Tradycyjny wigilijny barszcz czerwony podaję na ogół z uszkami z grzybami, ale forma pasztecików też jest przeze mnie bardzo lubiana. To prosty sposób na przepyszne drożdżowe paszteciki, a nadzieniem jest klasyczna kapusta z grzybami. Zatem jeśli planujecie gotowanie kapusty na Wigilię zróbcie jej po prostu więcej, część użyjecie do pierogów z kapustą i grzybami lub drożdżowych pierogów z kapustą i grzybami, część właśnie do takich pasztecików. Wszystko się tu ze sobą pięknie łączy!
Polecam Wam także:
– zestawienie 12 potraw na Wigilię wraz z kalendarzem przygotowań
– barszcz wigilijny z suszonymi grzybami
– wigilijne uszka z suszonymi grzybami
– zakwas z buraków na barszcz
– śledzie w czosnku i majeranku
– śledzie w śmietanie na pieczonym ziemniaku
– śledzie w oleju
– śledź pikantny z chilli i suszonymi pomidorami
– tatar ze śledzia
– śledzie w wiśniówce
– śledź marynowany w occie
– śledź na konfiturze z cebuli
– śledzie w kiszonych cytrynach
PASZTECIKI Z KAPUSTĄ I GRZYBAMI
Przygotowanie: 2 h + czas przygotowania kapusty
Porcje: około 40-50 pasztecików
*Uwaga – z tego ciasta możesz przygotować paszteciki i pierogi pieczone, pół na pół
Składniki ciasto:
– 450- 500 g mąki pszennej
– 250 ml ciepłego mleka
– 100 g rozpuszczonego masła
– 3 żółtka
– 8 g drożdży instant (lub 25 g świeżych drożdży)
– 1 łyżka cukru
– płaska łyżeczka soli
- dodatkowo 1 jajko i odrobina mleka do posmarowania pasztecików
Składniki farsz:
– 30 g suszonych grzybów
– 300 g kapusty kiszonej
– ½ cebuli
– sól
– pieprz
Przygotowanie:
- Farsz: Grzyby namaczaj w gorącej wodzie co najmniej przez całą noc. Następnie gotuj je w wodzie około 10-15 minut, aż zmiękną.
- W czasie gotowania grzybów przygotuj pozostałe składniki. Cebulę drobno posiekaj, kapustę także możesz posiekać drobniej. Na odrobinie oleju podsmaż cebulę – wystarczy, by się zeszkliła. Dodaj do cebuli pokrojone na mniejsze kawałki ugotowane grzyby oraz kapustę i zalej 1 szklanką wody. Ja wykorzystuję także wodę z gotowania grzybów, to dodatkowy smak mojej kapusty. Gotuj kapustę przez 20-30 minut, aż wszystko zmięknie i woda wyparuje. Dopraw solą i pieprzem. Na koniec możesz jeszcze posiekać nieco farsz aby łatwiej nadziewało się paszteciki.
- Drożdże świeże: do miski dodaj mleko, 2 łyżki mąki z podanej ilości i drożdże. Wymieszaj dokładnie aby drożdże rozpuściły się w mleku. Odstaw na 10-15 minut aby drożdże ruszyły.
- Drożdże instant: Do miski dodaj wszystkie składniki podane na liście (do ciasta dodaje się tylko żółtka, białka możesz wykorzystać do zrobienia na przykład bezy od razu lub zamrozić je w woreczku strunowym i wykorzystać za jakiś czas). Wyrabiaj ciasto mikserem z końcówką typu hak do momentu kiedy ciasto będzie jednolite i elastyczne, już tylko trochę klejące ale odchodzące od ścianek misy podczas miksowania. Musisz wyczuć te moment, dlatego w przepisie podany jest przedział ilości mąki, dodaj 450 g i w razie czego dodaj więcej.
- Ciasto odstaw do wyrośnięcia na 1 godzinę. Misę należy w tym czasie przykryć folią spożywczą.
- Po wyrośnięciu wyjmuj 1/2 ciasta z misy. Z podanego kawałka rozwałkuj na blacie podsypanym mąką prostokąt, w którym jeden bok będzie miał 20-23 cm, a drugi będzie tak długi jak wyjdzie 🙂 Prostokąt za pomocą noża lub radełka przekroić wzdłuż, aby powstały dwa wąskie paski po 10-12 cm.
- Na środku każdego z prostokątów ułóż porcję farszu. Do dwóch pasków zużyj mniej więcej połowę przygotowanej kapusty. Nakładając farsz zostaw wolny jeden bok około 2-3 cm, będzie służył do zaklejenia.
- Każdy z pasów zroluj i zaklej rulon wolnym bokiem ciasta. Przekręć ciasto łączeniem do dołu i krój niewielkie paszteciki za pomocą noża. Każdy z pasztecików delikatnie przekładaj na blachę wyłożoną papierem do pieczenia.
- Rozgrzej piekarnik do 180 st C. Paszteciki nasmaruj roztrzepanym jajkiem z dodatkiem odrobiny mleka i wstaw do piekarnika. Piecz przez 20-25 minut, aż paszteciki urosną i pięknie się zazłocą. Pieczenie pasztecików zrób na 2 lub nawet na 3 razy, z podanej ilości ciasta wyjdzie ich spora ilość.
SMACZNEGO!