Przygotowanie dobrego puree to podstawa w kuchni. W zależności od oczekiwanego efektu do rozdrobnienia ziemniaków możecie użyć specjalnego tłuczka (ziemniaki mogą być wtedy lekko grudkowate), praski (praska do ziemniaków usunie grudki i nada jednolitą konsystencję) lub końcówki blendującej miksera (przy tym sposobie pure ma najbardziej aksamitną strukturę i jest nieco „lepiące”. Zachęcam do wypróbowania wszystkich wspomnianych sposobów i wybrania tego który Wam najbardziej odpowiada, lub dopasowywania formy puree do przygotowywanej potrawy.
- Forma do babki kwiat30,00 zł
- e-book Kolacje, przepisy do 40 minut40,00 zł
Szukasz pomysłów na pyszny obiad do których idealnie będzie pasowało puree? Oto kilka moich przepisów:
– kotlet schabowy
– polędwiczki z szynką parmeńską
– królik w winie
– pulled pork
– gicz cielęca w warzywach
– boeuf bourguignon
– stek z sosem whiskey
– schab z pieczarkami
– pikantny gulasz z czerwonym winem
– kurczak barbecue
– pomysł na kurczaka
– polędwica z marynowanym pieprzem
puree ziemniaczane – przepis podstawowy
Przygotowanie: 20-30 minut
Składniki:
– pół kilograma ziemniaków
– 3 łyżki masła
– 50 ml mleka lub rzadszej śmietany
– 1 łyżeczka soli
Przygotowanie:
- Ziemniaki obierzcie i pokrójcie na mniejsze części, zalejcie wodą, posólcie i gotujcie aż staną się miękkie. Aby skrócić czas gotowania możecie ziemniaki pokroić w naprawdę małe kawałki, wtedy gotowanie może zająć jedynie 15 minut.
- Po ugotowaniu odlejcie wodę z ziemniaków. Nie jestem zwolennikiem ponownego stawiania ich na gazie w celu „odparowania”, tym bardziej że zaraz dodacie do nich dodatki aby te zrobiły się bardziej wilgotne.
- Do ziemniaków dodajcie mleko i masło. Przykryjcie pokrywką aby masło pod wpływem ciepła się rozpuściło. Ugniećcie ziemniaki za pomocą tłuczka lub końcówki blendera. Jeśli do ziemniaków używacie specjalnej praski to mleko i masło dodajcie na końcu, już po sprasowaniu ziemniaków.
- Całość wymieszajcie, dodajcie odrobinę soli do smaku. Podawajcie od razu razem z ulubionymi dodatkami.
SMACZNEGO!
- Forma do babki kwiat30,00 zł
- e-book Kolacje, przepisy do 40 minut40,00 zł
2 comments
Maslo i mleko (koniecznie pelnotluste) to podstawa. Yumm!! Nie probowalem jeszcze metody z mikserem. Boje sie ze puree zrobi sie zbyt klejace. Musze dac szanse i sprobowac kiedys. W zaleznosci od dania ja dodaje jeszcze czasem musztarde pelnoziarnista do smaku.
Tak jest najbardziej klejące, dlatego tylko czasem wykorzystuję tą metodę, ale do niektórych dań takie właśnie puree mi najbardziej pasuje. A z musztardą musi być super.