Genialne puszyste drożdżowe rogale z makiem. Wszystko zrobisz w domu, od masy makowej z mnóstwem pysznych orzechów i suszonych owoców, po puszyste ciasto drożdżowe, lukier i ozdobienie rogali dodatkowymi orzechami.
Rogale nie są trudne w przygotowaniu, ale wymagają czasu jak właściwie każdy drożdżowy wypiek. Z podanej porcji wyjdzie Ci 16 średnich sztuk, a jestem pewna, że dokładnie tyle, bo pokazuję Ci jak kroić ciasto na 8 części, aby było prosto i symetrycznie, a rogale wyszły podobnych rozmiarów.
Polecam Ci także moje przepisy na inne desery:
– najlepsze włoskie tiramisu
– tiramisu
– prosta szarlotka
– gruszki pieczone w miodzie
– chlebek bananowy
– florentynki
– przepis na chałwę
– truskawki z kruszonką
– blok czekoladowy
– ciasto zebra
– najlepsze ciasto marchewkowe
DROŻDŻOWE ROGALE Z MAKIEM
Przygotowanie: około 3 h
Ilość sztuk: 16
Składniki ciasto drożdżowe:
– 250 ml ciepłego mleka
– 40 g świeżych drożdży lub 12 g suszonych drożdży instant
– 600 g mąki pszennej
– 80 g cukru białego
– szczypta soli
– 50 g masła
– 3 jajka + 1 białko
– 300 g masy makowej (najlepiej domowej masy makowej z mojego przepisu)
– dodatkowe orzechy, płatki migdałów, pistacje, suszona żurawina lub inne do posypania
Składniki lukier:
– 7-8 łyżek cukru pudru
– sok z połowy limonki lub cytryny
PRZYGOTOWANIE:
- Rozpuść masło i wystudź je. Może być ciepłe, ale nie gorące.
- CIASTO DROŻDŻOWE: Zacznij od lekkiego podgrzania mleka do około 30o C. Do mleka dodaj świeże drożdże lub drożdże suszone, 1 łyżkę cukru z podanej porcji i odstaw na 10-15 minut aż drożdże zaczną pracować.
- Do misy miksera dodaj przesianą mąkę, pozostały cukier, szczyptę soli, mleko z drożdżami i wyrabiaj ciasto. Użyj do tego końcówki typu hak.
- Kiedy ciasto zacznie tworzyć jednolitą kulę, dodaj 2 jajka oraz rozpuszczone, przestudzone masło. Ponownie wyrabiaj ciasto, tym razem przez 6-8 minut, aż ciasto będzie odchodzić od ścianek.
- Tak przygotowane ciasto przykryj folią spożywczą i ostaw na 1-1,5 h w ciepłe miejsce (najlepiej 28-35 st). Ciasto musi wyrosnąć i przynajmniej podwoić swoją objętość, choć zwykle wyrasta jeszcze bardziej.
- Pod koniec wyrastania ciasta przygotuj masę makową. Do 300 g masy dodaj 1 ubite na sztywno białko i wymieszaj.
- Wyrośnięte ciasto przełóż na blat podsypany odrobiną mąki i podziel na pół. Każdą z części rozwałkuj na duże koło, a następnie natnij je na 8 części, tak jak widzisz na filmie poniżej.
- Na każdej części układaj łyżkę masy makowej i zawijaj rogale. Rogale ukłądaj na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w sporych odstępach, z tej porcji ciasta wyjdzie 16 rogali, ja rozkładam je na 2 blaszkach. Uwaga, staraj się układać rogale tak, aby ta najcieńsza część ciasta była gdzieś na spodzie. Dzięki temu rogale jak będą się piekły i rosły to nie stracą kształtu.
- Przykryj blaszkę z rogalami ręcznikiem kuchennymi i pozostaw je na kolejne 30 minut do wyrośnięcia.
- Rozgrzej piekarnik do temperatury 180o C. Rozkłóconym jajkiem nasmaruj rogale, używając do tego pędzla kuchennego.
- Piecz rogale przez 20 minut.
- Z cukru pudru i soku z limonki lub cytryny przygotuj lukier, dobierając proporcje tak, aby lukier był bardzo gęsty. Polukruj wystygnięte rogale i ozdabiaj orzechami lub suszoną żurawiną.
Smacznego!