Kolorowa wyspa Burano – okolice Wenecji

Burano to mała  wyspa w okolicach Wenecji, która słynie na cały świat z pięknie kolorowych domów. Zapraszam Was także do przeczytania całego postu o tym co zwiedzać w Wenecji, tam także garść informacji o poruszaniu się, parkingach i promach.  Wracając jednak do Burano, to nie przypadek że domy są tu kolorowe jak tęcza a wręcz wymóg. Obecnie mieszkańcy mają obowiązek odmalowywania swoich domów nawet co pół roku, a kolory ustalane są urzędowo. Urzędnicy dbają o to aby się nie powtarzały, co widać na każdym kroku.

Historycznie legenda głosi, że tutejsze kobiety malowały domy na żywe kolory aby ich mężczyźni wracający z połowów mogli znaleźć drogę i właściwy dom. Może za dużo pili 😉 Ha ha

PODRÓŻ NA BURANO

Na wyspę dostaniecie się promem vaporetto. W zależności od tego gdzie przebywacie/nocujecie, możecie skorzystać z linii 12 odchodzącej z placu Świętego Marka, lub linii 15 z Punta Sabbioni. Nasza podróż z Punta Sabbioni trwała około 30 minut.

ZWIEDZANIE

Wyspa Burano jest naprawdę niewielka. Na nieśpieszne zwiedzenie całej wyspy i zjedzenie na niej posiłku wystarczy Wam 2-2,5h. Promy odpływają stamtąd w ostępach co 30 minut, więc łatwo można to zgrać z powrotem do Wenecji.

Wyspa to  leniwy zakątek, gdzie możecie podejrzeć kawałek życia tutejszych mieszkańców. W podwórzach wisi pranie, kobiety gotują obiad i zamiatają przed domem. Panowie zajmują się zaopatrzeniem, pracą w punktach usługowych. Jak usiądziecie gdzieś w środku wyspy przez jedną z restauracji, zobaczycie także że wszyscy się tu doskonale znają. Lokalni mieszkańcy wykrzykują do siebie pozdrowienia i inne niezrozumiałe zdania po włosku 🙂 Czujecie się tu jak w małym miasteczku.

Spacerując dojdziecie zapewne do głównego placu wyspy – placu Galuppiego. Znajdziecie przy nim główną atrakcję wyspy krzywą wieżę przy kościele San Martino.

Aby zobaczyć klimat tej wyspy, wystarczy obejrzeć zdjęcia 🙂

Podsumowanie
Kolorów wyspa Burano - okolice Wenecji
Tytuł
Kolorów wyspa Burano - okolice Wenecji
Autor

Odnośniki do mojej strony.

Mogą Cię zaintersować

Komentarzy

Pamiętaj, komentarze mnie motywują!