Jeśli jeszcze nie mieliście okazji przygotowywać brokuła gałązkowego, zwanego brokułem szparagowym to zdecydowanie zachęcam. Brokuł ten zjada się w całości z łodyżkami i listkami. Możecie go ugotować na parze i dolać na przykład masłem, będzie pyszny. Ja tym razem postawiłam na podsmażenie go na oliwie i podanie z prostym, pysznym maślano-czosnkowym sosem.
Brokuły gałązkowe jeszcze nie są często dostępne w sklepach, ale zwróćcie na nie uwagę w dużych supermarketach oraz w miejscach, gdzie sprzedawane są mniej typowe gatunki i odmiany warzyw. Brokuł ten występuje w klasycznej zielonej formie, ale tym razem zdecydowałam się na fioletową odmianę, która charakteryzuje się łagodnym i słodkim smakiem, a do tego posiada wysoki poziom witaminy C oraz przeciwutleniaczy.
Masz ochotę na więcej pysznych warzywnych przepisów? Zajrzyj do tych:
Pieczone bakłażany w sosie pomidorowym
Roladki z cukinii z mozzarellą
Kalafior tikka masala
Placki z brokuła
Frittata z bakłażanem i fetą
Stir fry z fasolką i tofu
Placki z kalafiora
Zielone curry z kalafiorem i brokułem
Kopytka z batatów
Pieczony bakłażan z kozim serem
BROKUŁ GAŁĄZKOWY PRZEPIS
PRZYGOTOWANIE: 15 minut
SKŁADNIKI:
– pęczek brokuła gałązkowego
– 2 łyżki oliwy
– 50 g masła
– 1 żółtko
– 1 mały ząbek czosnku
– 1 łyżeczka soku z cytryny
– sól i pieprz
Przygotowanie:
- Brokuły umyj, osusz i podziel na pojedyncze różyczki. Jeśli gałązki są cienkie, to będą bardzo delikatnie, przy tych grubszych może być potrzebne ich obranie.
- Pa patelni rozgrzej oliwę i podsmażaj brokuły z odrobiną soli.
- W tym samym czasie rozpuść w garnuszku masło.
- Do miseczki dodaj żółtko, ząbek czosnku i wlewaj cienką stróżką rozpuszczone, chwilkę przestudzone ale jeszcze ciepłe masło. Całość cały czas ubijaj aby uzyskać gęsty jednolity sos. Pod koniec dodaj sok z cytryny i dopraw solą i pieprzem.
- Sosem polej jeszcze ciepłego podsmażonego brokuła i od razu podawaj.
Smacznego!