Oczywiście w sklepach możemy znaleźć coraz więcej różnych rodzajów chleba czy innego pieczywa, ale mam wrażenie że wraz ze zwiększeniem asortymentu spada drastycznie jego jakość. Ja zwykle pokonuję coraz większe odległości aby kupić pieczywo nie tylko dobre w smaku, ale także dobrej jakości. Bo jednak przyzwyczajona jestem zapewne tak jak wy do przysłowiowej kanapki z serem czy wędliną którą na szybko mogę zrobić sobie na śniadanie czy kiedy zrobię się odrobinę głodna.
Problem pojawia się wtedy kiedy badania pokazują że jesteś uczulona/y na gluten. Wtedy ilosć produktów bardzo się zmniejsza, czeka Cię wizyta w dedykowanych piekarniach lub samodzielne próby wypieku chleba.
Dziś mam przepis dla Tych z Was którzy lubią jeść naprawdę wysokiej jakości ziarniste pieczywo, oraz dla tych którzy muszą ograniczać gluten. Ten chlebek jest niesamowicie prosty, potrzebuje tylko czasu 😉
Zajrzyj też do:
– chleb z garnka
– bagietki
– kajzerki
–chleb pszenny na zakwasie
– chlebek z pesto
– chlebek z cukinii
– focaccia z pomidorami
– bułki do hamburgerów
– foccacia z rozmarynem
– cebularze
– chlebek pszenny – przepis podstawowy
CHLEB Z SAMYCH ZIAREN
Przygotowanie: około 1,5 h, oraz 36 h namaczania i rośnięcia
Ilość porcji: 1 chleb ok 1 kg
SKŁADNIKI:
– 500 g kaszy gryczanej białej niepalonej
– 4-5 łyżek ziaren słonecznika
– 1-2 łyżki innych dodatków (ziarna dyni, otręby, inne)
Przygotowanie:
- Kaszę gryczaną wypłucz pod bieżąca wodą na sitku, a następnie przesyp do miski, zalej wodą tak aby zakrywała ją na kilka centymetrów i pozostaw tak na 24 h. Od czasu do czasu przemieszaj kaszę aby woda dostała się wszędzie, a kasza napęczniała.
- Po 24 h odlej wodę a następnie blenduj kaszę za pomocą blendera na gładką gęstą masę. Powinna mieć konsystencję bardzo gęstej śmietany. Dodaj do blendowanej kaszy 5-6 łyżek wybranych ziaren.
- Formę do keksówki wyłóż papierem do pieczenia. Przełóż ciasto do formy, posyp od góry ziarnami i odstaw na kolejne 12 h. W tym czasie chlebek nieco wyrośnie. Aby zrobić chlebek na przykład w niedzielę rano rozpocznij od namaczania w piątek wieczorem. Dość prosto wyliczyć kiedy rozpocząć cały proces.
- Po 12 h wstaw chlebek do zimnego piekarnika i ustaw w nim temperaturę 180 st C. Piecz chlebek przez 60 minut, po czym wyjmij go z piekarnika i studź przed podaniem.
SMACZNEGO!
- Forma do babki kwiat30,00 zł
- e-book Kolacje, przepisy do 40 minut40,00 zł
2 comments
Czy odstawiać trzeba do lodówki?
Nie, chlebek ma wyrastać w temperaturze pokojowej