Bardzo lubię chleby z foremki, są najprostsze, bardzo długo świeże, nie wymagają pracochłonnego składania czy wyrabiania. Ten chlebek będzie świeży nawet do tygodnia! A do tego szybko go wymieszasz, wystarczy dokarmić zakwas dzień wcześniej i tyle!
Zajrzyj też do:
Zakwas na chleb
Chleb żytnio-pszenny na zakwasie
Chleb żytni na zakwasie
Ulubiony chleb pszenny na zakwasie
Chleb pszenno-żytni na zakwasie
CHLEB ORKISZOWY NA ZAKWASIE
CZAS PRZYGOTOWANIA: 12 h zaczyn, 2-4 h wyrastanie i około 50 minut pieczenie
Ilość: 1 chleb w keksówce
Najpierw zajrzyj do mojego przepisu krok po kroku na Zakwas na chleb. Tam opisuje Ci cały proces zrobienia domowego zakwasu od zera, daje mnóstwo wskazówek i porad.
SKŁADNIKI ZACZYN:
–2 łyżki aktywnego zakwasu żytniego
– 100 g ciepłej wody
– 100 g mąki żytniej (750)
Przygotowanie:
- Składniki dodaj do dużej miski, dokładnie wymieszaj drewnianą lub silikonową łyżką, przykryj folią spożywczą i odstaw w ciepłe miejsce na 12 h do wyrastania. Ja robię to wieczorem dnia poprzedzającego pieczenie chleba.
Te składniki możesz pominąć i wziąć 250 g gotowego żytniego zakwasu dokarmionego 12-14 h wcześniej.
SKŁADNIKI CIASTO CHLEBOWE:
– cały wcześniejszy zaczyn lub 250 g zakwasu
– 400 g mąki orkiszowej typ 630
– 400 ml wody
– 12 g soli
– 1 łyżka miękkiego masła lub oleju kokosowego i otręby do wysypania formy
Przygotowanie:
- Do misy miksera dodaj mąkę, wodę, cały wcześniej przygotowany zaczyn lub odpowiednią ilość zakwasu i sól. Ciasto mieszaj przez 4-5 minut aż zrobi się siatka glutenowa i ciasto będzie się już „ciągnęło”.
- Ciasto pozostaw w misie lub innej misce na 4h. Przykryj je folią spożywczą, aby nie obeschło.
- Przygotuj keksówkę, posmaruj ją bardzo dokładnie masłem, a najlepiej olejem kokosowym i wysyp otrębami, choć otręby nie są konieczne.
- Ciasto przełóż do formy po 4 h wyrastania, wygładź lekko łyżką, a na koniec mokrą dłonią wyrównaj górę ciasta, aby była gładka i jednolita na przestrzeni całej foremki. Ja swój chlebek posypałam jeszcze 1 łyżką otrębów.
- Odstaw ciasto na chleb przykryte kawałkiem folii spożywczej na kolejne 2 h do wyrastania. Tu ma znaczenie, jak szybko pracuje Twój zakwas, jaką masz temperaturę otoczenia, najlepiej obserwować i zakończyć wyrastanie jak chlebek odrośnie prawie do góry formy.
- Mniej więcej pół godziny przed końcem wyrastania rozgrzej piekarnik do 200 st C. Do piekarnika wstaw na spód naczynie żaroodporne i wlej do niego wodę, chlebek powinien się piec w zaparowanym piekarniku.
- Piecz chlebek przez 50 minut w temperaturze 200 st C.
- Od razu po wyjęciu chlebka z piekarnika wyjmij chlebek z formy. Jeśli masz dobrej jakości keksówki, nie będzie z tym problemu. Uwaga – nie wykładaj keksówki papierem do pieczenia. To błąd i przez to chlebek nie będzie miał twardej skórki.
- Studź chlebek na kratce i krój dopiero po wystudzeniu.
SMACZNEGO!
Blog nietylkopasta.pl to nie tylko najlepsze przepisy dla Ciebie i Twojej rodziny, ale także piękne i funkcjonalne produkty oraz książki kulinarne. Zajrzyj do zakładki sklep i znajdź coś dla siebie!
- Forma do babki kwiat30,00 zł
- e-book Kolacje, przepisy do 40 minut40,00 zł
2 comments
Ciasta jest rzadkie, taka ma być? Fajnie jakby były zdjęcia z procesu robienia umieszczone 🙂
Tak, chleb foremkowy zawsze jest rzadszy niż klasyczny. Propozycje są dobrane idealnie.