Ta klasyczna japońska zupa z makaronem i bardzo esencjonalnym bulionem oraz dodatkami zdobywa w Polsce coraz więcej zwolenników i wielbicieli. Z roku na rok powstaje coraz więcej restauracji które maj pyszne wersje ramenu, ale zaczynamy też poszukiwania przepisów aby we własnym domu odtworzyć to danie. Czy jest to trudne? NIE? Czy jest pracochłonne? Też NIE, ale wymaga sporo czasu. To tylko czas jest tu kluczem do sukcesu, a także kilka tradycyjnych japońskich dodatków, które warto kupić aby zupa była idealna!
Jeśli szukacie japońskich dań polecam Wam:
– ryż do sushi
– domowe sushi – porady, wskazówki jak zrobić
– zupa miso
RAMEN
PRZYGOTOWANIE: 6h (najlepiej dnia poprzedniego) + 40 minut
Składniki bulion:
- 2 kg kości wieprzowych
- 1-2 większe korpusy z kurczaka (ok 1 kg)
- 5-6 ząbków czosnku
- 5 szalotek
- kawałek imbiru (mniej więcej 2×6 cm)
- 1-2 marchewki
- płat wodorostów konbu (jako, że jest rzadko dostępny możesz zastąpić 1/3 szklanki wodorostów wakame)
- 100 ml japońskiego sosu sojowego
- 1 łyżka pasty miso
- opcjonalnie :100 ml sake czyli wina ryżowego
Do podania:
- makaron do ramenu ugotowany zgodnie z przepisem na opakowaniu
- ugotowane na miękko jaja
- inne dodatki: płaty wodorostów nori, kimchi, dymka wraz ze szczypiorem, kapusta pak choi, dodatek pieczonych lub smażonych mięs lub ryb.
Przygotowanie:
- Do garnka włożyć mięso, zalać wodą aby przykryła kości i gotować przez około godzinę. Po tym czasie wylać wodę, opłukać mięso i raz jeszcze zalać wodą tak, aby zakryła mięso.
- Do zupy należy teraz dodać ząbki czosnku pokrojone na kilka kawałków, imbir pokrojony na mniejsze kawałki, szalotki pokrojone na 2-4 kawałki, marchewkę obraną i pokrojoną w plastry oraz wodorosty kombu lub wakame. Całość zagotować, zdjąć szumowiny i zmniejszyć ogień palnika do średniego. Ja w mojej kuchence indukcyjnej ustawiam 5. Na takim niewielkim palniku gotuj bulion przez 6h, w garnku z pokrywką którą lekko uchyl aby para miała ujście.
- Najlepiej gotowanie bulionu zrobić dzień wcześniej.
- Po ugotowaniu odsącz bulion i odstaw najlepiej do lodówki. Następnego dnia doprawisz bulion według wskazówek z punktu 6.
- Z kości zdejmij mięso, wbrew pozorom będzie go całkiem spora porcja. Mój ramen podałam właśnie z mięsem oddzielonym od kości, ale możesz podać go z innymi dodatkami a mięso wykorzystać w inny sposób.
- Po wyjęciu bulionu z lodówki podgrzej go, dodaj pastę miso oraz sos sojowy, ale nie cały od razu, a stopniowo próbując czy smak Ci odpowiada. Dolej też sake.
- Przygotuj pozostałe składniki, ugotuj makaron, jajka, płaty wodorostów nori. Do miseczek dodaj makaron, włóż bulion i pozostałe elementy. Ja do mojego ramenu dołożyłam po płacie wodorostów nori, mięso oddzielone od kości, kimchi, pak choi, ugotowane jajo, kiełki brokuła, posiekaną dymkę i czarny sezam. Całość wyszła wyśmienita!
Smacznego!
Lubisz moje przepisy? Kup jedyny taki e-book z 100 super przepisami na kolacje.
e-book Kolacje, przepisy do 40 minut
Blog nietylkopasta.pl to nie tylko najlepsze przepisy dla Ciebie i Twojej rodziny, ale także piękne i funkcjonalne produkty oraz książki kulinarne. Zajrzyj do zakładki sklep i znajdź coś dla siebie!