Wieki nie robiłam tych pierogów, niemal o nich zapominając. A szkoda, bo to po pierogach ruskich drugie moje ulubione pierogi i muszę zdecydowanie robić je częściej. Tym bardziej że bardzo rzadko można spotkać je w restauracjach. Spotkałam się z tym, że pierogi z kaszą gryczaną nazywa się także pierogami Zamoyskimi, jeśli ktoś z moich czytelników pochodzi z tamtych okolic, napiszcie proszę w komentarzu, czy jest to regionalny przysmak i czy robi się je identycznie z moim przepisem. Do pierogów koniecznie zróbcie najlepsze ciasto do pierogów, to bowiem od jakości ciasta zależy ostateczny efekt.
Na moim blogu jest naprawdę mnóstwo przepisów na pyszne pierogi. Sprawdź inne wersje i zrób takie, na jakie masz dziś ochotę!
Polecam Ci także przepisy:
pierogi ruskie
pierogi z mięsem
pierogi z soczewicą
pierogi z kaszą gryczaną
pierogi z szpinakiem i serem feta
pierogi z dynią i serem pleśniowym
Pierogi ze szpinakiem, suszonymi pomidorami i fetą
Pierogi z ziemniakami i z parmezanem
Pieczone pierogi z kapustą i grzybami
Pierogi z kurkami
Pierogi z ricottą i parmezanem
Wigilijne pierogi z kapustą i grzybami
Pierogi z bobem
Pierogi z pieczarkami i żółtym serem
Pierogi z kaczką
PIEROGI Z KASZĄ GRYCZANĄ
Ilość porcji: farsz na 35-40 pierogów
Przygotowanie: 30 minut + czas lepienia i gotowania pierogów
Składniki:
– ciasto z tego przepisu na ciasto do pierogów (uwaga w punkcie 1)
– 100 g kaszy gryczanej palonej (waga przed ugotowaniem)
– 250 g białego sera pełnotłustego
– 1,5 cebuli
– 1 jajko rozmiar M
– 2 łyżki oleju roślinnego
– 2 płaskie łyżki soli
– 2 płaskie łyżki pieprzu
Przygotowanie:
- UWAGA! Jeśli wolisz grubsze ścianki pierogów to ta ilość będzie odpowiednia ale jeśli lepisz bardziej cieniutkie pierogi, to wystarczy, że zrobisz połowę porcji ciasta do tej ilości farszu lub podwójną ilość farszu.
- Ugotuj kaszę zgodnie z przepisem na opakowaniu. Zostaw kaszę do wystygnięcia.
- Na oleju usmaż drobno posiekaną cebulę. Powinna lekko się zarumienić. Całość cebuli wraz z tłuszczem wlej do kaszy, dodaj biały ser oraz połowę soli i połowę pieprzu. Wymieszaj i spróbujcie czy smak już Ci odpowiada. Jeśli chcesz, aby pierogi były bardziej pikantne i wyraziste w smaku, dodaj drugą część wskazanych w przepisie soli praz pieprzu. Na koniec dodaj jajko, aby farsz był bardziej zwarty.
- Farszem nadziewaj pierogi, kładąc gotowe na blacie oprószonym mąką. Pierogi gotuj we wrzącej wodzie z dodatkiem 1 łyżki oleju. Pierogi muszą wypłynąć na wierzch (ja zwykle wtedy gotuję je jeszcze 1 minutę od czasu wypłynięcia).
- Podawaj samodzielnie, z duszoną cebulką lub skwarkami. Pierogi możesz także wystudzić, a następnie podsmażyć na patelni na rumiany kolor.
SMACZNEGO!
- Forma do babki kwiat30,00 zł
- e-book Kolacje, przepisy do 40 minut40,00 zł
12 comments
Wyprobuje
Wczoraj próbowałam zrobić te pierogi i muszę przyznać że przepis jest beznadziejny. Ciasto potrzebowało podwójnej ilości wody a z ilością soli i pieprzu to chyba kogoś poniosło. Na kostkę sera i woreczek kaszy 2 Łyżki soli i pieprzu? Musiałam potroić ilość żeby udało się uratować farsz a i tak na szczęście w porę się opamiętałam i dałam tylko 3/4 łyżki soli i pieprzu do tej potrójnej ilości. Jedyne co Ci się udało to zdjęcia, bardzo ładne.
Tak te pierogi są bardzo pieprzne i dobrze doprawione. Podane proporcje są jak najbardziej prawidłowe, ale można oczywiście modyfikować ilości wg własnego smaku, jak w każdym przepisie.
Też tak miałam. Nic specjalnego ten przepis.
Proporcje do ciasta są idealne, zawsze robię z tego przepisu. Co do ilości przypraw – celowo napisałam aby dodawać je w 2 częściach. Dla mnie te pierogi muszą być baaardzo mocno doprawione, ale wiem że dla innych mogą się okazać nie do zjedzenia. Przypraw zawsze używaj wg własnych preferencji.
Dzieki Tobie przypomnialas mi o tych super pierozkach,przy ktorych jest mniej pracy nawet niz przy kazdych innych. I zawsze znajdzie sie ktos kto bedzie psioczyl na potrawe. Ciasto komus nie wyszlo, co za brednie .
Ja takie pierogi jadłam jeszcze jako dziecko u rodziny w lubelskim. Podawano do nich swojską śmietanę i okrasę ze słoniny. Dziękuję za przepis. Zrobię je teraz dla moich wnucząt. Maria
Racja, ciasta nie robiłam, ale farsz to faktycznie dla smakoszy mocnych smaków soli i pieprzu, jajko tez niepotrzebne, mąż dal 5/10 z powodu jajka.
Moja babcia do farszu dodawała posiekaną miętę, a zamiast jajka dawała kwaśną śmietanę. Obłędnie !!!
Witaj, ja właśnie pochodzę z okolic Zamoscia i pierogi z kasza, nie tylko gryczana, to regionalny przysmak. U mnie w domu pierogi robi się w proporcji pół na pół, i w miejsce jajka dodaje się gotowany ziemniak, który trzyma farsz razem. Koniecznie dużo pieprzu i podsmażona cebulka, podawane ze śmietana lub podsmażoną cebulka albo boczusiem;) Wiadomo ze przyprawy dodajemy pod siebie a nie tak jak napisane w przepisie bo każdy ma inny smak, pozdrawiam
Dwie ŁYŻKI pieprzu i soli?😱
Dokładnie tak!