Dla tych z Was, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z gotowaniem, mam dziś przepis oraz garść wskazówek jak ugotować rosół. Zupa której nie doceniałam jako dziecko i polubiłam dopiero jako dorosła osoba. Dobry domowy rosół to podstawa większości zup oraz dań typu risotto, gulaszy i innych dań mięsnych i warzywnych. Wszędzie tam gdzie w przepisie znajdziecie bulion, najlepiej dodać domowego rosołu.
- Forma do babki kwiat30,00 zł
- e-book Kolacje, przepisy do 40 minut40,00 zł
Smak rosołu zależeć będzie od składników z których go przygotujecie. Mięso indyka doda słodyczy, podobnie marchewka w większej ilości. Mięso wołowe doda głębi smaku i ciemniejszego zabarwienia, za „żółtawy” kolor jest odpowiedzialna opalona cebula. Mój rosół to zwykle połączenie gatunków mięs, drobiowego oraz wołowiny. Taki lubię najbardziej. Dodaję do niego jarzyny, cebulę, a podaję go z bardzo drobnym makaronem oraz drobno posiekaną natką pietruszki.
Polecam Ci także inne przepisy na tradycyjne zupy:
– rosół z kaczki
– flaki
– pomidorowa z makaronem
– pomidorowa z ryżem
– zupa kurkowa
– kalafiorowa
– przepis na kwaśnicę
– zupa pieczarkowa
– zupa jarzynowa
– najlepsza ogórkowa
– przepis na ogórki kiszone
PRZEPIS NA ROSÓŁ
PRZYGOTOWANIE: 2 h
SKŁADNIKI:
– 600-800 g wołowiny (antrykotu lub szpondra wołowego, najlepiej odrobinę jednego i drugiego, szponder ma bowiem mniej mięsa i więcej kości)
– ok 1 kg mięsa drobiowego: korpus z kurczaka, podudzie kurczaka lub podudzie indyka, może być mieszane
– 3 marchewki
– 1 por
– 2 pietruszki
– kawałek selera
– 1 cebula
– pęczek natki pietruszki + siekana pietruszka do podania
– przyprawy: 4 liście laurowe, kilka kulek ziela angielskiego, sól, pieprz
– makaron do rosołu do podania
PRZYGOTOWANIE:
- Mięso umyj dokładnie i włóż do dużego garnka.
- Obierz warzywa: marchewkę, pietruszkę, pora, selera. Nad płomieniem kuchenki lub za pomocą palnika na gaz opal cebulę (nieobraną, a jedynie oczyszczoną) aby zbrązowiała. Opaloną dodaj do garnka, wszystko zalej zimną wodą i postaw na kuchence. Dodaj liście laurowe, pęczek natki pietruszki (opcjonalnie) i ziele angielskie. Gotuj na średnim ogniu.
- Po zagotowaniu rosołu odszumuj go zdejmując szumowiny w góry zupy. Najlepsza jest do tego specjalna cedzakowa łyżka. Dodaj wtedy płaską łyżkę soli (jeśli gotujesz rosół w mniejszym garnku to odrobinę mniej, zawsze możesz doprawić na koniec) i gotuj dalej na małym ogniu około 1,5-2 h. Jeśli woda wyparuje uzupełnij ją. Pod koniec gotowania dopraw rosół do smaku solą oraz pieprzem.
- Rosół podawaj z makaronem, oraz natką pietruszki.
Smacznego!
UWAGI:
- Rosół po ugotowaniu przechowuj w lodówce. Jeśli chcesz przechowywać go dłużej niż 1 dzień przechowuj osobno mięso i warzywa, to przedłuży trwałość wywaru.
- Z warzyw z rosołu możesz zrobić pyszną sałatkę jarzynową.
- Z mięsa z rosołu możesz przygotować pierogi z mięsem lub krokiety. Mięso możesz zjeść na ciepło jako danie główne, ja najbardziej lubię je z chrzanem i musztardą. Tak zawsze jadło się u mnie w domu.
- Dodatki typu zioła lub … curry (tak, widziałam niestety takie przepisy) są zupełnie zbędne i mogą jedynie popruć smak rosołu 😉
- p.s. nie sugeruj się moimi zdjęciami z wielkością garnka. Oczywiście że garnek powinien być większy dla tej ilości składników 😉 Zależało mi abyś widział/a co wkładam do mojego rosołu.
A do tego polecam:
– tatar wołowy
- Forma do babki kwiat30,00 zł
- e-book Kolacje, przepisy do 40 minut40,00 zł
9 comments
Zawsze gotowałam wcześniej mięso, cebulę, ziele angielskie i liście laurowe, a dopiero potem dodawałam pozostałe warzywa. Taka wersja też może być czy powinno się gotować od razu wszystkie składniki razem? Ponadto u mnie warzywa dodaje pokrojone, podajesz je na talerzu czy nakładasz tylko wywar z makaronem i natką? Pytam, bo wiem, że w różnych częściach Polski robi się na różne sposoby 🙂 Pozdrawiam
Ja zawsze gotuję razem, aby wywar miał smak również warzyw. Czasem do ugotowanego rosołu kroję trochę marchewki, ale nie za każdym razem. Pozostałe warzywa wykorzystuję już w inny sposób.
A ile wody na tyle mięsa ? 3 litry ?
Tak 2,5-3 l powinno wystarczyć. Wlej wody tyle aby zakryła warzywa i mięso w garnku.
Lepiej na początku nalać odrobinę więcej wody i ją później odparować/wygotować niż dolewać do gotowego rosołu! wody. Pierwszy raz widzę taki sposób. Może do zupy na wywarze jakimś można dolać, ale nie do gotowego rosołu.
Ja zawsze robię tylko z drobiowego mięsa, ale ten też wygląda apetycznie
Zalej zimną wodą aby tylko zakryć warzywa i mięso itd. Mały ogień czasami dolewam z czajnika. Ja przyprawiamy na końcu…
Wszystko Oki, jednak to że dodają curry to nie głupota tylko mistrzostwo świata.. Curry do rosołu, idealnie pasuje. Kolor piękny, plus samo zdrowie
ale to wtedy nie jest rosół tylko inna zupa, jasne można dodać wszystko tylko nie nazywajmy takiej zupy tradycyjnym rosołem 🙂