Przetestowałam wiele przepisów i sposobów na chałkę i tylko ten przepis dał mi niesamowitą miękkość i pyszny maślany smak. Chałka, którą zrobisz będzie bardzo delikatna, nie będzie sucha, a do tego pozostanie świeża przez dłuższy czas.
Chałkę możesz przygotować z całej dużej porcji ciasta i upiec ją na dużej blaszce lub zrobić ciasto z połowy składników aby chałka była mała i szybko zniknęła.
Polecam Wam także inne przepisy na pieczywo:
– bułeczki jogurtowe
– kajzerki
– bagietki
– chleb pszenny z garnka
– bajgle
– chlebek z pesto
– focaccia z pomidorami
– bułki do hamburgerów
– pieczywo na zakwasie
– pieczywo na drożdżach
Ilość porcji: 1 bardzo duża lub 2 mniejsze chałki
Przygotowanie: 3 h
Składniki:
– 500 g mąki pszennej typ 500 lub 550
– 3 jajka w rozmiarze L (1 w całości i 2 żółtka)
– 250 ml mleka najlepiej 3,2%
– 40-50 g cukru
– 100 g bardzo miękkiego masła
– 20 g świeżych drożdży (lub 5-6 g suszonych)
– pół łyżeczki soli
Mleko, jajka, drożdże powinny być w temperaturze pokojowej.
Przygotowanie:
- DROŻDŻE ŚWIEŻE: do mleka dodaj pokruszone świeże drożdże i cukier, wymieszaj. Odstaw w ciepłe miejsce na 10-15 minut. Jeśli używasz DROŻDŻY SUCHYCH dodaj je do ciasta tak jak mówi punkt 2.
- Do misy miksera wsyp mąkę, mleko lub mieszankę mleka i drożdży, jajko i żółtka (białko zostaw, przyda się do nasmarowania chałki). Do miksera załóż końcówkę typu hak i wyrabiaj ciasto aż składniki się połączą a kula ciasta zacznie się robić elastyczna.
- Odstaw ciasto na 10-15 minut przykrywając ściereczką. Po odpoczynku dodaj do ciasta sól oraz dodawaj porcjami miękkie masło, cały czas wyrabiając je końcówką typu hak(możesz użyć też robota ręcznego i dwa haki które są w zestawie).
- Ciasto wyrabiaj na dość dużych obrotach miksera przez około 8-10 minut. Powinno być jeszcze lekko lepiące ale z czasem robić się coraz bardziej elastyczne, tworzyć kulę i odklejać się od ścianek misy miksera.
- Misę przykryj folią spożywczą i odstaw ciasto na 90 minut w ciepłe miejsce aby podwoiło swoją objętość.
- Przygotuj blat lub silikonową matę, ważne aby pracować teraz na blacie z którego łatwo oderwiesz lekko klejące się części ciasta. Na tym etapie już nie podsypuj blatu mąką.
- Ciasto podziel na pół jeśli robisz dwie chałki. Porcje ciasta chałowego podziel na 3 lub 4 równe części, roluj porcje w wałki długości około 40 cm (mniejsze w przypadku małych chałek) i zaplataj warkocz tradycyjny lub inny bardziej skomplikowany z 4 części.
- Przygotuj blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Chałkę układaj na blasze i przykryj ją jeszcze na pół godziny czystą ściereczką pozwalając wyrastać jeszcze 30 minut.
- Na 10 minut przed końcem włącz piekarnik i rozgrzej do temperatury 180 st C.
- Przygotuj trochę białka (1/3 tego co zostało) z 1 łyżką mleka, wymieszaj je w miseczce i posmaruj mieszaniną chałkę używając pędzla kuchennego. Całkę na tym etapie możesz jeszcze posypać grubym cukrem lub kruszonką.
- Piecz chałkę przez 25-30 minut, do momentu kiedy chałka się zezłoci i urośnie.
- Po wyjęciu z piekarnika wystudź chałkę na kratce, aby nie wilgotniała od dołu leżąc na gorącej blasze.
SMACZNEGO!
Blog nietylkopasta.pl to nie tylko najlepsze przepisy dla Ciebie i Twojej rodziny, ale także piękne i funkcjonalne produkty oraz książki kulinarne. Zajrzyj do zakładki sklep i znajdź coś dla siebie!