/Przepis powstał we współpracy reklamowej w ramach kampanii Moc Polskich Warzyw./
Dynia pojawia się w mojej kuchni od lat, a króluje oczywiście w październiku i listopadzie. Najczęściej najpierw przygotowuję purée z pieczonej lub gotowanej dyni, a dopiero purée przetwarzam na słone i słodkie smakołyki. Purée jest także bazą do wszelkich zup dyniowych lub dyniowo-warzywnych. Warto je zrobić! Zachęcam do przygotowania większej jego ilości, zapasteryzowania purée w słoikach i sięgania do nich przez całą zimę!
Jak zrobić purée z dyni?
Dynię należy pozbawić gniazda nasiennego i pokroić na mniejsze kawałki. Dynie takie jak hokkaido nie wymagają wcześniejszego obierania, bo po upieczeniu skórka będzie miękka i pyszna. Przy takich odmianach jak prowansalska czy piżmową dynię musisz pozbawić wcześniej skórki.
Piecz dynię w piekarniku rozgrzanym do 180 st. C przez 20-30 minut w zależności od wielkości kawałków. Po upieczeniu zblenduj dynię na gęste purée.
Możesz uzyskać także purée z dyni gotowanej, ale pamiętaj, że będzie ono zdecydowanie bardziej wodniste i mniej aromatyczne.
Co ugotować z dyni?
Dynie są tak wszechstronne, że stanowią doskonałą bazę słodkich i słonych dań. Robię dyniowe ciasteczka, placuszki, serniki i ciasta. Przygotowuję także gnocchi, sałatki czy sosy. Wszystkie moje przepisy zebrałam dla Ciebie w jednym miejscu: przepisy z dynią. A jeśli chcesz poznać nieco bliżej odmiany dyni dostępne w Polsce, przeczytaj wstęp do tego wpisu z przepisami na ciasta z dynią.
Więcej o polskich warzywach przeczytasz na stronie Moc Polskich Warzyw www.mocpolskichwarzyw.pl
SPAGHETTI CARBONARA Z DYNIĄ
Przygotowanie: 25 minut
Ilość porcji: 2
Składniki:
– 250 g makaronu spaghetti
– 4 łyżki purée z dyni (np. z odmiany hokkaido) – przepis na purée wyżej
– 150 g pokrojonego w kostkę wędzonego boczku lub pancetty
– 1 jajko i 2 żółtka
– 2 ząbki czosnku
– pół szklanki tartego sera Parmezan lub Grana Padano
– 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
– sól i świeżo zmielony czarny pieprz
– 1 łyżeczka płatków chilli (jeśli wolisz łagodniejsze dania zmniejsz ilość chilli o połowę)
Przygotowanie:
- Makaron ugotuj zgodnie z przepisem na opakowaniu. Pod koniec gotowania odlej mniej więcej pół szklanki wody z gotującego się makaronu.
- Jajko i żółtka wbij do miski, dopraw sola i pieprzem i roztrzep. Dodaj połowę drobno startego sera, puree z dyni, 1 łyżeczkę płatków chilli i wymieszaj.
- Na patelni usmaż boczek, aż tłuszcz się wytopi, a boczek zrumieni. Pod koniec smażenia dosłownie na 30 sekund przed końcem dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek.
- Następnie dodaj na patelnię ugotowany makaron, wymieszaj z boczkiem i zmniejsz płomień pod patelnią. Wtedy wlej przygotowany sos dyniowy z jajkami, nieco odstawionej wody z gotującego się makaronu i wymieszaj.
- Makaron przełóż na talerze, posyp pozostałym parmezanem, posiekaną natką pietruszki i od razu podawaj.
„Moc Polskich Warzyw” to kampania, która powstała z inicjatywy Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej. Obok ZPPRP, które koordynuje program, udział w kampanii biorą: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami, Stowarzyszenie Malinowy Król, Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych oraz Stowarzyszenie Czosnek Galicyjski. Kluczowym celem kampanii „Moc Polskich Warzyw” jest edukacja konsumentów na temat różnorodności polskich warzyw, ich właściwości zdrowotnych i odżywczych oraz roli w codziennej diecie. Kampania jest organizowana dzięki wsparciu ze środków finansowych Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
2 comments
Ile czasu nalezy na patelni trzymac makaron z boczkiem i sosem jajeczno dyniowym? Pozdrawiam,Asia
Bardzo krótko, tak by jaja się nie ścieły.