/Przepis powstał we współpracy reklamowej w ramach kampanii Moc Polskich Warzyw./
Kto nie kocha fasolki szparagowej ugotowanej do obiadu i polanej masłem z bułką tartą? To danie tak bardzo kojarzy nam się z domem, pysznym posiłkiem, letnim obiadem. I oczywiście to jest fasolka, po którą sięgam bardzo często, ale wykorzystuję ją też często w bardziej niestandardowych daniach. Idealnie pasuje do zapiekanek warzywnych, zup oraz dań kuchni azjatyckiej. Ot choćby takich jak ten przygotowany przeze mnie dziś stir fry z dodatkiem pysznego chrupiącego tofu. Niebo w gębie!
Co oznacza sformułowanie stir fry? To technika smażenia i jednocześnie mieszania potrawy na dość dużym ogniu (w wysokiej temperaturze). Dzięki temu proces przygotowania jest dość szybki, warzywa pozostają pyszne i chrupiące. Zwykle wykorzystuje się do tego głęboką patelnię typu wok, ale jeśli go nie posiadasz, zrób to danie na patelni tradycyjnej, ale pamiętaj o wyższej temperaturze i mieszaniu.
Do tego dania możesz wykorzystać dowolną odmianę. Ja tym razem wykorzystałam fasolkę żółtą, która z reguły jest bardziej krucha i delikatniejsza, oraz fasolkę zieloną, która ma równie pyszny smak i bywa bardziej chrupiąca. W sklepach możecie czasem też spotkać odmianę o kolorze fioletowym, która ciekawie podkreśli kolorystykę Twojego dania.
Niskokaloryczna fasolka jest idealnym składnikiem potraw dietetycznych, a dodatkowo wspomaga nasz poziom cholesterolu oraz działa przeciwmiażdżycowo. Jest też bogata w kwasy foliowe, dlatego powinna być częstym składnikiem w diecie przyszłych mam.
Odkryj Moc Polskich Warzyw na stronie www.mocpolskichwarzyw.pl
STIR FRY Z FASOLKĄ I TOFU
Przygotowanie: 20 minut
Porcje: 2
Składniki:
– 180-200 g tofu
– 1 czubata łyżka mąki kukurydzianej
– 2 szklanki drobniej pokrojonej fasolki szparagowej
– 8 łyżek sosu sojowego
– 2 łyżki cukru brązowego
– 2 łyżki oleju rzepakowego
– 1 łyżka oleju sezamowego
– 1 łyżeczka sproszkowanego imbiru
– 1 cm świeżego imbiru
– 3-4 ząbki czosnku
– sól i pieprz
– 2-3 łyżki posiekanej dymki ze szczypiorem
– ziarna sezamu do posypania
– do podania: biały ryż jaśminowy lub basmati
PRZYGOTOWANIE:
- Tofu odsącz z zalewy, przekrój wzdłuż na pół i połóż na ręczniku papierowym, lekko dociskając, aby ręcznik zebrał nadmiar płynów.
- Następnie pokrój je w kostkę o boku około 2-3 cm i dopraw solą oraz pieprzem. Do miski dodaj pokrojone i doprawione tofu, dosyp mąkę kukurydzianą i dokładnie wymieszaj. Mąka powinna dokładnie otoczyć tofu ze wszystkich stron.
- Fasolkę szparagową pokrój na mniejsze kawałki. Zanim zaczniesz ją smażyć, możesz ją jeszcze zalać wrzątkiem i zostawić na 5-7 minut. Nie jest to konieczne, ale wtedy fasolka będzie bardzo chrupiąca, jeśli poddasz ją tylko procesowi smażenia.
- Pokrój czosnek w cienkie plasterki a świeży imbir drobno posiekaj.
- W miseczce połącz ze sobą sos sojowy, cukier, sproszkowany imbir, oraz 1 łyżeczkę czarnego pieprzu. Wszystko wymieszaj.
- Na patelnię lub do woka dodaj 1 – 2 łyżki oleju rzepakowego i 1 łyżeczkę oleju sezamowego. Jak będą gorące, dodaj na patelnię tofu i podsmażaj, przewracając tofu, aby podsmażyło się z każdej strony. Tofu zrobi się chrupiące. Tofu zdejmij z patelni i odstaw.
- Na patelnię dodaj 1 łyżkę oleju rzepakowego i 1 łyżeczkę oleju sezamowego i wrzuć na niego posiekany czosnek i imbir. Podsmażaj przez minutę, po czym dodaj fasolkę szparagową (wcześniej zblanszowaną wrzątkiem lub surową). Podsmażaj przez 2-3 minuty na dość dużym ogniu, po czym wlej przygotowany sos na bazie sosu sojowego. Teraz już razem podsmażaj fasolkę przez 6-7 minut mieszając.
- W międzyczasie ugotuj ryż. Na talerzu układaj ryż, fasolkę w sosie oraz chrupiące tofu. Posyp sezamem i posiekaną dymką. Podawaj.
„Moc Polskich Warzyw” to kampania, która powstała z inicjatywy Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej. Obok ZPPRP, które koordynuje program, udział w kampanii biorą: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami, Stowarzyszenie Malinowy Król, Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych oraz Stowarzyszenie Czosnek Galicyjski. Kluczowym celem kampanii „Moc Polskich Warzyw” jest edukacja konsumentów na temat różnorodności polskich warzyw, ich właściwości zdrowotnych i odżywczych oraz roli w codziennej diecie. Kampania jest organizowana dzięki wsparciu ze środków finansowych Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.