Zanim wrzuciłam ten przepis musiałam dopracować ciabatty do perfekcji. Zgłębiłam wiedzę na temat włoskich typów mąki pszennej, bo ciabatta idealna nie uda się z dostępnych w Polsce mąk tradycyjnych. Owszem możecie ją zrobić z mąki typu 650 lub chlebowej 750 i nawet pokażę Wam efekt na końcu na zdjęciach. Bułki wychodzą pyszne ale są nieco cięższe niż z mąki Manitoba.
Manitoba to mąka włoska zawierająca najwyższą ilość glutenu. Włosi używają innych oznaczeń niże w Polsce, na półkach znajdziecie mąki 00, 0, 1, 2 a dodatkowo mąki mają indeks W określający ilość glutenu. Maki o indeksie W powyżej 350 zwane są właśnie Manitoba, a dodatkowo we Włoszech mąka Manitoba może być wytwarzana tylko z pszenicy durum. Mąkę tą możecie kupić online lub we włoskich delikatesach. Ja odwiedziłam moje ulubione włoskie delikatesy w Warszawie i bez problemu ją znalazłam na półce.
Nie skreślajcie tego przepisu, jeśli nie uda Wam się kupić mąki Manitoba, zróbcie go z pszenną w typie 650 lub 750 i cieszcie się smakiem tych pysznych bułeczek, bo dzięki trochę dłuższemu czasowi przygotowania mała ilość drożdży pozwala na ich piękne wyrastanie, a drożdże nie są wyczuwalne w smaku tak jak w innych wypiekach na drożdżach. Bułeczki pozostają też miękkie i świeże przez kilka dni, co jest ich ogromną zaletą.
Polecam Wam także inne przepisy na pieczywo:
– bułeczki jogurtowe
– kajzerki
– bagietki
– chleb pszenny z garnka
– bajgle
– chlebek z pesto
– focaccia z pomidorami
– bułki do hamburgerów
– Rogaliki maślane
CIABATTA
Ilość porcji: 10 bułek
Przygotowanie: 3 h + 12 h wyrastanie zaczynu (noc)
Składniki zaczyn:
– 100 g mąki pszennej Manitoba (W powyżej 350) *
– 50 g mąki typu 450
– 1 g drożdży suchych lub 3 g drożdży świeżych
– 170 g letniej wody
* Możesz użyć zamiast tych mąk 150 g mąki 650 lub 750, zobacz jaki będzie efekt na ostatnich 2 zdjęciach
Składniki ciasto właściwe:
– 200 g mąki pszennej Manitoba **
– 100 mąki typ 450
– 190 g wody
– 1 łyżka cukru
– 1 g drożdży suchych lub 3 g drożdży świeżych
– 10 g soli
– mąka do podsypywania lub dodatkowa Semolina (to taka kasza manna ale z mąki twardej)
Sprzęt: mikser z końcówką typu hak, skrobak do ciasta plastikowy lub metalowy
** Możesz użyć zamiast tych mąk 300 g mąki 650 lub 750, zobacz jaki będzie efekt na ostatnich 2 zdjęciach
Przygotowanie:
- WIECZÓR DNIA POPRZEDNIEGO: Do miski wlej wodę i rozpuść w niej drożdże świeże lub suszone. Dodaj mąki i dokładnie wymieszaj. Miskę (musi być minimum 2 razy większa niż zaczyn, bo ten urośnie) przykryj folią spożywczą i odstaw na blat w kuchni aby przez noc zaczyn popracował, powinien wyrastać 12 h.
- Do drugiej miski dodaj wodę z cista głównego, drożdże i cukier. Wszystko dokładnie wymieszaj. Dodaj wodę z drożdżami do swojego zaczynu aby go nieco rozluźnić, wymieszaj.
- Mieszaninę wlej do misy miksera lub do większej miski i przygotuj końcówkę typu hak. Dodaj teraz mąki lub jedną mąkę (w zależności z jakiej robisz). Zacznij miksować najpierw powoli, aby mąka nie wyfrunęła z misy. Kiedy mąka zostanie wchłonięta przez płyny dodaj sól i miksuj już na wysokich obrotach przez 4 do 5 minut, kiedy ciasto zrobi się sprężyste, będzie odchodziło od ścianek. Przykryj wtedy misę filią spożywczą i odstaw na godzinę aby objętość się podwoiła.
- Przygotuj blat podsypując go sporą ilością mąki. Do tego możesz użyć mąki 450. Wetrzyj trochę mąki w dłonie aby łatwiej wyjąć ciasto i przełożyć je na blat.
- Przyszedł czas na 3-4 krotne złożenie ciasta aby je odgazować. Należy lekko rozciągnąć ciasto a następnie nałożyć jedną część na drugą i tak kilka razy. Aby robić to sprawnie kup sobie plastikowy lub metalowy skrobak do ciasta, idealny do przekrajania ciasta, składania go. Przyda Ci się wielokrotnie do chlebów czy bułeczek. Do ciabatt jest wręcz konieczny bo ciężko bez niego będzie Ci przełożyć bułeczki na blachę do pieczenia.
- Po złożeniu przykryj ciasto czystą ściereczką i pozostaw je na blacie na 30 minut do godziny.
- Po upłynięciu tego czasu podziel ciasto na 10 części, najlepiej najpierw na pół a póxniej połówki już na 5 mneij więcej równych części. Teraz podsyp blat albo semoliną albo klasyczną mąką. Pokrojone kawałki ciasta już nie ugniataj zanadto ale rozciągnij je w płaskie prostokąty lub inny zbliżony kształt. Jeśli ciasto się klei dodaj więcej mąki na blat i dłonie.
- Uformowane 10 bułeczek przykryj znowu ściereczką i zostaw na 30 minut.
- W tym czasie rozgrzej piekarnik do temperatury 250 st C z termoobiegiem. Jeśli posiadasz kamień do pizzy wykorzystaj go teraz rozgrzewając razem z piekarnikiem. Jeśli nie masz go to do piekarnika włóż teraz blachę aby ją nagrzać razem z piekarnikiem i przygotuj sobie arkusz papieru do pieczenia.
- KAMIEŃ DO PIZZY – przełóż ciabatty na omąconą drewnianą łopatę do pizzy i wkładaj na gorący kamień.
- BLACHA – wyjmij blachę z piekarnika, uważając aby się nie poparzyć ułóż papier do pieczenia i 5 pierwszych bułeczek. Bułeczki najlepiej przekładaj na blachę za pomocą skrobaka, jednym ruchem zdejmując je z blatu i przenosząc na blachę. Układaj je w odległościach od siebie bo jeszcze urosną. Jeśli na górze pojawił się jakiś bąbel z powietrzem taki cieniutki przekłuj go teraz, w przeciwnym razie zrobi się krater w bułeczce.
- Pieczenie – piecz bułki najpierw 8 minut w 250 st C a później zmniejsz temperaturę do 220 st C i piecz kolejne 8 minut.
- Moje bułeczki piekę na 2 razy.
- Studź bułki na kratce przed podaniem.
SMACZNEGO!
A teraz wrzucam Wam dwa zdjęcia wypieku na tradycyjnej mące chlebowej typ 750. Jak widzicie są nieco cięższe i mniej mają przestrzeni w środku, ale są pyszne w smaku.
Zobacz też:
Chlebek nadziewany fetą
5 comments
Rewelacyjne bułeczki. Póki co cajlepsze jakie piekłem.
Wspaniały przepis, pierwsze pieczenie i ciabatty są rewelacyjne 😍
Mąka Szymanowska 750 dała radę!
Jedyne, co zrobiłem inaczej, to piekłem na gołej blaszce. Papiery do pieczenia zazwyczaj mają max. temp. 220 st. C, dlatego lepiej ich nie stosować w wyższych.
Pozdrawiam!
Dzisiaj będę robił swoje pierwsze ciabatte. Trafiło na ten przepis. Mam nadzieję że przy nim zostanę.
Z kilkudziesięciu przepisów na ciabattę nareszcie trafiłem, prosto i smaczne! Polecam!!
Ciasto po wyrobieniu wyszło mi rzadkie, czy takie ma być czy dodać więcej mąki? Mąki typ OO na pizze+450 tortowa.Pozdrawiam!