To moje ulubione pierogi. W mojej wersji farsz jest dość pikantny, a przez to wyrazisty w smaku. Koniecznie zrób do pierogów najlepsze ciasto do pierogów, to bowiem od jakości ciasta zależy ostateczny efekt.
Jak pytasz w Polsce o ulubione pierogi to większość wymieni właśnie te – ruskie. Często nazywane także tradycyjnie pierogami z ziemniakami i serem, przygotowywane też czasem z dodatkiem boczku lub po prostu boczkowymi skwarkami.
Dość podobne w smaku do pierogów ruskich są pierogi z kaszą gryczaną i serem, bardzo popularne na Zamojszczyźnie. Jeśli zatem smakują Ci te pochodzące z Rusi, to musisz ich spróbować. Linki do moich przepisów na pierogi znajdziesz nieco niżej.
Polecam Ci także przepisy:
pierogi z mięsem
pierogi z soczewicą
pierogi z kaszą gryczaną
pierogi z szpinakiem i serem feta
pierogi z dynią i serem pleśniowym
Pierogi ze szpinakiem, suszonymi pomidorami i fetą
Pierogi z ziemniakami i z parmezanem
Pieczone pierogi z kapustą i grzybami
Pierogi z kurkami
Pierogi z ricottą i parmezanem
Wigilijne pierogi z kapustą i grzybami
Pierogi z bobem
Pierogi z pieczarkami i żółtym serem
Pierogi z kaczką
PIEROGI RUSKIE
Ilość porcji: farsz na 35-40 pierogów
Przygotowanie: 30 minut + czas lepienia i gotowania pierogów
Składniki:
– ciasto z tego przepisu na ciasto do pierogów (uwaga w punkcie 1)
– 400 g ugotowanych ziemniaków
– 400 g białego sera
– 1,5 cebuli
– 2 łyżki oleju roślinnego
– 1 łyżeczka soli
– do 2 łyżek pieprzu (to nie pomyłka, łyżki a nie łyżeczki) – w zależności od upodobań
Przygotowanie:
- UWAGA! Jeśli wolisz grubsze ścianki pierogów to ta ilość będzie odpowiednia ale jeśli lepisz bardziej cieniutkie pierogi, to wystarczy, że zrobisz połowę porcji ciasta do tej ilości farszu lub podwójną ilość farszu.
- Ugotuj ziemniaki i rozgnieć je za pomocą tłuczka do ziemniaków na jednolite pure, bez większych grudek. Ziemniaki wystudź, zanim dodasz do nich ser.
- W tym czasie pokrój cebulę w drobną kostkę i podsmaż ją na oleju. Cebula powinna zrobić się lekko brązowa.
- Do ziemniaków dodaj ser, usmażoną cebulę, sól oraz pieprz. Jeśli lubisz, możesz do farszu dołożyć też usmażony boczek w postaci skwarek. Wszystko wymieszaj i spróbuj. Farsz powinie być dość pikantny od pieprzu, ale pamiętaj, że finalnie w pierogach nie będzie aż tak wyczuwalny, dlatego na tym etapie należy doprawić farsz nieco mocniej.
- Przygotowany farsz użyj do nadziania pierogów. Technik lepienia pierogów jest zapewne tyle ile rąk osób je lepiących. W filmie poniżej pokazuję Ci dwa moje ulubione sposoby.
- Pierogi po ulepieniu odkładaj na blat wysypany mąką, nie dopuszczając jednak do przeschnięcia ciasta. Gotuj je w gorącej wodzie z dodatkiem odrobiny oleju przez kilka minut, do momentu wypłynięcia pierogów na wierzch wody.
- Pierogi można jeść od razu lub wyjąć z wody i rozłożyć na blacie, ale tym razem już bez mąki. Ja lubię, jak przeschną i wystygną, odwracam je tylko w trakcie. Wtedy dopiero pakuję pierogi do pudełek do przechowywania i wkładam do lodówki. Dzięki temu, że przeschną nie kleją się do siebie i pięknie przechowują.
SMACZNEGO!
3 comments
Dziękuję Pani Aniu znalazłam i dla siebie coś pysznego z czego bardzo się cieszę 🙂
Widzę tu przejrzystość w opisie i ładne fotki co motywują aby zajrzeć na ten blok. Danie bez fotki to nie to samo 🙂
Pozdrawiam i życzę sukcesów na blogu 😀
Zrobiłam pierogi zgodnie z przepisem – tj. przyprawiając farsz dwoma łyżkami pieprzu. Niestety po ugotowaniu pierogi okazały się tak bardzo pieprzne, że aż niesmaczne, choć z mężem nie stronimy od ostrych potraw. Poza tym jednym szczegółem – który u nas się nie sprawdził – przepis jak najbardziej dobry :~)
Z mojej strony polecam zatem ostrożność z tą ilością pieprzu i dodawanie go stopniowo.
Pozdrawiam
To może dlatego że dla mnie 90% pierogów ruskich jest niedoprawionych 🙂 Wiec ilość pieprzu faktycznie sprawdzi się u mnie a u innych może być za dużo 🙂