Makaron alla puttanesca znajdziecie zarówno w kuchni neapolitańskiej jak i tradycyjnej kuchni rzymskiej. Te dwie wersje różni nie tylko region, ale także dodawanie do sosu filecików anchois, które w wersji rzymskiej są obowiązkowe i których ja również nie pominęłam w moim daniu, bo nadają mu głębię fantastycznego smaku!
Skąd się wzięła nazwa? To bardzo ciekawa histora a właściwie historie, bo spotkałam się z więcej niż jedną hipotezą jego pochodzenia. Obie mówią o domu publicznym i przygotowaniu tego dania przez kucharza czy karczmarza specjalnie dla klientów takiego przybytku. Przekłady podają jednak różne miejsca. Jedne, że dom publiczny był na obrzeżach Rzymu i wywodzi się z tego regionu, a inne stawiają hipotezę o wywodzeniu się makaronu z okolic Neapolu i wskazują Dzielnicę Hiszpańską jako miejsce jego przygotowania po raz pierwszy. Przyznajcie, że to ciekawa historia!
A włoski przepis musiał powstać z włoskim makaronem. Markę Barilla we współpracy, z którą powstał ten przepis, znajdziecie w praktycznie każdym włoskim sklepie czy markecie. Czy wiecie, że ta włoska firma spożywcza została założona w 1877 roku i serwuje pyszny makaron w ponad 100 krajach na świecie?
MAKARON ALLA PUTTANESCA
PRZYGOTOWANIE: 15 MINUT
ILOŚĆ PORCJI: 2
SKŁADNIKI:
- 250 g makaronu spaghetti Barilla
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 2-3 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka płatków chili
- 3 łyżki kaparów
- 20 czarnych oliwek
- 4-5 filetów anchois w oleju
- 1 łyżeczka suszonego oregano
- 1 puszka krojonych pomidorów
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
- sól i świeżo zmielony czarny pieprz
- parmezan do podania
PRZYGOTOWANIE:
- Makaron spaghetti Barilla ugotuj przez 9 minut, zgodnie z przepisem na opakowaniu. Podczas gotowania makaronu odlej 1-2 chochle wody z gotowania makaronu, przyda się nieco później.
- Na dużej patelni rozgrzej oliwę. Dodaj posiekany czosnek w cienkie plasterki czosnek i podsmażaj przez 1-2 minuty jak się zeszkli i nieco zmięknie. Wtedy dodaj anchois i smaż kolejną minutę.
- Dodaj na patelnię kapary, zgniecione (możesz to zrobić na przykład za pomocą szerokiego noża) czarne oliwki oraz krojone pomidory z puszki. Dopraw oregano, czarnym pieprzem oraz chilli i duś przez 7-10 minut.
- Do sosu dodaj ugotowany makaron, wymieszaj i dodaj jeszcze nieco wody z gotowania makaronu. Wodą możesz nadać pożądaną strukturę sosu, spowoduje bowiem, że sos zrobi się nieco bardziej rzadki i bardziej kremowy.
- Na koniec dodaj do makaronu posiekaną natkę pietruszki. Makaron przekładaj na talerze, posypuj parmezanem i podawaj 🙂
Smacznego!
* Przepis powstał we współpracy z marką Barilla