To już kolejny chlebek tego typu który z pewnością chętnie przygotujecie i będziecie sięgać po niego często w swojej kuchni. Bardzo lubię chleby z foremki, są najprostsze, bardzo długo świeże, nie wymagają pracochłonnego składania czy wyrabiania. Ten chlebek będzie świeży nawet do tygodnia!
Zajrzyj też do:
– Chleb żytnio-pszenny na zakwasie
– Ciabatta
– Chleb pszenno-żytni na zakwasie
– Ulubiony chleb pszenny na zakwasie
– chleb z garnka na drożdżach
– bagietki na drożdżach
– kajzerki na drożdżach
– chlebek z pesto na drożdżach
– przepis na bajgle na drożdżach
– Bułeczki jogurtowe
– Chleb na maślance
– Chleb żytnio-pszenny na zakwasie
– Bułki poznańskie
CHLEB ŻYTNI NA ZAKWASIE
CZAS PRZYGOTOWANIA: 12 h zaczyn, 2-4 h wyrastanie i około 50 minut pieczenie
Ilość: 1 chleb w keksówce
Najpierw zajrzyj do mojego przepisu krok po kroku na Zakwas na chleb
SKŁADNIKI ZACZYN:
– łyżka aktywnego zakwasu żytniego
– 150 g ciepłej wody
– 150 g mąki żytniej (750)
Te składniki możesz pominąć i wziąć 300-320 g gotowego żytniego zakwasu.
Przygotowanie:
- Składniki dodaj do dużej miski, dokładnie wymieszaj drewnianą lub silikonową łyżką, przykryj folią spożywczą i odstaw w ciepłe miejsce na 12 h do wyrastania. Ja robię to wieczorem dnia poprzedzającego pieczenie chleba.
SKŁADNIKI CIASTO CHLEBOWE:
– cały wcześniejszy zaczyn
– 400 g mąki żytniej jasnej typ 750
– 400 ml wody
– 12 g soli
– 1 łyżka miękkiego masła lub oleju kokosowego i otręby do wysypania formy
Przygotowanie:
- Do dużej misy dodaj mąkę, wodę, cały wcześniej przygotowany zaczyn lub odpowiednią ilość zakwasu i sól. Ciasto wystarczy wymieszać silikonową lub drewnianą łyżką.
- Przygotuj keksówki, posmaruj je bardzo dokładnie masłem, a najlepiej olejem kokosowym i wysyp otrębami
- Ciasto przełóż do form, wygładź lekko łyżką a na koniec mokrą dłonią wyrównaj górę ciasta aby była gładka i jednolita na przestrzeni całej foremki.
- Odstaw ciasto na chleb przykryte kawałkiem folii spożywczej na 2-4 h do wyrastania. W przypadku tego chlebka ma znaczenie jak szybko pracuje Twój zakwas, jaką masz temperaturę otoczenia, najlepiej obserwować i zakończyć wyrastanie jak chlebek odrośnie prawie do góry formy.
- Mniej więcej pół godziny przed końcem wyrastania rozgrzej piekarnik do 200 st C. Do piekarnika wstaw na spód naczynie żaroodporne i wlej do niego wodę, chlebek powinien się piec w zaparowanym piekarniku.
- Używając małego sitka posyp chlebek mąką pszenną lub zamiast tego posyp otrębami lub płatkami owsianymi.
- Piecz chlebek przez 50 minut w temperaturze 200 st C.
- Od razu po wyjęciu chlebka z piekarnika wyjmij chlebek z formy. Jeśli masz dobrej jakości keksówki nie będzie z tym problemu.
- Studź chlebek na kratce, pozostawienie go w formie spowoduje, że skórka nie będzie chrupiąca a chlebek zrobi się zbyt mokry i gliniasty. Dlatego tak ważne jest jego stygnięcie! Krój dopiero po wystudzeniu.
SMACZNEGO!
Blog nietylkopasta.pl to nie tylko najlepsze przepisy dla Ciebie i Twojej rodziny, ale także piękne i funkcjonalne produkty oraz książki kulinarne. Zajrzyj do zakładki sklep i znajdź coś dla siebie!
8 comments
Ten chlebek jest cudowny! Jestem mega szczęśliwa, że trafiłam na Pani bloga. Wszystko jest opisane dokładnie, przepisy są proste, a dania pyszne 🙂
Fantastycznie 🙂 Cieszę się, że tak się udał i zapraszam do testowania innych przepisów 🙂
Pierwszy raz piekłam ten chleb 50 minut i wyszedł kleisty, jakby nie dopieczony w środku. Być może to kwestia dużej keksówki, być może kwestia mąki( nie znalazłam 750, użyłam 720). Drugim razem piekłam godzinę i jest idealny. Pozdrawiam. Martyna.
Jaka konsystencja ciasta powinna być przed włożeniem do foremki? 400 ml wody na 400 g maki to nie za dużo przypadkiem (dodatkowo dochodzi woda użyta w zaczynie).
Proporcje są idealne. Chleby foremkowe są zawsze rzadsze niż te pieczone w bochenkach, szczególnie te żytnie. Uda się idealnie.
Ile cm powinna mieć keksówka dla ilości ciasta z przepisu?
Standardowa mała keksówka. Nie będę podawała rozmiarów, bo tego czy ona jest 1-3 cm węższa czy dłuższa nie ma znaczenia. Po prostu chlebek będzie wtedy albo wyższy, albo niższy.
ja jednak bym chciała znać orientacyjne wymiary małej keksówki. Czy to jest raczej 25/11 czy 30/11 ? Bo to jednak spora różnica.