Co jeść w Rzymie

Rzymskie wakacje to także czas pysznego jedzenia i włoskiej kuchni. Będąc w Rzymie czy innym włoskim mieście musicie spróbować oryginalnej pizzy czy makaronów. Mój kilkudniowy pobyt umożliwił mi odwiedzenie kilku ciekawych restauracji i spróbowanie kilku przysmaków.

Na co dzień jestem fanką makaronów, zresztą znajdziecie dużo przepisów z makaronami na blogu, jak i przepis na oryginalną włoską pizzę.

jedzenierzym1

 

 

Moje zaskoczenie to czyste smaki w przygotowywanych potrawach. Idąc w Polsce do włoskiej restauracji w menu zobaczycie makarony z wieloma dodatkami, bogate pizze. W rzymskich kartach menu makarony mają kilka składników w sosie, i są to na ogół podstawowe wersje takie jak carbonara czy oilo. Rzadko dodawanych jest więcej przypraw zaostrzających smak takich jak czosnek czy ostre chilli.

Bedąc w Rzymie zapewne kupicie makaron. Zachęcam do porannej wizyty na Placu Campo de’ Fiori. Codziennie oprócz niedziel zapełnia się on stoiskami z warzywami, kwiatami, jedzeniem. Tam też kupiłam kilka ciekawych makaronów – kolorowe wersje, makaron barwiony sepią (czarny).

Prawie każda włoska restauracja ma w swoim menu makarony, a większość także pizzę. Część makaronów znajdziecie w menu przystawkowym, włosi bowiem traktują makaron jako danie poprzedzające danie główne 🙂

jedzenierzym2

jedzenierzym4

 

jedzenierzym5

 

Będąc w Rzymie zakochałam się w ich pizzy, zupełnie innej niż ta podawana w większości polskich pizzerii. Nigdy nie dostaniecie do pizzy sosu pomidorowego – to polski wymysł. Pizzę je się bez żadnych dodatków w postaci sosu, czasem na stole stoi oliwa którą możecie dodatkowo podkręcić smak. Mi osobiście wersja z oliwą lub solo bardzo odpowiada.

CENY

Ceny w rzymskich restauracjach nie należą do najniższych. Bardzo duży wpływ na ceny ma położenie restauracji. I tak przy zabytkowych placach, w skupiskach dużego ruchu turystów za pizzę lub miskę makaronu zapłacicie ok 16-25 Euro. Oddalając się nieco w mniejsze uliczki Rzymu te same dania kosztują 8-14 Euro czyli dwukrotnie mniej. Warto poszukać zatem małych Tratorii gdzieś na uboczu, jedzenie jest tam równie dobre.

jedzenierzym7

jedzenierzym6

jedzenierzym10

 

jedzenierzym12

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ranking blogów kulinarnych 2015
Zamknij