Wiem, że już mnóstwo osób przekonałam do pieczenia i własnoręcznego ozdabiania pierników. Z moim poradnikiem w przepisie na lukier królewski to naprawdę proste!
Tym razem wykorzystam wszystkie moje piernikowe wpisy, bo domek z piernika zrobicie z mojego przepisu na pierniczki (ścianki), do tego zróbcie lukier z tego przepisu na lukier królewski, a na koniec skorzystajcie z umieszczonego tu wzornika i wydrukujcie ścianki domku, ozdóbcie je i sklejcie według mojego poradnika. To nie może się nie udać! Zapewniam, że wyjdzie równie piękny jak mój!
Zobacz:
– zestawienie 12 potraw na Wigilię wraz z kalendarzem przygotowań
JAK ZAPLANOWAĆ SOBIE CZAS
Przygotowanie tego domku zajmie Ci od 3 do 4 wieczorów, w zależności od rozplanowania czasu. Poniżej podaję Ci najlepszy sposób planowania:
1 DZIEŃ – przygotować lukier, upiec ścianki piernika
2 DZIEŃ – ozdobić ścianki wzorami z lukru
3 DZIEŃ – sklejanie domku
ŚCIANKI DOMKU
Skorzystaj z mojego przepisu na pierniczki, robiąc taką ilość ciasta jak w przepisie. Ciasta może nieco zostać, ale zrób z niego jeszcze kilka choinek, które ozdobią domek na froncie i pozostałą część wykorzystaj na dodatkowe pierniczki.
WZÓR DOMKU
Tu znajdziesz wzór domku do wydrukowania na domowej drukarce.
POBIERZ WZÓR DOMKU
Wydrukuj wzór na domowej drukarce na kartkach formatu A4. Jeśli masz możliwość wydrukowania ich na nieco grubszych kartkach to będzie Ci się łatwiej pracowało przy wykrawaniu później ścianek z piernika. Postaraj się ładnie wykroić wzór, szczególnie okna z środowymi szprosami, ta część wymaga nieco precyzji.
LUKIER
Przygotuj całą porcję lukru królewskiego z mojego przepisu na lukier normalny. Po przygotowaniu go 3/4 zapakuj do pojemnika i schowaj do lodówki, a do 1/4 dodaj jeszcze 2 łyżki cukru pudru i jeszcze krótko zmiksuj. Tą część też włóż do osobnego pojemnika plastikowego i też schowaj do lodówki na minimum dobę, lukier gęsty posłuży Ci do sklejania domku.
PRZYGOTOWANIE DOMKU KROK PO KROKU
- Wydrukuj projekt domku z piernika z mojego wzoru i wykrawaj każdy z elementów nożyczkami. Na projekcie zaznaczyłam Wam ile sztuk każdego z elementów potrzebujecie do złożenia domku!
- Przygotuj ciasto z mojego przepisu na pierniczki.
- Do przygotowania i wykrawania ścianek będzie Ci potrzebnych kilka arkuszy papieru do pieczenia. Oderwij część ciasta piernikowego i na pierwszym arkuszu rozłóż ciasto. Przykryj drugim arkuszem i wałkuj ciasto na dość cienki blat. Oderwij delikatnie górny arkusz i przyłóż pierwszy element domku, ale delikatnie bez dociskania do ciasta (papier może się lekko przyklejać do ciasta, dlatego uważaj na to podczas wykrawania). Za pomocą radełka, nożyka do pizzy lub noża wykrawaj pierniki. Staraj się to robić precyzyjnie!
- Po wykrojeniu pierwszego elementu i usunięciu zbędnych części ciasta przełóż go bez odrywania razem z papierem na blachę i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 st C na 8 minut. Wykrawaj podobnie wszystkie pozostałe elementy domku i piecz.
- Po upieczeniu delikatnie oderwij każdy z elementów od papieru do pieczenia i pozwól im wystygnąć na płaskiej powierzchni. Zanim zaczniesz lukrować muszą być całkowicie wystudzone i twarde. Dlatego ja polecam Ci zrobienie ścianek piernikowych i lukru jednego dnia, a lukrowanie kolejnego (tym bardziej ze lukier musi stać dobę w lodówce zanim zaczniesz nim pracować).
- Przed rozpoczęciem procesu ozdabiania pierników wyrównaj brzegi. Robi się to doskonale małą kuchenną tarką z małymi oczkami, ja mam taką malutką ręczną, na której ścieram boki tak aby były równe i bez załamań. Ja wyrównałam też okna w środku, bo tam może być więcej nierówności. Do tego procesu użyłam pilnik znaleziony w garażu, ale nada się także metalowy pilniczek do paznokci. Uwaga – zanim użyjesz takich narzędzi musisz je bardzo dobrze wyczyścić, a najlepiej wyparzyć wrzątkiem!
- Ozdabiaj elementy domku według własnych upodobań lukrem królewskim o normalnej konsystencji (3/4 Twojej porcji). Możesz wzorować się na moim domku, zobacz wszystkie ścianki na zdjęciach poniżej. Pozwól ściankom wyschnąć, tak aby lukier był twardy i trwały, najlepiej przez dobę! Jeśli nie zużyjesz całego lukru wykorzystaj go dnia następnego lub jeszcze kolejnego. Tym lukrem możesz ozdabiać pierniki 4 dni z rzędu! Pamiętaj o wyjęciu lukru z lodówki na 2h przed pracą, jeśli obawiasz się że nie zużyjesz całości przełóż sporą porcję do rękawa cukierniczego i niech tak się ociepli, a resztę od razu włóż do lodówki.
- Do sklejania ścianek wykorzystaj gęsty lukier, o którym pisałam powyżej. Przygotuj kwadratową lub okrągłą podstawę, o przekroju minimum 28 cm . Ja do tego wykorzystałam płaski talerz. Na talerzu rozsmaruj cienką warstwę lukru (w środku domku nie jest on obowiązkowy, ale tam gdzie będą ścianki i na zewnątrz powinna być lukier. Weź pierwszą boczną ściankę oraz front lub tył. Rękawem cukierniczym wyciśnij nieco lukru na bok aby skleić ścianki. Uwaga: sklejaj dół tak, aby ścianki boczne z trójkątami na górze stanowiły szerokość domu, czyli ścianki frontową i tylną przyklej do tyłu tych ścianek. Będzie to istotne przy klejeniu dachu.
- Podparcia – sklejając domek bardzo ważne jest podpieranie ścianek. Lukier nie wiąże błyskawicznie jak klej, dlatego zanim skleisz przymierz ścianki, znajdź odpowiednie podparcie, a dopiero później sklejaj! Ja do podtrzymywania ścianek użyłam kubków, do podtrzymania dachu nadał się słoiczek z pesto. Musisz przymierzyć i szukać w domu rzeczy o odpowiedniej wysokości! Nie sklejaj też wszystkiego na raz, to proces który u mnie trwał cały długi wieczór. Sklej najpierw 2 elementy, poczekaj 30-40 minut i doklej kolejny, a po kolejnych 30-40 minutach kolejny.
- Kolejność sklejania – ścianka boczna z przodem lub tyłem, dalej kolejna ścianka (przód lub tył), druga ścianka boczna z trójkątnym zwieńczeniem. Następnie pierwsza dachówka, jak wyschnie to druga dachówka, a dopiero później komin – ścianki komina pojedynczo. Zostały na koniec tylko drzwi.
- Do środka można włożyć dodatkowe elementy, u mnie w środku znalazła się np. choinka. Zrób to przed przyklejeniem dachu. A możesz też dodać tam świecącą girlandę a kabel wypuścić przez drwi, zobacz na zdjęciach jaki jest efekt!
- Po sklejeniu wszystkich elementów resztę gęstego lukru wykorzystaj na górze dachu, dość niedbale go wyciskając, na kominie oraz na bokach dachu, tworząc czapy śniegu i tuszując łączenia.
- Na koniec domek posyp jeszcze cukrem pudrem (wykorzystaj małe sitko), da ciekawy efekt śniegu.
2 comments
Czy elementy na domek można upiec już teraz? I przechować aby domek zacząć sklejać tydzień przed świetami?
oczywiście 🙂