W tym roku rozsmakowałam się w nietypowych kiszonkach. Oprócz tradycyjnych ogórków pojawiły się u mnie w domu kiszone rzodkiewki a teraz także pomidory, do zrobienia których gorąco Was namawiam.
Pomidory zrobisz dość podobnie jak ogórki, właściwie proporcje są takie same, ale warto doczytać jak przygotować same owoce, aby wszystko wyszło idealnie. No i najważniejsze, po zjedzeniu pomidorów pozostaw sok z kiszonych pomidorów i wypij go, jest niezwykle zdrowy!
Polecam Wam także inne moje przepisy:
– kiszone rzodkiewki
– najlepszy przepis na ogórkową
– smalec tradycyjny
– ogórki z chilli
– konfitura z cebuli
– szybki pasztet do smarowania
– cebula marynowana
– podgrzybki i prawdziwki w occie
– chłodnik z ogórków
KISZONE POMIDORY
Przygotowanie: 30 minut
Składniki:
– małe lub średnie nieco podłużne pomidory lub inne małe pomidorki
– sól i woda (na 1 l wody 1 łyżka soli)
– dodatki: koper, korzeń chrzanu, czosnek, liść chrzanu
Przygotowanie:
- Pomidory dokładnie umyj. Możesz pozbawić je szypułek, ale nie jest to konieczne. Szypułki mają w sobie dużo aromatów i spowodują, że całość będzie jeszcze smaczniejsza.
- Duży słój mieszczący kilka litrów lub nieco mniejsze 2-3 słoiki wyparz i dokładnie wysusz, a następnie włóż do niego 1-2 baldachy kopru (w zależności od wielkości słoika), 2-4 ząbki czosnku, 3-5 cm korzenia chrzanu, liść chrzanu lub porzeczki, dębu, a nawet winogrona.
- Pomidory nakłuwaj samym czubkiem noża w kilku-kilkunastu miejscach, w zależności od ich wielkości. Jeśli pomidory mają grubszą skórkę, będzie to konieczne.
- Do przygotowanego słoja włóż przygotowane pomidory. Ja zwykle porcjuję też dodatki, tak aby po każdym piętrze pomidorów dać nieco dodatków (przy dużym słoju robię właśnie tak, przy mniejszym wkładam je od razu wszystkie.
- Zagotuj wodę i rozpuść w niej sól. Do 1 litra wody dodaj czubatą łyżkę soli. Wodę przestudź, aby była ciepła, ale już nie bardzo gorąca, miej więcej 40-50 st. C. Tak przygotowaną wodą zalej pomidory (do mojego dużego słoja wlałam około 2 l wody. Zakręć słoik i ostaw.
- Pierwsza burzliwa fermentacja to około 7 dni. Po tym czasie możesz spróbować już pomidorów lub przechowywać je dalej i spożyć w ciągu 2-3 miesięcy.
SMACZNEGO!
Blog nietylkopasta.pl to nie tylko najlepsze przepisy dla Ciebie i Twojej rodziny, ale także piękne i funkcjonalne produkty oraz książki kulinarne. Zajrzyj do zakładki sklep i znajdź coś dla siebie!
- e-book Kolacje, przepisy do 40 minut40,00 zł
- Forma do babki kwiat30,00 zł