/Przepis powstał we współpracy reklamowej z firmą Krajowa Grupa Spożywcza/
Tradycyjnie na Wigilię zawsze robię klasyczne pierogi z kapustą i grzybami, uwielbiam je i tęsknię za nimi cały rok. Tym razem ten sam pyszny farsz z kapusty z dużą ilością grzybów ubrałam w nieco inną formę, bo zamknęłam go w pierogu z pysznego drożdżowego ciasta. Te pierogi są wręcz idealnym dodatkiem do wigilijnego barszczu, lub przekąską, którą można chwycić w dowolnym momencie lub zapakować w grudniu do lunchboxa do szkoły, lub pracy. Możecie je zrobić zarówno na Wigilię jak i w każdy inny dzień w roku!
Do przygotowania pierogów użyłam mąki luksusowej TYP 550 z Młynów Stoisław. To mąka idealnie nadająca się do ciast drożdżowych, pierogów, ciast czy naleśników. Przygotowałam dla Was także nieco więcej informacji o typach mąki pszennej, warto mieć świadomość tych oznaczeń.
TYPY MĄKI PSZENNEJ
typ 450 – mąka tortowa – zawartość popiołu do 0,5%, mąka bardzo delikatna, jasna, idealna do naleśników i ciast gdzie mąka ma być puszysta i delikatna. Idealna do biszkoptów.
typ 550 – mąka luksusowa – zawartość popiołu od 0,51% do 0,58%, mąka idealna do wypieków i ciast drożdżowych. Idealnie sprawdzi się też przy innych ciastach, racuchach, a także naleśnikach.
typ 650 – mąka bułkowa – zawartość popiołu od 0,59% do 0,69%, mąka do domowych wypieków bułek i bagietek
typ 750 – mąka chlebowa – zawartość popiołu od 0,70% do 0,78%, idealna do wypieku domowego chleba, bardziej zwartych bułek.
typ 1050 – zawartość popiołu od 0,79% do 1,20%, mąka często wykorzystywana do pełnoziarnistego pieczywa czy naleśników
typ 1850 – mąka graham – zawartość popiołu od 1,61% do 2,00%,
typ 2000 – mąka razowa, śruta chlebowa – zawartość popiołu nie więcej niż 2,00%.
Obie ostatnie to mąki ciemne, pełnoziarniste. Wykorzystywane w wypiekaniu pieczywa i wszędzie tam, gdzie chcemy wybrać zdrowszą, pełnoziarnistą opcję.
CUKIER DO CIASTA DROŻDŻOWEGO
Cukier do ciasta drożdżowego dodajemy nawet wtedy, kiedy robimy je w wersji na słono. Wtedy wystarczy dosłownie szczypta czy łyżeczka. Cukier jednak spowoduje, że drożdże zaczną pracować a ciasto lepiej i szybciej wyrośnie. Oczywiście jest możliwe przygotowanie ciasta drożdżowego na przykład do pizzy, bez użycia dodanego cukru. W mąkach jest także zawartość cukru, który przy wydłużonym czasie wyrastania i nawet niewielkiej ilości drożdży spowoduje, że ciasto będzie rosło.
Do mojego ciasta użyłam tym razem 1 łyżkę cukru marki Polski Cukier, z Krajowej Grupy Spożywczej S.A., największego polskiego producenta żywności.
PIECZONE PIEROGI Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI
Przygotowanie: 2 h + czas przygotowania kapusty
Porcje: 20 – 30 pierogów, w zależności od wielkości
Składniki ciasto:
– 450- 500 g mąki pszennej luksusowej TYP 550 z Młynów Stoisław
– 250 ml ciepłego mleka
– 100 g rozpuszczonego masła
– 3 żółtka
– 8 g drożdży instant (lub 25 g świeżych drożdży)
– 1 łyżka cukru Polski Cukier
– płaska łyżeczka soli
- dodatkowo 1 jajko i odrobina mleka do posmarowania pierogów
Składniki farsz:
– 60 g suszonych grzybów
– 600 g kapusty kiszonej
– 1 cebula
– sól
– pieprz
Przygotowanie:
- Farsz: Grzyby namaczaj w gorącej wodzie co najmniej przez całą noc. Następnie gotuj je bez odlewania wody z namaczania przez 10-15 minut, aż zmiękną.
- W czasie gotowania grzybów przygotuj pozostałe składniki. Cebulę drobno posiekaj. Posiekaj też drobniej kapustę jeśli jest w większych kawałkach. Na odrobinie oleju podsmaż cebulę – wystarczy, by się zeszkliła. Dodaj do cebuli pokrojone na mniejsze kawałki ugotowane grzyby oraz kapustę i zalej 1 szklanką wody. Ja wykorzystuję także wodę z gotowania grzybów, to dodatkowy smak mojej kapusty. Gotuj kapustę przez 20-30 minut, aż wszystko zmięknie i woda wyparuje. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Na koniec możesz jeszcze posiekać nieco farsz, aby łatwiej nadziewało się pierogi.
- Drożdże świeże: do miski dodaj mleko, 2 łyżki mąki (z podanej ilości) i drożdże. Wymieszaj dokładnie, aby drożdże rozpuściły się w mleku. Odstaw na 10-15 minut, aby drożdże zaczęły pracować.
- Drożdże instant: Do miski dodaj mąkę pszenną luksusową TYP 550 z Młynów Stoisław, żółtka, mleko, rozpuszczone masło, drożdże, 1 łyżkę cukru od Polski Cukier i łyżeczkę soli. Wyrabiaj ciasto mikserem z końcówką typu hak do momentu kiedy ciasto będzie jednolite i elastyczne, już tylko trochę klejące, ale odchodzące od ścianek misy podczas miksowania. Musisz wyczuć te moment, dlatego w przepisie podany jest przedział ilości mąki, dodaj 450 g i w razie czego dodaj więcej.
- Ciasto odstaw do wyrośnięcia na 1 godzinę. Misę należy w tym czasie przykryć folią spożywczą.
- Po wyrośnięciu wyjmuj ciasto z misy partiami. Odrywaj spory kawałek i połóż na blacie, a następnie rozwałkuj na cienki placek, ale grubszy niż tradycyjne pierogi.
- Wycinaj koła za pomocą na przykład szklanki lub dedykowanej obręczy do pierogów.
- Dodawaj do środka farsz i zawijaj. Mój sposób zawijania zobaczysz w filmie poniżej.
- Pierogi układaj na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w odstępach. Daj pierogom jeszcze chwile urosnąć, mniej więcej przez 15 minut.
- Rozgrzej piekarnik do 180o C. Pierogi nasmaruj roztrzepanym jajkiem z dodatkiem odrobiny mleka i wstaw do piekarnika. Piecz przez 20-25 minut, aż pierogi urosną i pięknie się zazłocą. Pieczenie pierogów zrób na 2 lub nawet na 3 razy, z podanej ilości ciasta wyjdzie dość sporo pierogów.
SMACZNEGO!
3 comments
Witam, czy istnieje możliwość zamrożenia pierożków np. jeszcze przed wypiekiem?
Dzień dobry! Czy pierogi można zamrozić? Najlepiej przed, czy po upieczeniu? Pozdrawiam!
Jak najbardziej, najlepiej zamrozić surowe pierogi i później nie rozmrażać piec je nieco dłużej niż podaje przepis!