Jeśli wybieracie się do Grecji lub na Cypr, musicie spróbować tego klasycznego dania. W każdym regionie podają je, choć forma podania bywa nieco inna. Mousaka zawsze jest jednak pyszna i przygotowana z tradycyjnych składników. Ja jadłam wielokrotnie mousakę w podróży, kilka razy robiłam ją w domu, ale dopiero teraz mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że to najlepszą, jaką jadłam i robiłam!
Polecam Wam także inne przepisy:
– pieczone bakłażany
– sałatka z kaszą bulgur i łososiem
– pad thai z kurczakiem
– pad thai z kurczakiem
– sałatka tabbouleh
– sałatka cezar z kurczakiem
– sałatka z grillowanym łososiem
– łosoś z sosem whisky
– makaron ze szpinakiem i łososiem
MOUSAKA
Ilość porcji: 4-5
Przygotowanie: 2 h
Składniki warzywa:
– 1 bardzo duży lub 2 średnie bakłażany
– 1 duża lub dwie mniejsze cukinie
– 800 g ziemniaków
– 80 ml oliwy z oliwek
– 1 łyżeczka suszonego tymianku
– sól, pieprz
Składniki sos mięsny:
– 700-750 g mielonej wołowiny
– pół cebuli
– 2 ząbki czosnku
– 150 ml czerwonego wina
– 250 ml passaty pomidorowej
– 2 łyżki koncentratu pomidorowego
– 120 ml bulionu wołowego lub z warzyw
– 2 liście laurowe
– 1/2 łyżeczki cynamonu
– 1 łyżeczka soli
– 1 łyżeczka pieprzu
Składniki sos beszamelowy:
– 120 g masła
– 120 g mąki pszennej
– 1 l mleka
– 2 żółtka
– odrobina gałki muszkatołowej
– łyżeczka soku z cytryny
-2-3 łyżki tartego parmezanu (opcjonalnie)
Przygotowanie:
- Zacznij od przygotowania warzyw. Ziemniaki obierz i pokrój w plastry o szerokości około 1 cm. Podobnie pokrój cukinię i bakłażany w 1 cm plastry. Wolę kroić warzywa wzdłuż, aby były większe. Wtedy całość mniej się rozpada po upieczeniu.
- Połóż wszystkie plastry warzyw na blaszkach (ja użyłam 3) wyłożonych papierem do pieczenia. Skrop oliwą, dodaj tymianek, dopraw solą i pieprzem i piecz przez 25-35 minut w temperaturze 200o C. Warzywa muszą być miękkie i przyrumienione, ale nie spalone.
- W czasie pieczenia przygotuj wołowinę. Posiekaj drobno czosnek i cebulę i przesmaż je na 1-2 łyżkach oliwy. Wystarczy dosłownie 1-2 minuty, po czym dodaj i smaż, aż ta przestanie być surowa. Wołowinę należy rozbijać łopatką, aby mięso miało małe kawałeczki. Do wołowiny dodaj koncentrat pomidorowy i smaż jeszcze przez minutę. Teraz dodaj passatę pomidorową, bulion i czerwone wino (lub więcej bulionu), sól, pieprz i cynamon. Duś około 20 minut, aż większość płynu odparuje. Dopraw w razie potrzeby solą i pieprzem
- W następnej kolejności przygotuj beszamel. W garnku rozpuść masło i dodaj mąkę, starannie połącz je, używając do tego trzepaczki i uważając, aby się nie przypaliło. Dodaj 800 ml mleka i podgrzewaj cały czas mieszając. W misce połącz 2 żółtka, 200 ml mleka, dodaj gałę muszkatołową i sok z cytryny. Kiedy podgrzewana masa zacznie gęstnieć, dodaj żółtka z mlekiem, nie przerywając mieszania. Podgrzej do zagotowania, zdejmij z kuchenki i odstaw do zgęstnienia. Jak sos będzie już gęsty, odejmij 3-4 czubate łyżki i przełóż do sosu mięsnego. Wystarczy wymieszać, nie podgrzewaj już całości.
- Przygotuj formę do pieczenia wielkości 23 x 30 cm lub zbliżonym.
- Na dnie ułóż ziemniaki i przykryj je bakłażanem (zużyj połowę upieczonego bakłażana), a następnie cukinią. Na warzywa włóż cały mięsny sos, przykryj go pozostałym bakłażanem i wylej na górę cały beszamel. Wyrównaj wszystko i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180o C. Piecz przez 40-45 minut do zrumienienia.
- Po upieczeniu pozostaw musakę na 20 minut do przestygnięcia, po czym krój i podawaj.
- Mousaka jest też idealna po 1 czy 2 dniach. Przechowuj w lodówce i podgrzewaj w piekarniku.
SMACZNEGO!
2 comments
Bardzo dobry przepis. Mousaka smakuje jak ta, której próbowałam w Grecji. Dziękuję i polecam. Jedynie ilości składników do sosu beszamelowego zwiększyłabym 1,5-krotnie.
[…] Mousaka – Μουσακάς […]