Oczywiście, że szczawiowa najlepsza jest w młodego, wiosennego szczawiu, ale ten niestety jest dostępny na łąkach krótki czas w roku. Dlatego w pozostałe dni roku nie waham się, tylko przygotowuję szczawiową z konserwowanego w słoiczku szczawiu. Też wychodzi przepyszna, a taki szczaw można kupić w niemal każdym dużym supermarkecie.
Dla mnie zupa szczawiowa powinna mieć obowiązkowo w środku ziemniaki, wtedy wychodzi bardziej treściwa i po zjedzeniu miski zupy zaspokajamy mniejszy głód. No i oczywiście ugotowane jajko, to dodatek obowiązkowy.
Zajrzyj także do innych moich przepisów:
– zupa gołąbkowa
– gołąbki bez zawijania
– fasolka po bretońsku
– gołąbki z włoskiej kapusty
– zupa z włoskiej kapusty
– kwaśnica z żeberkiem
– przepis na ogórki kiszone
– młoda kapusta
– surówka z czerwonej kapusty
ZUPA SZCZAWIOWA Z JAJKIEM
Ilość porcji: 4-5 porcji
Przygotowanie: 2 h
Składniki:
- 500- 600 g surowych żeberek wieprzowych
- 500 g kurczaka, indyka lub kaczki (porcja rosołowa, skrzydełka, uda, podudzia)
- 500 g świeżego szczawiu lub 1 słoik (około 300 g) szczawiu
- 2 średnie marchewki
- 1 pietruszka
- ¼ korzenia selera
- 600 g ziemniaków
- 1 łyżka soli
- 2 liście laurowe
- 4-6 ziaren ziela angielskiego
- pieprz czarny do smaku
- 100 g śmietany 18%
- jajka ugotowane na twardo do podania
Przygotowanie:
- Do garnka dodaj całe mięso podzielone na mniejsze porcje (żeberka), zalej 2 litrami wody, dodaj sól, listki laurowe i ziele angielskie. Gotuj przez 1 h, w międzyczasie zdejmując szumowiny z wywaru.
- Po godzinie do garnka dodaj warzywa – marchewkę, selera i pietruszkę. Razem z warzywami gotuj wywar kolejnie 30-40 minut.
- W tym czasie pokrój w niewielką kostkę obrane ziemniaki.
- Po ugotowaniu zupy wyjmij z niej mięso oraz warzywa. 1 marchewkę i pietruszkę zachowaj, z reszty możesz zrobić na przykład sałatkę jarzynową, a z mięsa pierogi lub krokiety.
- Do czystego już wywaru dodaj ziemniaki i gotuj około 10-15 minut, do miękkości warzyw. Wtedy dodaj pokrojoną w kostkę ugotowaną marchewkę oraz pietruszkę, świeży szczaw lub taki ze słoiczka i gotuj jeszcze przez kilka minut.
- Przygotuj śmietanę i zanim dodasz ją do zupy, zahartuj ją. Polega to na dodawaniu stopniowym ciepłej zupy (po 2-3 łyżki) do śmietany, mieszaniu, aby śmietana się ociepliła. Dopiero wtedy wlej ją do zupy i wymieszaj. Spróbuj zupę i dopraw do smaku w razie potrzeby.
- W międzyczasie ugotuj jajka na twardo. Jajka obierz przekrój na pół i dodawaj do każdej miseczki nalanej zupy.
SMACZNEGO!