To nie jest klasyczne indyjskie danie, ale tak bardzo inspiruje tamtymi smakami, że mogę je określić mianem „modern indian food”. Genialne kotleciki, które nie mają w sobie ani grama mąki a jednie ziemniaki, bataty i przyprawy, do tego miętowy sos, granat, świeża kolendra i chlebki chiapati, które w tak prosty sposób zrobicie w domu. W podanej porcji wyjdzie solidny obiad dla 2 osób, obiad idealny jeśli lubicie ciekawe i nowe smaki, a nawet wtedy kiedy Wasze druga połowa nie wyobraża sobie obiadu bez mięsa. Te kotleciki w połączeniu z dodatkami będą bardzo sycące!
Zachęcam Was do odwiedzenia innych przepisów:
– w jednym miejscu wszystkie moje najlepsze przepisy na kolację
– bataty z sosem awokado
– kurczak z batatami
– carpaccio z buraka
– sałatka z żółtym burakiem
– sałatka z kolorowych buraczków
– frytki z batatów
– chipsy z batatów
– pikantne frytki z batatów
– zbiór przepisów FIT i odpowiedź na pytanie co jeść na diecie
– sałatka z batatem i jakiem na miękko
INDYJSKIE KOTLECIKI Z ZIEMNIAKÓW I BATATÓW
Przygotowanie: 1 h 20 minut
Ilość porcji: 2
Uwaga: jeśli zrobisz danie dokładnie trzymając się proporcji wyjdzie Ci średnio pikantna potrawa. Nie bój się zatem dodawać tyle chilli czy przypraw ile w przepisie, choć możesz dodać więcej!
Składniki kotleciki:
– 400 g batatów (waga po obraniu)
– 400 g ziemniaków (waga po obraniu)
– 3 ząbki czosnku
– 1 papryczka chilli
– 1 łyżeczka ziaren gorczycy
– 2 łyżeczki pasty Madras Patak’s (możesz ją zastąpić pastą Tikka Masala Patak’s lub dodać około 3-4 łyżeczek garam masala, ale w tym drugim przypadku smak będzie nieco inny)
– 3-4 łyżki pestek z granatu
– 20-25 g świeżych listków mięty (to cała spora roślinka świeżej mięty)
– 3-4 łyżki gęstego jogurtu
– 5 łyżek oleju lub masła klarowanego
– do podania: mango chutney gotowy lub domowy
Składniki placki chiapati:
– 200 g mąki pszennej
– 120 ml ciepłej wody o temperaturze około 70% (możesz zagotować i odstawić na około 5 minut)
– pół łyżeczki soli
– 2 łyżki oleju
– 2-3 łyżki rozpuszczonego masła (lub masła klarowanego)
Przygotowanie:
- CHAPATI: Do misko dodaj mąkę, sól, 2 łyżki oleju oraz gorącą wodę. Wyrabiaj dłońmi około 5 minut, aż ciasto stanie się sprężyste. Następnie przykryj ściereczką i odstaw na około 1 h.
- W tym czasie przygotuj kotleciki. Ziemniaki i bataty obierz, pokrój na mniejsze kawałki i wrzuć do garnka z osoloną wodą. Gotuj aż staną się miękkie. Po ugotowaniu daj im chwilę odparować.
- Na patelni rozgrzej 2 łyżki oleju lub masła klarowanego. Dodaj drobno posiekany czosnek oraz chilli, przesmaż 2 minuty po czym dodaj gorczycę oraz pastę przyprawową. Tym razem zachęcam Was do kupienia pasty Patak’s, to sam olej oraz przyprawy, prosto i genialnie w smaku!
- Razem z pastą smaż około minuty po czym wrzuć na patelnię ugotowane ziemniaki i bataty.
- Weź widelec i za jego pomocą rozgnieć bataty i ziemniaki podczas smażenia, następnie zamieszaj i smaż około 8 -9 minut, aż ziemniaki zaczną się lekko podsmażać.
- Wtedy zdejmij mieszankę ziemniaczaną z ognia i pozwól jej przestygnąć.
- SOS: W tym czasie przygotuj sos. Do miksera włóż miętę oraz jogurt i zblenduj na gładki sos.
- GRANAT: Obierz też granat i wyjmij z niego pestki. Ja najpierw przecinam skórkę a następnie nalewam solidną misę wody i oddzielanie pestek robię już w misce pod wodą. To najbardziej genialny sposób, nic nie chlapie, lekkie skórki pływają na wierchu wody, a pestki zostają na dnie. Polecam Ci ten sposób!
- Z ziemniaków i batatów z przyprawami uformuj kotleciki. Możesz ich zrobić 5 większych lub nawet 7 nieco mniejszych. Na patelni rozgrzej 2-3 łyżki oleju lub masła klarowanego. Dopiero kiedy tłuszcz będzie gorący wkładaj kotleciki i obsmażaj je na złoto. Uważaj aby nie było ich zbyt dużo na jednej patelni, bo mają tendencję wtedy do rozpadania się a nie smażenia.
- Usmażone kotleciki przekładaj na półmisek lub talarze, polewaj miętowym jogurtem, posypuj pestkami granatu i świeżymi listkami kolendry.
- W czasie smażenia kotlecików przygotuj też chiapati. Masło rozpuść. Rozgrzej też patelnię z nieprzywierającą powłoką. Podziel przygotowane ciasto na 5 części. Za pomocą dłoni rozciągaj je na cienkie placki, podobnie jak pizzę. Za pomocą pędzla kuchennego nasmaruj jedną stronę placka rozpuszczonym masłem i tą stroną połóż na rozgrzanej patelni. Następnie nasmaruj też drugą, wierzchnią stronę placka. Smaż około 1 minuty z każdej strony, do czasu kiedy placek nabierze nieco koloru. Placki możesz smażyć na bieżąco i podawać, albo zrobić to w ostatniej chwili i trzymać zawinięte w folię aluminiową aby nie stały się zimne.
SMACZNEGO!
Lubisz moje przepisy? Kup jedyny taki e-book z 100 super przepisami na kolacje.