Zakochałam się w pierożkach gyoza od ich pierwszego spróbowania. Wcześniej robiłam bardziej klasyczne pierogowe kształty, takie spłaszczone z jednej strony, aby łatwo było je podsmażyć, a następnie udusić na patelni. Bo tak właśnie wygląda ich proces przygotowania! Pierożki te najpierw się smaży, a dopiero później dolewa trochę wody na patelnię i przykrywa pokrywką. Dzięki temu wychodzą idealne, bardzo delikatne, a zarazem chrupiące!
Nie chcesz już przegapić żadnego przepisu? Zaobserwuj mnie w mediach społecznościowych. Zajedziesz mnie na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTubie a nawet na TikToku.
Polecam Ci także przepisy:
– przepisy na pierogi
– pierogi z soczewicą
– pierogi z mięsem
– pierogi z kaczką
– pierogi ze szpinakiem i fetą
– pierogi z dynią
– pierogi z bobem
– pierogi z kaszą gryczaną
– pierogi ruskie
– pierogi z żółtym serem i pieczarkami
– zielone pierogi
– leniwe
GYOZA Z SEZAMEM I KURCZAKIEM
Ilość porcji: około 30-40 pierogów
Przygotowanie: 60 minut
Składniki ciasto:
– 400 g mąki pszennej — typ 500-550
– szczypta soli
– 200 ml gorącej wody (70 st. C)
Składniki farsz:
– 450-550 g mięsa mielonego z kurczaka lub indyka
– 3-4 garści świeżych liści szpinaku, drobno posiekanych
– 1-2 ząbki czosnku
– 1-2 dymki razem ze szczypiorem
– 3-4 łyżki sezamu
– 1,5 łyżki sosu sojowego
– 1 łyżka oleju sezamowego (jeśli nie masz pomiń)
– po 1 łyżeczce soli oraz pieprzu
Składniki sos:
– 4-6 szalotek
– 300 ml bulionu drobiowego
– 1 łyżka octu ryżowego
– 2-3 łyżki sosu sojowego
-1 łyżeczka tartego imbiru
Dodatkowo olej do smażenia i woda. Na koniec płatki chilli do posypania.
Przygotowanie:
- Przygotuj ciasto na pierogi. Do misy dodaj składniki i zagniataj albo mikserem wykorzystując końcówkę typu hak lub ręcznie. Ciasto przykryj folią spożywczą i odstaw na minimum 40 minut.
- Przygotuj sos. W średnim garnku lub na patelni rozgrzej 2 łyżki oleju. Na oleju zeszklij pokrojone drobno szalotki, mniej więcej przez 4 minuty, po czym dodaj 1 łyżeczkę świeżo startego imbiru i smaż jeszcze przez minutę. Dodaj gorący bulion, sos sojowy i ocet ryżowy. Dopraw wszystko do smaku pieprzem i zagotuj. Przed podaniem krótko podgrzej.
- Ząbki czosnku przeciśnij przez praskę, a dymkę oraz szpinak drobno posiekaj. Dodaj składniki do mięsa, dopraw solą, pieprzem, sosem sojowym i olejem sezamowym. Wszystko bardzo dokładnie wymieszaj najlepiej dłońmi.
- Blat podsyp odrobiną mąki i rozwałkuj ciasto podobnie jak na pierogi. Wykrawaj okrągłe porcje ciasta, układaj na nich porcję farszu i zlepiaj, tworząc okrągłą sakiewkę. Na górze robię taką harmonijkę, bo dokładam do siebie kolejne brzegi ciasta, a następnie jeszcze wszystko przyciskam.
- W jednej miseczce przygotuj nieco wody a w drugiej lub na talerzyku wsyp sezam. Przed włożeniem pierożków na patelnie maczaj płaski spód najpierw w wodzie, a później w sezamie.
- Na patelni rozgrzej olej lub oliwę. Układaj na rozgrzanym tłuszczu pierożki gyoza płaską częścią z sezamem do dołu i podsmażaj, aż staną się chrupiące. Następnie wlej trochę gorącej wody, tak aby przykryć całe dno patelni (3-5 mm wody), przykryj patelnię pokrywką i gotuj przez 6-8 minut aż staną się miękkie i woda wyparuje. Sprawdź na koniec czy góra pierogów jest już na pewno miękka, ona robi się najdłużej.
- Pierogi podawaj z dodatkiem sosu przygotowanego wcześniej na bazie szalotki. Podgrzej go, wyłóż po trochę do miseczek i dodaj pierożki! Ja posypuje całość płatkami chilli dla wyraźniejszego smaku!
SMACZNEGO!