Te doskonałe ogórki znam już od wielu lat. Robiłam je zarówno w całości, w plasterkach jak i w takich ćwiartkach jak na video poniżej. Te ogórki idealnie nadają się na kanapkę lub do sałatki.
Czas leżakowania ogórków w zalewie, zanim włożysz je do słoików zależy od ich formy. Przy plasterkach wystarczy 1-2 dni, ja wolę 1 dzień, przez co ogórki pozostają bardziej jędrne. Podobnie jest z większymi ogórkami. Takie pokrojone w ćwiartki przy niewielkich ogórkach też mogą leżeć 1-2 dni, a przy całych ogórkach czas ten należy wydłużyć do 3 dni leżenia w zalewie.
Polecam Wam także:
– ogórki kiszone
– sok malinowy na zimę
– smalec tradycyjny
– puree z dyni
– konfitura z cebuli
– dynia marynowana w occie
– kulki serowe w oliwie
– Sałatka z cukinii do słoików na zimę
– Cebula marynowana
– Konfitowany czosnek – pieczony czosnek w oliwie
– Syrop z cebuli i czosnku na odporność
– Kiszone pomidory
– Kiszone rzodkiewki
OGÓRKI Z CHILLI DO SŁOIKÓW
Przygotowanie: 3 h 30 minut + 1 dzień do 3 dni leżakowania
Składniki:
– 2 kg ogórków gruntowych
– 1,5 szklanki octu
– 4,5 łyżeczki soli
– 3 łyżki chilli w proszku
– 8 łyżek oleju
– 2 szklanki cukru
- Ogórki umyj, a następnie pokrój w łódeczki (na ćwiartki) lub w plasterki około 3-5 milimetrów. Podczas krojenia należy odciąć oba końce ogórka. Możesz także zrobić ogórki w całości w tej samej zalewie (wybierz do tego mniejsze ogórki), wtedy natnij ogórka wzdłuż do 3/4 długości.
- Ogórki posyp solą i odstaw na 2-3 h, aby puściły sok. Sok odlej przed zalaniem ogórków zalewą.
- Ocet wymieszaj z cukrem, chilli oraz olejem i zagotuj. 3 łyżeczki chilli podane w przepisie spowodują, że ogórki będą dość pikantne, jeśli wolisz średnio pikantne zmniejsz ilość chilli do 2 łyżek.
- Przygotowane ogórki włóż do dużej miski, zalej gorącą zalewą i odstaw w chłodne miejsce na 12 godzin do 3 dni. Oto jak wybrać czas trzymania w zalewie: PLASTERKI 1-2 dni, przy jednym dniu będą bardziej kruche, ŁÓDECZKI 1-2 dni, podobnie jak plasterki, CAŁE OGÓRKI – 2-3 dni, w zależności od tego czy mają być bardziej sprężyste (2 dni), czy bardziej miękkie (3 dni).
- Po wymaganym czasie przełóż ogórki do słoików, zalej przygotowaną zalewą, zakręć i pasteryzuj na sucho (w piekarniku) lub mokro.
- PASTERYZOWANIE NA MOKRO: Duży garnek wyłóż bawełnianą ściereczką, wstaw do niego słoiki tak, aby się nie stykały. Dopełnij garnek wodą do 3/5 wysokości słoików i zacznij gotowanie. Jak doprowadzisz wodę do wrzenia, to gotuj jeszcze przez 20 minut. Ja dla pewności po wyjęciu z wody stawiam słoiki jeszcze pokrętką do dołu, aby pasteryzacja była na 100%.
- PASTERYZOWANIE NA SUCHO: ustaw piekarnik na 120-130o C. W zależności od tego czy pasteryzujesz z gorącą czy z zimną zalewą wkładaj do zimnego (zimna zalewa) lub gorącego (gorąca zalewa) piekarnika. Pasteryzuj około 25-35 minut, dłużej w przypadku zimnej zalewy.
SMACZNEGO!
12 comments
2 razy zalewac zalewa ?
Tak, choć w sumie to semantyka. Najpierw zalewą zalewasz jak stoją w naczyniu, a później dla wygody ją zlewasz, wrzucasz ogórki do słoików i zalewasz zalewą ponownie już w słoikach.
Ogórki nie są w całości pokryte zalewą w słoiku?
Są jak najbardziej, ale ich ułożenie na boku do zdjęcia powoduje, że część zalewy wlewa się do górnej części przy zakrętce 🙂
3 łyżeczki czy 3 łyżki chili w proszku?
chodzi o łyżki
Ratunku. Nie zlałam soku, który puściły, a wlałam już zalewę z chilli. Da się uratować?
tak, zostaw je już w takiej postaci, nie powinno dziać się nic złego
Czy po tych 12 godzinach można pogrzać zalewę i zamknąć słoiki na gorąco?
to nie jest wskazane bo ogórki niepotrzebnie zmiękną i stracą chrupkość
Jak długo pasteryzować ogórki metodą na mokro?
Są wspaniale. Robię już 3 raz. Wszyscy z rodziny tylko czekają na słoiczek 🙂