Chlebki pita często można kupić w sklepach na sekcji pieczywa, ale są one tak gumowe i tak często niedobre w smaku, że tym bardziej skłaniam się do ich robienia samodzielnie w domu. Tym bardziej, że jest to takie proste! Chlebki pięknie wyrastają, zaokrąglają się, a zaraz po upieczeniu można je nadziewać i od razu podawać. Są przepyszne!
Polecam Wam także inne przepisy na pieczywo:
– proziaki
– kajzerki
– bagietki
– chleb pszenny z garnka
– bajgle
– chlebek z pesto
– focaccia z pomidorami
– bułki do hamburgerów
– pieczywo na zakwasie
– pieczywo na drożdżach
– Rogaliki maślane
CHLEBKI PITA
Ilość: 6 sztuk
Przygotowanie: 2 h
Składniki:
- 500 g mąki pszennej typ 450-550 + dodatkowa do podsypywania
- 1 łyżeczka suchych drożdży
- 1,5 szklanki ciepłej wody
- pół łyżeczki soli
- 1 łyżeczka cukru pudru
Przygotowanie:
- Do misy miksera wsyp mąkę, sól, cukier, drożdże i wodę. Wyrabiaj przez 10 minut na średnich obrotach, aż ciasto pozostanie jeszcze lekko klejące, ale będzie już odchodziło od ścianek misy.
- Pozostaw ciasto na 1 godzinę do wyrastania w temperaturze 27-30 stopni. Jeśli masz chłodniej w domu, możesz albo wydłużyć czas o pół godziny, albo przykryć misę folią spożywczą, a następnie owinąć misę ręcznikiem, aby miała cieplej.
- Po upłynięciu tego czasu wyłóż ciasto na blat podsypany mąką. Ciasto będzie jeszcze nieco klejące. Podziel ciasto na 6 mniej więcej równych części i stwórz z nich kule. Połóż na blacie podsypanym mąką i przykryj ściereczką, pozostawiając jeszcze na 30 minut do wyrośnięcia.
- Rozgrzej patelnię bez dodatku tłuszczu. Kulkę rozwałkuj za pomocą wałka lub nieco rozciągnij w dłoniach, aby uzyskać okrągłą pitę o grubości około 1,5 cm. Kładź na suchej patelni i smaż na średnim ogniu przez 3-4 minuty z każdej strony. Pita powinna wyrosnąć i się zarumienić. Podobnie przygotuj pozostałe 5 placków.
SMACZNEGO!
Zajrzyj też do:
– BABA GANOUSH
OCEŃ TO DANIE:
Nazwa dania:
Chlebki pita
Autor:
nietylkopasta.pl
Data publikacji:
Czas całkowity:
Średnia ocena:
14 Review(s) Based on
1 comments
Pani Aniu, bardzo lubię pani przepisy ale te które, zawierają make boję się nawet spróbować. Mieszkam od dawna za granicą i tutaj nie żadnych numerków na mące. Jest mąka chlebowa, do wszystkiego, żytnia, i kilka innych specjalistycznych ale nie ma numerków, które pani podaje w przepisach.
Drożdże też tylko te w paczuszce „normalne” i te szybsze do chleba. Nie wiem ile tych drożdży odpowiada wadze w dkg.
Mam więc problem. Może w jakiś sposób będzie mi pani mogła pomóc. Czekam, z gory dziękuję.
Pozdrawiam,
Ewa