Klasyczny przepis na pyszne danie mięsne, idealne na weekendowy obiad lub na wizytę znajomych czy rodziny. Dzięki wyborowi polędwicy i odpowiedniemu krótkiemu smażeniu macie praktycznie 100% gwarancję, że mięso wyjdzie pyszne, soczyste i bardzo aromatyczne. Danie przygotowałam z polędwicy wieprzowej, choć jeśli macie wołową to jeszcze lepiej 🙂 Do tego rodzaju mięsa idealnie sprawdzi się puree ziemniaczane lub kasze, które także wchłoną sos. Jeśli jeszcze nie macie swojego przepisu na puree zobaczcie, jak zrobić klasyczne puree ziemniaczane.
Jeśli szukacie innych ciekawych przepisów na obiad, polecam Wam kilka moich ulubionych z mięsem:
– gratin ziemniaczane
– polędwiczki z szynką parmeńską
– królik z winie
– żeberka barbecue
– kotlet schabowy
– pulled pork
– gulasz z wołowiny w piwie
– kurczak na butelce piwa
– gicz cielęca w warzywach
– placek po węgiersku
– młoda kapusta
POLĘDWICZKI Z KURKAMI
Przygotowanie: 25 minut
Ilość porcji: 2
Składniki:
– 300 g polędwicy wieprzowej
– 200 g kurek
– 2 łyżki oliwy
– 1 mała cebula lub pół większej
– 1/3 szklanki śmietany 30%
– sól, pieprz
– koperek do posypania
Przygotowanie:
- Polędwicę oczyść z błonek i pokrój w 1,5-2 cm plasterki.
- Kurki dokładnie oczyść, opłukuj pod bieżącą wodą. Dobrym sposobem jest dodanie do bardzo zimnej wody 1 łyżki soli i wymoczenie ich przez kilka chwil, a później przepłukanie. Na koniec osusz grzyby.
- Na patelnię wlej oliwę i dodaj posiekaną drobno cebulę. Smaż, aż cebula się zeszkli, po czym dodaj kurki i smaż przez kilka minut. Teraz posól kurki i zgarnij je na jedną część patelni.
- Na przygotowanej przestrzeni na patelni połóż plasterki z polędwicy, tak aby nie były zbyt gęsto i aby nie dusiły się, a smażyły. Podsmaż polędwiczkę z obu stron, wystarczą około 2 minuty z każdej strony.
- Do mięsa i kurek dolej śmietankę i wymieszaj. Dopraw do smaku solą, pieprzem, dodaj nieco posiekanego koperku. Podawaj z dodatkiem ziemniaków lub kaszy i ulubioną surówką.
Polecam Wam także pyszne przepisy na:
– kotlet schabowy
– schabowy inaczej
– pulpety w sosie pomidorowym
– zupa ogórkowa
– zupa pieczarkowa
– zapiekanki z pieczarkami
2 comments
Hej- interesuje sie kuchnia i duzo gotuje i podstawowa zasada – niesmazenia niczego na oliwie a jeszcze bardziej podstawowa, niesmazenia a tak naprawde chodzi o duszenie grzybow na zadnym innym tluszczu niz maslo (moze byc klarowane). Jestem ciekawa skad ten nowatorski pomysl z oliwa do kurek? Co ma na cu uzycie oliwy w tym przepisie? Wg mnie takie danie nie ma smaku ani aromatu kurek.
Oczywiście że grzyby mają fantastyczny aromat po usmażeniu na oliwie. Tak naprawdę oliwa jest głównym tłuszczem używamy przeze mnie do smażenia, jej wysoka temperatura spalania umożliwia smażenie większości rzeczy, a jej właściwości pokazują że jest to najlepszy tłuszcz. Celowo ograniczam do minimum użycie olejów gównie rzepakowego.