Dostałam ostatnio wyzwanie od marki Saska, zrobić pyszne danie wytrawne z dodatkiem pigwy. Owoc dotychczas kojarzyłam głównie z nalewką, sama miałam okazję robić nalewkę pigwową. Spróbowałam więc Saska Pigwa i postanowiłam z pigwy zrobić dodatek do mięsa. I stanęło na kaczce, na pysznej kaczej piersi smażonej, którą podałam w ciekawym słodko-pikantnym otoczeniu. Do mojego chutney z pigwy dodałam świeże chilli, zależało mi na wyrazistości i niepowtarzalnym smaku. Aby kontynuować nutę słodyczy kaczkę podałam na dyniowym puree, które robi się bardzo prosto. Obiad zjedliśmy z kieliszkiem Saska Pigwa. Serdecznie zapraszam po przepis i zachęcam do wypróbowania dania i podzielenia wrażeniami na Facebooku Saska, oraz wizyty na stronie www.pijodpowiedzialnie.pl
kaczka z pigwą
PRZYGOTOWANIE: 40 minut
ILOŚĆ PORCJI: 2
Składniki chutney:
– 2 owoce pigwy
– 6-8 łyżek cukru trzcinowego lub cukru kokosowego i białego (pół na pół)
– 2 łyżki octu jabłkowego
– 150 ml soku pomarańczowego
– 2 goździki
– 2 ziarna ziela angielskiego
– 1 papryczka chilli
Pozostałe składniki:
– 2 piersi z kaczki
– sól, pieprz
– 500 g dyni hokaido
Przygotowanie:
- Pigwowy chutney możesz przygotować wcześniej, przełożyć do słoiczka i wstawić do lodówki.
- Pigwy umyj dokładnie, pokrój na ćwiartki i usuń gniazda nasienne (nie musisz obierać). Pokrój pigwę w niewielką kostkę o boku około pół centymetra. To najtrudniejsza część procesu, pigwa jest bowiem dość twarda.
- Do garnuszka włóż pokrojoną pigwę, dodaj cukier, ocet, sok pomarańczowy, goździki i ziele angielskie. Całość gotuj przez 25 minut, aż pigwa zrobi się miękka, od czasu do czasu zamieszaj w garnuszku aby nic nie przywarło. Teraz dodaj drobno posiekane chilli i podgrzej jeszcze 2-3 minuty.
- 1/3 duszonej pigwy odłóż do osobnej miseczki. Wybierz przyprawy (ziele i goździki) z obu porcji. Zblenduj porcję większą i po zblendowaniu dołóż odłożoną wcześniej mniejszą porcję pigwy. Chutney jest już gotowy.
- Kaczkę wyjmij na minimum godzinę przed smażeniem z lodówki. Nakrój skórkę ostrym nożem tworząc kratkę, wtedy posól i popieprz mięso. Zrób to minimum 30 minut przed smażeniem.
- Dynię obierz, usuń gniazda nasienne i pokrój w mniejsze kawałki. Ułóż dynię na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, wstaw do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 st C i piecz przez 20 minut lub do czasu aż dynia zmięknie (uważaj jednak aby nie przypalić dyni). Po wyjęciu z piekarnika zblenduj dynię na jednolite puree, a następnie dopraw puree dodają nieco soli i pieprzu.
- Na zimnej patelni bez dodatku tłuszczu połóż kaczkę skórą do dołu. Smaż na średnim ogniu przez 12-15 minut w zależności od wielkości piersi i grubości tłuszczu. Następnie odwróć kaczkę i smaż kolejne 5 minut. Jeśli pierś z kaczki jest gruba możesz w połowie smażenia przykryć patelnie pokrywką, dzięki temu nie będzie całkiem surowa w środku, zostanie lekko różowa. Tak usmażoną kaczkę połóż na 2-3 minuty na talerzu aby mięso nieco odpoczęło. Pokrój kaczkę w ukośne pasy. Na talerz włóż puree z dyni, kaczkę oraz chutney z pigwy. Podawaj od razu 🙂
Smacznego!
*Przepis powstał we współpracy z Saska