Bliskowschodnia kuchnia coraz częściej pojawia się w polskich domach. Głównie za sprawą humusu, który nauczyliśmy się robić sami, a dodatkowo w wielu wersjach smakowych dostępny jest w praktycznie każdym polskim sklepie. Ale czy jest dobry, czy ma dobry skład? Wiele razy już słyszałam od Was, że nie ma jak domowy hummus, choć tym razem przekonałam się, że nawet gotowy produkt może sprostać moim wymaganiom.
Hummus Jasmeen to dosłownie kilka składników, czyli: woda, cieciorka (24%), pasta sezamowa (8%), sól, regulator kwasowości: kwas cytrynowy. Co dodałam od siebie? Jedynie ząbek czosnku, bo tylko tego brakowało mi w tym smaku.
Falafel to tradycyjne danie bliskowschodnie, które tradycyjnie robi się z ciecierzycy lub bobu. W Polsce najbardziej znana jest ta wersja z ciecierzycą, a na podstawową wersję znajdziesz też przepis na moim blogu. Jaką ma wadę? Czas przygotowania! Nie zawsze mam czas i pamiętam o tym, że trzeba dzień wcześniej namoczyć ziarna suszonej ciecierzycy, a później zostaje mielenie, doprawianie, smażenie. Jak wypadł w tym kontekście produkt Jasmeen? W składzie ma jedynie mąkę z ciecierzycy (55%), mielony suszony bób (30%), przyprawy 13% (w zmiennych proporcjach: kolendra, koper włoski, kmin rzymski, koperek, czosnek mielony, cebula mielona, pietruszka), sól. Wygląda obiecująco prawda? Przygotowując to danie, wystarczy dodać jedynie ciepłą wodę i poczekać 30 minut, a następnie usmażyć małe porcje w głębokim tłuszczu. Wyszły idealnie! Chrupiąco na zewnątrz i miękko w środku 🙂
Falafele można znaleźć niemal wszędzie w wielu bliskowschodnich krajach. Kupisz je w przydrożnych food truckach, restauracjach, czy sklepach spożywczych jako gotowy półprodukt. Izraelczycy twierdzą, że pochodzi z ich kraju i jest ich potrawą narodową, ale przyznają się do niego też Libańczycy, Palestyńczycy i Jemeńczycy.
Dziś przygotowałam dla Was szybkie fast foodowe danie z wykorzystaniem hummusu i falafeli. To moja wersja z pysznymi domowymi chlebkami typu pita, falafelami, hummusem i warzywami. Przepis znajdziesz poniżej 🙂
Zanim przejdziemy do przepisu mam dla Was jeszcze niespodziankę! Jest nią specjalny RABAT -15% na zakup produktów Jasmeen. Wystarczy, że wejdziecie na stronę sklepu www.sklep.smacznego.pl i podczas zakupów wpiszecie kod „Nietylkopasta15”. Polecam skorzystać!
PITA Z FALAFELEM I HUMMUSEM
PRZYGOTOWANIE: 2 godziny (całość łącznie z pitą)
ILOŚĆ PORCJI: 2
SKŁADNIKI PITA:
- 500 g mąki pszennej typ 450-550 + dodatkowa do podsypywania
- 1 łyżeczka suchych drożdży
- 1,5 szklanki ciepłej wody
- pół łyżeczki soli
- 1 łyżeczka cukru pudru
SKŁADNIKI FALAFEL:
- 1 saszetka (100 g) z opakowania Falafel mieszanka Jasmeen
- 125 ml ciepłej wody
- olej do smażenia
SKŁADNIKI HUMMUS:
- 1 puszka Hummusu z Tahiną Jasmeen
- opcjonalnie do doprawienia: ząbek czosnku, sok z cytryny lub limonki (nie dodawałam), sól (nie dodałam)
- do ozdobienia: oliwa z oliwek, posiekane pomidorki koktajlowe, posiekane oliwki czarne i zielone, świeże listki mięty, pokruszony ser feta.
Do podania: sałata lub mix różnorodnych sałat, krążki czerwonej cebuli, pokruszony ser feta, pomidorki lub plastry pomidora.
PRZYGOTOWANIE:
- PITY: do misy miksera wsyp mąkę, sól, cukier, drożdże i wodę. Wyrabiaj przez 10 minut na średnich obrotach, aż ciasto pozostanie jeszcze lekko klejące, ale będzie już odchodziło od ścianek misy.
- Pozostaw ciasto na 1 godzinę do wyrastania w temperaturze 27-30 stopni. Jeśli masz chłodniej w domu, możesz albo wydłużyć czas o pół godziny, albo przykryć misę folią spożywczą, a następnie owinąć misę ręcznikiem, aby miała cieplej.
- Po upłynięciu tego czasu wyłóż ciasto na blat podsypany mąką. Ciasto będzie jeszcze nieco klejące. Podziel ciasto na 6 mniej więcej równych części i stwórz z nich kule. Połóż na blacie podsypanym mąką i przykryj ściereczką, pozostawiając jeszcze na 30 minut do wyrośnięcia.
- FALAFELE: otwórz jedno z dwóch opakowań z falafelem i wsyp półprodukt do miski. Dodaj 125 ml ciepłej wody i dokładnie wymieszaj. Produkt może wydać Ci się teraz nieco zbyt płynny, ale spokojnie, całość napęcznieje i będzie miała idealną konsystencję. Pozostaw na 30 minut.
- HUMMUS: hummus Jasmeen przełóż do miseczki. Możesz doprawić go według własnych preferencji. Ja zdecydowałam się tylko na 1 ząbek czosnku. Dla wyraźniejszego smaku możesz dodać soli, pieprzu, soku z cytryny lub limonki, oliwy. Hummus polej odrobiną oliwy. Możesz go ozdobić różnymi dodatkami: oliwkami, fetą, pomidorkami czy listkami mięty. Mój hummus posypałam jeszcze zatarem z Jasmeen.
- PITA: rozgrzej patelnię bez dodatku tłuszczu. Kulkę rozwałkuj za pomocą wałka lub nieco rozciągnij w dłoniach, aby uzyskać okrągłą pitę o grubości około 1,5 cm. Kładź na suchej patelni i smaż na średnim ogniu przez 3-4 minuty z każdej strony. Pita powinna wyrosnąć i się zarumienić. Podobnie przygotuj pozostałe 5 placków.
- FALAFEL: w tym samym czasie kiedy smażysz pity, rozgrzej też olej do usmażenia falafeli. Ja robię to w niższym, płaskim garnku. Oleju powinno być dość dużo, falafele smaży się w tak zwanym „głębokim tłuszczu”. Jak olej będzie już naprawdę gorący, przygotuj 2 łyżki. Nałóż na pierwszą porcję masy do falafela i za pomocą drugiej formuj kotleciki w formie łezki lub w okrągłym kształcie. Porcje ciasta wkładaj łyżką na gorący olej i smaż kilka minut, obracając w trakcie aż falafel się pięknie zezłoci.
- PITY Z FALAFELEM: pity przekrój w połowie. Za pomocą nożyka do masła lub dłoni rozerwij środek pity, tworząc kieszonkę. Wkładaj do środka porcję hummusu, po 2-3 falafele, sałatę. Możesz dodać też pomidorki, czerwoną cebulę czy ser feta. Podawaj od razu!
Smacznego!
*Przepis powstał we spółpracy z marką Jasmeen
1 comments
Boskie! Moje ulubione smaki! Uwielbiam hummus, falafele, pitę, warzywa! Korzystałam ze sklepu Jasmeen i uważam go za godny polecenia. Dziękuję 😊