Domowy rosół z pulpecikami mięsnymi, mnóstwem warzyw oraz pysznym delikatnym makaronem pięciojajecznym. Ta zupa to włoska zupa ślubna, choć to tłumaczenie nie jest dosłowne i do końca poprawne. Nazwa tej zupy pochodzi od włoskiej minestra maritata, co oznacza „zupę małżeńską”. Na świecie popularna się stała już jako „italian marriage soup”, pod taką nazwą znajdziecie ją w wielu restauracjach w USA i innych miejscach na świecie.
/Przepis powstał we współpracy reklamowej z marką Makarony Kopcza/
Tę zupę najlepiej ugotować na domowym pysznym rosole. Wtedy smak będzie jeszcze lepszy, a dodatkowe warzywa oraz pyszny makaron z 5 jaj z wolnego wybiegu z Makaronów Kopcza doskonale uzupełnią jej smak. Makarony Kopcza to polska rodzinna firma, która od wielu lat produkuje pyszne makarony wzorowane na tych domowych. Wśród makaronów do zupy znajdziecie takie pozycje jak Krajanka Przepiórka 12 jaj, Fidelini 2mm, Krajanka 5-jajeczna, Szczęśliwa Kurka niteczka i Szczęśliwa Kurka kluseczka.
Makarony Kopcza kupicie w wielu lokalnych sklepach oraz na ich stronie internetowej w gotowych zestawach. Warto wybrać zestaw, dzięki temu bowiem macie możliwość spróbowania od razu kilku rodzajów makaronu, a zapas kilku opakowań pozwoli Wam na wyczarowanie wielu pysznych dań. Sami sprawdźcie ich gotowe zestawy na stronie www.
ROSÓŁ Z PULPECIKAMI – WŁOSKA ZUPA ŚLUBNA
PRZYGOTOWANIE: 40 minut
ILOŚĆ PORCJI: 2
SKŁADNIKI KLOPSIKI:
– 400-500 g mięsa mielonego wołowo-wieprzowego
– 1/2 szklanki bułki tartej
– 1/3 szklanki tartego parmezanu
– 1 jajko
– 3-4 łyżki drobno posiekanej świeżej natki pietruszki
– 1 łyżeczka soli
– 1/2 łyżeczki pieprzu
– olej lub oliwa do smażenia
SKŁADNIKI ZUPA:
– 200-250 g makaronu Kopcza – makaron 5 jaj z wolnego wybiegu
– 2 średnie marchewki
– 2-3 łodygi selera naciowego
– 2 szklanki świeżych liści szpinaku
– 1,5 l domowego rosołu lub bulionu
– 1 mała cebula
– 3 ząbki czosnku
– sól i pieprz do smaku
– świeża pietruszka do podania
PRZYGOTOWANIE:
- KLOPSIKI: Do miski dodaj mięso, bułkę tartą, parmezan, jajko oraz przyprawy. Wszystko dokładnie wymieszaj i z masy mięsnej przygotuj małe klopsiki mięsne.
- Na patelni rozgrzej olej lub oliwę i smaż klopsiki, aż się przyrumienią z każdej strony. Nie muszą być usmażone w środku, dogotują się jeszcze w bulionie na koniec.
- ZUPA: Marchewkę oraz selera naciowego pokrój w drobną kostkę. Posiekaj też drobno czosnek oraz cebulę.
- Zdejmij z patelni usmażone klopsiki i na resztce tłuszczu podsmaż czosnek oraz cebulę. Jak się zeszklą, dodaj marchewkę oraz selera i jeszcze smaż 2-3 minuty wszystko razem.
- Usmażone warzywa przełóż do garnka na zupę i zalej gorącym rosołem lub bulionem. Gotuj całość, aż warzywa zmiękną, ja gotowałam około 10 minut, dzięki czemu moje warzywa zostały jeszcze sprężyste i pyszne.
- W tym czasie w drugim garnku ugotuj makaron 5 jaj z wolnego wybiegu Kopcza.
- Jak warzywa będą gotowe dodaj do środka podsmażone klopsiki, oraz świeży szpinak – najlepiej grubo go posiekać, aby nie było bardzo dużych liści. Spróbuj, w razie potrzeby dopraw do smaku. Gotuj jeszcze przez kilka minut, aż szpinak zmniejszy objętość, a pulpeciki dogotują się w środku, jeśli podczas smażenia im się to nie udało.
- Zupę podawaj z porcją makaronu Kopcza, posypaną świeżą natką pietruszki.
Smacznego!
Makarony Kopcza to firma rodzinna. Makaron produkują od 25 lat, a mimo automatyzacji produkcja jest bardzo „domowa” z włoskiego „lento lavorazione” czyli wolny proces w niskiej temperaturze. Taka produkcja jak tu to jedynie 5% całej produkcji światowej makaronu.
Makaron jest cięty z płata ciasta, czyli tak jak to robi każda włoska Mamma, czy nasza polska Babcia. Jest to bardzo istotne, gdyż większość makaronów płaskich nie jest wycinana z płata ciasta tylko wyciskana z maszyny pod ciśnieniem, potem przechodzi przez matryce, która nadaje mu kształt np. tagaliatelle, a to niszczy strukturę makaronu.
Makarony Kopcza są matowe, nie są gładkie, dzięki czemu chłoną sos jak gąbka. To właśnie dlatego z tego makaronu sos nie spływa w całości na dno talerza, „przyczepia” się do makaronu i tam zostaje. Jest on też delikatniejszy w smaku.
Jakie makarony produkowane są pod marką Mararony Kopcza?
„Pasta Si” jest to 100 % mąka durum, 4 Jajka. Wyprodukowany metodą lento lavorazione, czyli jego produkcja odbywa się powoli w niskiej temperaturze. To znaczy, że nikt nie pośpiesza tworzenia makaronu, schnie sobie powoli jak w domu i gdy jest już gotowy, dopiero jest pakowany.
„Kolekcja Makaronów” smakowe: SzpinakowyPomidorowy Cytrynowy, Grzybowy: są to 100 % naturalne składniki, bez barwników, dlatego z czasem mogą blednąć, ale po ugotowaniu odzyskają kolor.
„Krajanka przepiórcza” z 12 jajeczek przepiórczych. W krajach Bliskiego Wschodu jajka przepiórcze to prawdziwy rarytas, ponieważ są pełne dobrych składników i właściwości.
„Makaron od szczęśliwej kurki” jest to 5 jajeczek od kur, które żyją wolne, nie w ciasnych klatkach.