Od wielu lat miałam swoje ulubione ciasto, do którego nie dodawałam wcale jajek, a jedynie bardzo gorącą wodę. Było bardzo fajne i elastyczne, ale nie zawsze wychodziło idealne. Przyczyną często była mąka, która jak odkryłam przez ostatnie lata, ma tu kolosalne znaczenie. Zbyt długie leżakowanie ciasta nie działało też zbyt dobrze. No i ostatnia rzecz, która skłoniła mnie do poszukiwania innego przepisu na ciasto, czyli fakt, że zdarzało mi się jeść lepsze ciasto, bardziej delikatne i cienkie.
I tak oto przedstawiam Wam nowy przepis, który jest genialny! Jego jedyną wadą jest to, że ciasto jest tak elastyczne, że ma się ochotę na zrobienie mega cieniutkich pierogów a tu już tylko krok do przerwania ciasta. Ku mojemu zdziwieniu z podanej porcji ciasta wychodzi prawie dwukrotnie więcej pierogów niż z mojego tradycyjnego ciasta, którego używałam wcześniej, czyli z porcji, którą znajdziesz w przepisie zrobić nawet 60-70 pierogów. Warto zatem pamiętać, że należy robić zwykle podwójną ilość farszu do pierogów, bo zwykle podaje się proporcje na 30-40 sztuk. Ja w takiej sytuacji często robię dwa farsze, tak jak widać na zdjęciach. Tym razem zrobiłam farsz do pierogów ruskich oraz farsz z kaszą gryczaną paloną.
Jestem bardzo ciekawa, jakie pierogi Wy lubicie najbardziej. Na moim blogu przepisy na pierogi są w dość znacznej ilości, a pojawi się ich z pewnością jeszcze więcej.
Polecam Ci także przepisy:
pierogi ruskie
pierogi z mięsem
pierogi z soczewicą
pierogi z kaszą gryczaną
pierogi z szpinakiem i serem feta
pierogi z dynią i serem pleśniowym
Pierogi ze szpinakiem, suszonymi pomidorami i fetą
Pierogi z ziemniakami i z parmezanem
Pieczone pierogi z kapustą i grzybami
Pierogi z kurkami
Pierogi z ricottą i parmezanem
Wigilijne pierogi z kapustą i grzybami
Pierogi z bobem
Pierogi z pieczarkami i żółtym serem
Pierogi z kaczką
NAJLEPSZE CIASTO NA PIEROGI
Ilość porcji: ciasto na 60-70 pierogów
Przygotowanie: 15 minut + czas lepienia pierogów i gotowania pierogów
Składniki:
– 500 g mąki pszennej: typ 500, możesz poszukać dedykowanego rodzaju do pierogów
– 2 jajka rozmiar M
– 2 łyżki miękkiego masła
– czubata łyżeczka soli
– 200 ml wody o temperaturze 60-75 st C (jeśli nie masz w czajniku opcji ugotowania wody o tej ciepłocie, ugotuj tradycyjnie i przestudź przez 4-5 minuty)
Przygotowanie:
- Do miski wsyp mąkę, dodaj 2 jaja, miękkie masło, oraz sól.
- Partiami dolewaj wodę, miksując ciasto mikserem ze spiralną końcówką do momentu, kiedy ciasto będzie jednolite i elastyczne, ale nie klejące.
- Ciasto odstaw na 15 minut, aby odpoczęło. Przykryj je wtedy folią spożywczą, nie może wyschnąć w tym czasie.
- Blat podsypuj mąką. Ciasto wałkuj na cienki placek, jest ono dość sprężyste. Ja wolę wałkować nieco grubszy placek, wycinać mniejszą foremką i szklanką, a następnie jeszcze w dłoniach nieco rozciągnąć ciasto przed nałożeniem farszu oraz podczas zamykania pieroga. Ciasto jest idealne, mięciutkie i pracuje się z nim doskonale.
- Po przygotowaniu pierogów gotuj je we wrzącej wodzie z odrobiną oleju. Pierogi możesz podawać od razu lub odkładać na blat w odstępach, aby nieco przeschły z obu stron a dopiero później zapakować je do pojemników i przechowywać w lodówce lub zamrażać.
SMACZNEGO!
- Forma do babki kwiat30,00 zł
- e-book Kolacje, przepisy do 40 minut40,00 zł
4 comments
Trafiłam tu właśnie przypadkiem. Ale piękne zdjęcia!!! Super! (W polu na komentarz jest napisane „komenarz” zamiast „komentarz”).
Super przepis. Pozdrawiam! 😀
Moja babcia zawsze dawała do ciasta ciepłe mleko z rozpuszczonym masłem, robię tak od lat, zawsze wychodzi super
Co za swietna inspiracja. Od dzis tak bede robic. Dzieki za pomysl !!