zbiór sklepów z galanterią, maskami, pamiątkami, choć my nasze pamiątki zdecydowaliśmy się kupić w mniej tłocznej części Wenecji. Droga do mostu Rialto jest doskonale oznaczona a kierunkowskazy prowadzą tu z prawie każdej części Wenecji. Z Placu Świętego Marka dojdziecie tu w 10-15 minut. Droga wodna to jakieś 5-7 przystanków.
mosty i kanały
Ja poruszać się po Wenecji? Warto zaopatrzeć się w mapę, ułatwi ona dotarcie do wielu miejsc które chcecie zobaczyć. W naszym przewodniku mapa była, ale nie tak szczegółowa jak tego oczekiwaliśmy. Dlatego w jednym z kiosków kupiliśmy mapę samej Wenecji dla turystów, zalaminowaną i wygodną w użytkowaniu. Mapy można dostać także w języku polskim i kosztują około 3-4 euro.
Na mapach zaznaczone są główne turystyczne szlaki, prowadzące do większości miejsc wartych odwiedzenia. Uprzedzam Was jednak, że poruszając się nimi decydujecie się na najbardziej zatłoczone uliczki. Jeśli zobaczycie już atrakcje z Waszej listy, po prostu wejdźcie w boczne mniejsze ulice, lub dojście do jakiegoś placu czy mostu zaplanujcie inną trasą niż ta pokazana na mapie. Polecam! Dopiero wtedy możecie pozaglądać do domów i zobaczyć prawdziwe życie Wenecji, którego jest niestety coraz mniej. W ostatnich latach władze alarmują że rdzenni mieszkańcy Wenecji coraz częściej wyprowadzają się stąd, uciekają od turystów a przede wszystkim bardzo wysokich cen.
ceny
W Wenecji ceny są bardzo wygórowane, niestety taki jest fakt. Różnią się one jednak w poszczególnych dzielnicach. Prosta zasada jest taka – im bliżej Placu św. Marka ty drożej, szczególnie w restauracjach. Jeśli w tych okolicach będziecie chcieli usiąść tylko na kawę lub kieliszek wina, i znajdziecie stolik na zewnątrz, to kelner może Was wyprosić z restauracji lub zmusić do zamówienia pełnego obiadu z butelką wina. Oni tu nie proszą a wymagają! nie obrażajcie się zatem tyko na kieliszek wina wybierzecie małą knajpkę gdzieś dalej od najważniejszych zabytków.
Co warto przywieźć z Wenecji? Oczywiście maskę produkowaną w Wenecji. Nie dajcie się jednak nabrać na te sprzedawane na miejskich straganach – to tanie chińskie podróbki, kosztujące po kilka euro. Jestem zwolennikiem wspierania lokalnego rzemiosła i moją maskę kupiłam w jednym z małych sklepów z maskami. Pan pokazał nam „metkę maski” będącą certyfikatem ze produkt został wyprodukowany tu na miejscu, przez lokalnych rzemieślników. Za moją zapłaciłam ok 25 euro, ale możecie znaleźć i tańsze i duuuużo droższe. Im bardziej zdobna lub pracochłonna maska, tym cena wzrasta wręcz niebotycznie. Moja maska stanowi przepiękny dodatek do domowej kolekcji masek z całego świata.
Wenecja to miasto w którym zakochuje się chyba każdy turysta, nie ma drugiego takiego. Niektórzy biją na alarm, że Wenecja zalewana jest coraz bardziej przez wodę i już w niedalekiej przyszłości może zniknąć z naszych map. Mam nadzieję że prognozy się nie sprawdzą, ale cieszę się że mogłam zobaczyć to miejsce własnie teraz. Zatem jeśli jeszcze nie zwiedzaliście Wenecji, koniecznie zaplanujcie podróż.
Zobacz też:
– 10 rzeczy które musisz zrobić w Rzymie
1 comments
Aniu bardzo fajny post i piękne zdjęcia.
Pozdrawiam Mariusz