Powstanie tego chlebka to doza eksperymentów, zamiany, obserwacji ciasta i jest. To jeden z moich ulubionych chlebków na zakwasie, z dużą ilością mąki żytniej, ale nie jest klejący dzięki dodatkowy mąki pszennej pełnoziarnistej. Pyszny, zdrowy, łatwy. Jeśli masz dużą ilość gotowego zakwasu to możesz pominąć pierwszy etap i zrobić chlebek tak naprawdę przez kilka godzin. Jeśli nie masz aż tyle zakwasu to wieczorem wyjmij zakwas z lodówki, po 3 h dokarm go tworząc zaczyn a następnego dnia rano zrób właściwe ciasto. Możesz je zostawić nawet na 8 h, tak aby po powrocie z pracy wstawić chlebek do piekarnika. To lubię, wszystko zaplanowane i gotowe wtedy kiedy potrzebujemy.
W najbliższych tygodniach przygotuję Wam jeszcze więcej przepisów chlebowych i bułkowych dostosowanych do osób pracujących, tak aby pysznym pieczywem domowej produkcji nie cieszyć się tylko w weekendy kiedy jesteście w domu, ale zawsze wtedy kiedy macie na to ochotę a wychodzicie z domu do pracy i nie ma Was 8-9h.
Zajrzyj też do:
– chleb pszenny na zakwasie
– chleb z garnka na drożdżach
– bagietki na drożdżach
– kajzerki na drożdżach
– chlebek z pesto na drożdżach
– przepis na bajgle na drożdżach
– chleb z samych ziaren bezglutenowy
– chlebek z cukinii
– focaccia z pomidorami
– bułki do hamburgerów na drożdżach
– focaccia z rozmarynem
– chleb cebulowy na drożdżach
CHLEB PSZENNO-ŻYTNI NA ZAKWASIE
CZAS PRZYGOTOWANIA: 12 h zaczyn, 2-4 h wyrastanie i około 50 minut pieczenie
Ilość: 2 chleby przygotowane w keksówkach
SKŁADNIKI ZACZYN:
– 50 g aktywnego zakwasu żytniego
– 200 g ciepłej wody
– 200 g mąki żytniej (750)
Te składniki możesz pominąć i wziąć 450 g gotowego żytniego zakwasu.
Przygotowanie:
- Składniki dodaj do dużej miski, dokładnie wymieszaj drewnianą lub silikonową łyżką, przykryj folią spożywczą i odstaw w ciepłe miejsce na 12 h do wyrastania. Ja robię to wieczorem dnia poprzedzającego pieczenie chlebka.
SKŁADNIKI CIASTO CHLEBOWE:
– cały wcześniejszy zaczyn
– 700 g mąki żytniej jasnej typ 750
– 150 g mąki pszennej pełnoziarnistej (typ od 1750 do 2000) + odrobina do wysypania form i posypania chleba
– 800 ml wody
– 30 g soli himalajskiej lub morskiej
– 1 łyżka miękkiego masła lub oleju kokosowego
Przygotowanie:
- Do dużej misy dodaj obie mąki, cały wcześniej przygotowany zaczyn lub odpowiednią ilość zakwasu i sól. Ciasto wystarczy wymieszać łyżką drewnianą lub końcówką do miksera do ciast bardziej rzadkich. Ciasto będzie dość lejące, ale tak ma być.
- Przygotuj keksówki, posmaruj je bardzo dokładnie masłem a najlepiej olejem kokosowym (według mnie jest najlepszy do wysmarowania form) i wysyp mąką.
- Ciasto przełóż do form, wygładź lekko łyżką a na koniec mokrą dłonią wyrównaj górę ciasta aby była gładka i jednolita na przestrzeni całej foremki.
- Odstaw ciasto na chleb przykryte kawałkiem folii spożywczej na 2-4 h do wyrastania. W przypadku tego chlebka ma znaczenie jak szybko pracuje Twój zakwas, jaką masz temperaturę otoczenia, najlepiej obserwować chlebki i zakończyć wyrastanie jak chlebek odrośnie prawie do góry formy. Oczywiście możesz nastawić chlebek późno wieczorem koło godziny 24 i upiec go z samego rana, wyrasta wtedy około 8 h, ale zdecydowanie lepsze rezultaty uzyskasz jeśli będzie wyrastał krócej.
- Mniej więcej pół godziny przed końcem wyrastania rozgrzej piekarnik do 200 st C. Do piekarnika wstaw na spód naczynie żaroodporne i wlej do niego wodę, chlebek powinien się piec w zaparowanym piekarniku.
- Używając małego sitka posyp chlebek mąką, to nie jest konieczne, ale ja lubię jak mój chlebek ma mączystą i piękną skórkę.
- Piecz chlebek przez 50 minut w temperaturze 200 st C.
- Od razu po wyjęciu chlebka z piekarnika wyjmij chlebek z formy. Jeśli masz dobrej jakości keksówki nie będzie z tym problemu, jeśli są to standardowe metalowe formy może się okazać że musisz za pomocą noża lekko okroić chlebek.
- Studź chlebek na kratce, pozostawienie go w formie spowoduje, że skórka nie będzie chrupiąca a chlebek zrobi się zbyt mokry i gliniasty. Dlatego tak ważne jest jego stygnięcie!
SMACZNEGO!
- Forma do babki kwiat30,00 zł
- e-book Kolacje, przepisy do 40 minut40,00 zł
Na zdjęciach widzicie upieczone chlebki. Na jasnym tle jest chlebek wyrastający 4 h a na brązowym tle chlebek wyrastający ponad 6 h. Oba są pyszne ale sami zdecydujcie jaki chlebek chcecie zrobić.
5 comments
Chleb wyszedł smaczny ale bardzo mokry, przy krojeniu klei się do noża, co mogło pójść nie tak? Pozdrawiam
albo za krótkie pieczenie albo kroisz od razu po wyjęciu z pieca bez studzenia. Może też być nieprawidłowe studzenie np w foremce, chlebek należy studzić na kratce aby z każdej strony był dostęp powietrza.
Chlebek smaczny ale niestety drugi raz mam dość dużą dziurę wzdłuż całego chleba pod skórką. Co niestety powoduje, że kromki się rozpadają podczas krojenia 🙁 Czy ciasto za długo wyrasta, czy to jakiś inny powód?
Przy zbyt długim wyrastaniu chlebek raczej opadnie. A jaką temperaturę masz w domu, może jest zbyt zimno? Może to być też wina zakwasu.
A Jakiej wielkości keksówki Pani używała?