Z pewnością są tu wielbiciele ogórków w zalewie curry. Zalewa jest lekko słodka, kwaśna dzięki dodatkowi octu i bardzo aromatyczna, dzięki temu, że dodajemy dość sporą ilość przyprawy curry. Przygotuj ogórki w sezonie letnim, wtedy kiedy są świeże i dostępne. Będą doskonałe do jedzenia w zimę, wtedy chętnie wszyscy sięgną po słoiczek i podzielą się z domownikami.
Te ogórki będą doskonałym dodatkiem do kanapek czy obiadów. Lubisz robić deski z przekąskami? Do tego też nadadzą się idealnie, tak samo ja do sałatek, gdzie potrzeba takiego smakowego kopa w postaci ogórków w curry.
Polecam Wam także inne moje przepisy:
Cebula marynowana
Konfitowany czosnek – pieczony czosnek w oliwie
Syrop z cebuli i czosnku na odporność
Kiszone pomidory
Kiszone rzodkiewki
Ogórki z chilli
Ogórki kiszone domowy przepis
Smalec tradycyjny
OGÓRKI W CURRY
Przygotowanie: 3 h
Słoiki: 4-6 słoików, w zależności od ich wielkości
Składniki:
– 2 kg ogórków gruntowych
– 2 łyżki soli
– 1 l wody
– 250 ml octu 10%
– 200 g cukru
– 1 łyżka ziaren gorczycy
– 2 łyżki przyprawy curry
Przygotowanie:
- Ogórki dokładnie umyj, odkryj oba końce i pokrój wzdłuż na pół, a następnie na ćwiartki. Ogórki możesz też pokroić podłużnie w plastry.
- Pokrojone ogórki przełóż do dużej miski i dodaj sól. Odstaw na 2-3 h, aby puściły sok.
- Do garnka dodaj wodę, ocet, cukier i ziarna gorczycy oraz przyprawę curry. Zagotuj zalewę.
- Z ogórków odlej wodę, która zebrała się na dnie naczynia. Warzywa nakladaj do czystych, wyparzonych słoików, zostawiając 2-3 cm od góry. Słoiki wypełniaj gorącą zalewą i od razu zamykaj pokrywką.
- PASTERYZOWANIE W GARNKU: Duży garnek wyłóż bawełnianą ściereczką, wstaw do niego słoiki tak, aby się nie stykały. Dopełnij garnek wodą do 3/5 wysokości słoików i zacznij gotowanie. Jak doprowadzisz wodę do wrzenia, to gotuj jeszcze przez 20 minut. Ja dla pewności po wyjęciu z wody stawiam słoiki jeszcze pokrętką do dołu, aby pasteryzacja była na 100%.
- PASTERYZOWANIE W PIEKARNIKU: Rozgrzej piekarnik do 130o C. Jeśli zalewasz słoiki gorącą zalewą, to wstaw je do rozgrzanego już piekarnika i pasteryzuj około 20 minut. Jeśli zalewasz już przestudzoną zalewą, to wstawiaj słoiki od zimnego piekarnika i dodaj około 10 minut czasu. Po wyjęciu z piekarnika postaw słoiki pokrętką do dołu do wystygnięcia.
SMACZNEGO!