/Przepis powstał we współpracy reklamowej w ramach kampanii Moc Polskich Warzyw./
Od wielu lat na tym blogu inspiruję Was do przygotowywania pysznych dań z użyciem polskich warzyw. A w tym roku nie tylko mam dla Was wiele nowych warzywnych przepisów to przybliżam Wam właściwości najpopularniejszych w Polsce warzyw. Sezonowo! Bo choć warzywa obecnie dostępne są cały rok, to je zebrane sezonowo i pochodzące z lokalnych polskich upraw będą najsmaczniejsze!
Dziś na tapet bierzemy warzywa korzeniowe. Po te właśnie warzywa warto sięgać zimą. Marchewka, pietruszka, seler naciowy czy korzeniowy. W przepisie na zupę krem z selera wykorzystałam je wszystkie.
SELER
Bardzo intensywne w smaku warzywo, które dostępne jest w sklepach w dwóch gatunkach: odmianach korzeniowych i odmianach naciowych. Odmiany korzeniowe, czyli mniejsze i większe bulwy selera wykorzystywane są głównie do bulionów, zup, ale często się je piecze czy smaży. Weganie używają selera do przygotowania imitacji ryby, czyli seleryby, pysznego zamiennika na przykład na Wigilię.
Ogromną popularnością cieszą się surówki z selera, przygotowane na słodko i wytrawnie, ale to warzywo możesz też ugotować podobnie jak ziemniaki i przygotować z niego aromatyczne purée.
Odmiany naciowe są za to doskonałe do soków lub pokrojone w kawałeczki jako dodatek do zup i sosów. Sok pity z selera naciowego rano przed śniadaniem jest niesamowicie zdrowy i bardzo dobrze reguluje nasze ciśnienie i oczyszcza organizm. Warto stosować go regularnie!
PIETRUSZKA
W kuchni wykorzystujemy zarówno korzenie, jak i nać pietruszki, a nać ma niesamowicie dużo zastosowań. Korzeń pietruszki jest bazą do zup, bez niej nie wyobrażamy sobie bulionu warzywnego czy rosołu.
Warto wiedzieć, że natka pietruszki zawiera dużo więcej witaminy C niż cytryna czy papryka. Dlatego warto dodawać jej spore ilości na przykład do soków z wyciskarki czy koktajli. Bardzo dobrym pomysłem jest także przygotowanie pietruszkowego pesto do makaronu czy innych dań.
MARCHEWKA
Zamy ją głównie pod postacią długiego pomarańczowego warzywa, ale marchew nie zawsze jest pomarańczowa. Wielokrotnie miałam okazje jeść odmiany białe, żółte czy ciemnofioletowe jak buraki. Co ciekawe, wszystkie odmiany smakują bardzo podobnie, kolor nie ma na to większego wpływu.
Marchewka w kuchni ma niesamowicie dużo zastosowań. Od klasycznych surówek, tartej marchewki czy marchewkowej zupy po wykorzystywanie marchewki do przygotowania ciast. Marchewka jest też idealną surową przekąską dla dzieci i dorosłych oraz bazą do soków.
Więcej o polskich warzywach przeczytasz na stronie Moc Polskich Warzyw www.mocpolskichwarzyw.pl
KREM Z SELERA
Przygotowanie: 50 minut
Ilość porcji: 3-4
Składnik zupa:
- 1 duży seler korzeniowy
- 1 laska selera naciowego
- 1 duża lub 2 mniejsze cebule
- 2 jabłka
- 1-1,2 l bulionu z warzyw
- 2 łyżki śmietany 18%
- 1-2 łyżki oliwy z oliwek lub oleju
- sól i pieprz
Składnik chipsy:
- 1 marchewka
- 1 pietruszka korzeniowa
- 1-2 łyżki oliwy z oliwek
- sól i pieprz
Przygotowanie:
- Zacznij od obrania i pokrojenia selera korzeniowego. Posiekaj też cebulę oraz selera naciowego. Rozgrzej w garnku oliwę lub olej i podsmażaj cebulę z selerem naciowym, aż warzywa się zeszklą.
- Obierz jabłka, pozbaw je gniazd nasiennych i pokrój na mniejsze kawałki.
- Do podsmażonej cebuli dodaj do garnka selera korzeniowego, jabłka oraz gorący bulion. Gotuj całość przez mniej więcej 30-40 minut, do miękkości selera.
- W tym czasie obierz marchewkę i pietruszkę. Pokrój warzywa w bardzo cieniutkie plasterki, wręcz przeźroczyste. Im cieńsze będą, tym bardziej chrupiące po upieczeniu wyjdą.
- Warzywa układaj na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Posmaruj je z obu stron oliwą z oliwek i dopraw solą i pieprzem. Piecz przez 10-15 minut w 190 st C, ale uważaj, aby nie spalić warzyw. Warto do nich zaglądać i wyjąć jak staną się chrupiące i lekko przyrumienią.
- Po ugotowaniu zupę zmiksuj na jednolity krem. Po zblendowaniu dodaj śmietanę i wymieszaj oraz dopraw zupę do smaku solą i pieprzem. Idealnie pasuje też tymianek, jeśli go lubisz, dodaj nieco do zupy.
- Zupę nakładaj do miseczek i podawaj z dodatkiem upieczonych warzywnych chipsów.
„Moc Polskich Warzyw” to kampania, która powstała z inicjatywy Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej. Obok ZPPRP, które koordynuje program, udział w kampanii biorą: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami, Stowarzyszenie Malinowy Król, Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych oraz Stowarzyszenie Czosnek Galicyjski. Kluczowym celem kampanii „Moc Polskich Warzyw” jest edukacja konsumentów na temat różnorodności polskich warzyw, ich właściwości zdrowotnych i odżywczych oraz roli w codziennej diecie. Kampania jest organizowana dzięki wsparciu ze środków finansowych Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.